Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

En yenidünya düzeni

1.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya olağanüstü günler yaşarken, her alanda hayal edemeyeceğimiz gelişmeler oluyor. Sosyal yaşam, yerel ve küresel ekonomi bambaşka bir hal aldı, almaya devam ediyor.

Normale dönüş söylemleri bir yandan konuşulurken diğer yandan alınan tedbirler ve uyarılar aslında normalin eski normal olmadığını yepyeni bir yaşam şekli bize önerdiği görünüyor.

Dünyada yüzden fazla ülke IMF’den yardım almak için sıraya girmişken, Türkiye’nin ABD’den İngiltere’ye kadar dünyanın hegomonik güçlerine insani yardım gönderiyor olması, bazılarının aklını zorluyor.

Dünyada gerileyen ekonomiye karşı ülkeler milyarlarca dolar teşvik ve destek paketleri açıkladı, ABD işi bir tık ileri taşıyarak 2,2 trilyon dolarlık paketle virüse karşı hamle yaptı.

Türkiye ise çok boyutlu bir teşvik stratejisi ile bir yandan işletmeleri desteklemeye gayret ederken diğer yandan bireysel olarak zorluk yaşayanlara destek amacıyla bazı adımlar attı. Kamu bankaları düşük faizli kredileri bireysel ve kurumsal müşterilerine sunarken özel bankalarında bu yönde adım atmaları için teşvik edildi.

BDDK bankaların likidite oranlarının hesaplamasında değişikliğe gitmesi, bankalara kredi yaratabilecek daha fazla alan açarken, Hazine kağıtlarını cazip hale getirdi.

Bu adım sonrası 2 yıllık aktif tahvilimiz piyasada % 12,69 faiz oranından işleme konu olurken, hızlı bir şekilde 8,70 seviyesine geri çekildi.

Faiz oranları ile enflasyon arasındaki uyumsuzluk negatif faiz olarak yatırımcıya yansıyınca dövizdeki hareket kaçınılmaz oldu. Bilinçli bir tercih olarak ortaya çıkan bu durum 2018 yılına bizi geri döndürdü.

2020 yılının 2. yarısı ülke ve dünya ekonomisi için çok önem arz etmektedir. AB bölgesinde %10 daralma haberleri, bizi oldukça olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Türkiye için yüzde 3 ile 6 arasındaki daralma rakamı iyimser rakamlardır.

Diğer bir yaklaşım ise insanların evde kalmış olmasından kaynaklı 2. yarıda daha fazla tüketim seyahat ve harcama yaparak ekonomilerin kırılganlığını azaltacakları yönünde. Bana göre daha zayıf bir teori olmakla birlikte insanların yaşadıkları endişeleri harcamaya dönüştürdükleri bu süreçte görülmüştü.

Bankalarda bekleyen 1 trilyon 300 milyar TL karşılığı dövizimiz ve 828 milyar TL mevduatımız yatıyor. Tasarruf açığı olan bir ülkede en büyük açmaz aynı zamanda, tüketim boşluğu olmasıdır. Bizdeki sorun ise bir yanda tasarruflar değer artış kazancı beklerken, diğer tarafta üretime ve tüketime akabilecek mekanizmanın işlememesidir.

Bunun en büyük sebebi elbette güvendir. KGF uygulaması bu güven sorununun fark edilmesi ve aşılması için atılmış çok isabetli bir adımdır ancak bunun devlet elinden çıkıp güven veren oturmuş bir mekanizmaya dönüşmesi çok önemlidir.

Bir dönem anapara garantili fonlar dönemi yaşanmıştı, çok akıllıca bir çözüm olmakla birlikte, iyi niyet eksikliği, bilgi birikimi ve tecrübe eksikliği, adına her ne derseniz deyin böyle bir sistemin rafa kalkmasına sebep oldu. Halbuki bu dönemde yatan paraların ekonomiye kazandırılması için çok uygun bir zaman; borsa, altın, döviz ve petrol bu denli volatil hal almışken.

Ataların söylediği “dökme suyla değirmen dönmez” sözü bu gün yaşananlara en güzel örnektir. Bugün verilen teşvikler tulumbaya dökülen su olduğu kabul ediliyor. Liberal sistemlerde önceki dönemlerde uygulanmış ve kısmen başarıya ulaşılmış bir sistem, fakat bu sefer kuyuda su olduğundan emin değiliz, ya tulumbaya dökülen son suyumuz ise…

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test