Facebook ta paylaştweet le

Çok verimli bir pınar olarak görmüyorum

1.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Devletimiz bankalara daha çok kredi verin diye şimdilik telkinde bulunuyor. Bu telkinin arkasında mutlaka bugün olmasa bile yarın bir takım cezalar da verecektir. Uluslararası kredi almakta bu gün zorlandıkları için, Bankalar kredi kaynağını topladıkları mevduattan sağlıyorlar. Bankaların aldıkları mevduat için ne kadarını merkez bankasında ne kadarını kendi kasalarında olmak üzere nakit olarak tutacakları kanunlarda bellidir. Bankalar mevduata faiz ödeyecekleri için mevduattan ellerinde kalanı da zarar etmemek için kredi olarak dağıtırlar. Bankaların kasalarında öyle dişe dokunur bir nakit kalmaz.

Devlet şimdi özel bankalara şunu demiş oluyor: ‘’Ekonomi küçüldüğü için sizden kredi isteyenlerin sayısı azalmıştır, o parayı devlete kredi olarak ver. Vermezsen de ben çıkaracağım devlet kağıtlarını satın al.’’
Hâlbuki gerçek bu değil, Bankalarda mevduat azalıyor. Şirketler ve mevduat sahipleri zor durumda kalınca yaşamak için bankalardaki parasını çekip kendilerini güvenceye almak için ellerinde nakit tutuyor, döviz alıyor veya altın alıyorlar. Ben özel bankalara devletin ihtiyaçları için başvurmayı çok verimli bir pınar olarak görmüyorum.

Devletin bu yollara başvuruyor olması olanaklarının da çok azalmış olduğunu gösteriyor. Vergi tahsilatında ertelemeler yapıyorlar yani çok açık bir şekilde vergi toplayamıyorlar. Devlet özel sektörün zaten daralan kaynaklarını rahat bırakmalı, hatta bankalara ve üretime kaynak sağlamalıdır. Sıkı para politikası veya mali disiplin bu günün konuları değildir. Devlet para matbaasını kullanmalıdır. Bütün dünya böyle yapmaktadır. Beni TL açıkları korkutmuyor. Çünkü bu gün yapılan harcama yarın enflasyona dönüşmeden geri toplanabilir.

Beni özellikle döviz kaynağının azalması çok korkutur. Devlet para basıp kendi ihtiyaçlarını karşılayabilir. Enflasyon artışı riskine rağmen bu yapılabilir. Kimse niye karşılıksız para bastın demez. Ama döviz için devletin elinde böyle bir olanak yok. Katar gibi ülkeler bize ilelebet döviz göndermez. Yabancı ülkeler de uzun süre döviz kredileri vermeye devam etmezler, etmiyorlar!. Türkiye’nin Döviz kaynakları kuruyor.
Bu durum, Türkiye’de üretimin aksamasına neden olur. Bunu 1950’li ve 1970’li yılların sonlarında çok acı bir şekilde yaşadık. Bugün yeniden dövize muhtaç bir ülke haline geldik. Allah Türkiye’yi tekrar dövizsiz bırakmasın.

Dövizsiz kalmak üretimin düşmesi, işsizliğin artması demektir. İşsizliğin artması demek ise sosyal huzursuzlukların artması demektir. Hiçbir benzetme yapmak istemiyorum ancak Türkiye’nin 1960 ve 1980 ihtilallarını dövizsiz kaldığı için yaşadığını unutmamalıyız. Türkiye’nin bu ortamda dahi hala ihracatını arttırma olacağı vardır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 22 Nisan 2021 Perşembe. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 21 Nisan 2021 Çarşamba. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Nisan 2021 Salı. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Nisan 2021 Pazartesi. Aşk . Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar