Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kemeraltı’nda alan sorumlusu

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Geçtiğimiz haftaki yazımda Kemeraltı ve çevresinin UNESCO Dünya Miras Geçici Listesine kabul edilmesini sevinçle karşıladığımı belirtmiş, zorlu bir sürecin başında bulunduğumuzu ifade etmiştim. Bu hafta iyi bir haber daha geldi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, bu zorluklarla dolu çalışmaların yürütülmesinde “alan sorumlusu” olarak TARKEM’i tayin etti. Bu olumlu bir gelişme. Hedefe gitmek için değerli bir adım.

Kurulduğu 2012 yılından bu yana İzmir, özelde de Kemeraltı için birçok girişime, çalışmaya, etkinliğe imza atmış olan TARKEM’in adı kurumsallaştı artık. Yine de yönetim kurulunda yer aldığım TARKEM ile bilgileri okuyucularımızla paylaşmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

TARKEM kısaltmasının açılımı ile başlayalım: “Tarihi Kemeraltı İnşaat-Yatırım-Ticaret A.Ş.”

Türkiye’ye örnek bir ortak yapılanması var. 170’e yaklaşan ortaklarının yüzde 60’ı özel kişi ve kurumlardan, yüzde 40’ı ise kamusal kuruluşlardan oluşuyor. Kamusal kuruluşlar içinde yüzde 30’luk hisse ile İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) en önemli ortak olarak yer alıyor. İBB’nin yanısıra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Döner Sermaye Müdürlüğü, İzmir Valiliği, Konak Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası, Ege İhracatçılar Birliği, Deniz Ticaret Odası, İzmir Esnaf Odaları Birliği, İzmir Ticaret Borsası ortaklar arasında…

Özel anlaşma

Şirket sözleşmesinin en önemli özelliklerinden birisi, şirket ortaklarının ana sözleşmenin yanısıra

19 Kasım 2012 tarihli “pay sahipleri anlaşması”nı kabul etmesi. Buna göre, “Pay Sahipleri, Şirketi, İzmir’in kent değerlerinin korunması ve topluma kazandırılması önceliği ile kurmaktadırlar. Birçok kamu kurumu iştiraki ve fikir önderi de bu amaç çerçevesinde Şirkette pay sahibi olarak yer almaktadır. Şirket, faaliyetlerini İzmir’in kent değerlerinin korunması ve topluma kazandırılması için gerekli olan ahlaki ve etik değerlere ağırlık vermek suretiyle mevcut yasalar çerçevesinde yürütecektir.”

Böylesi bir taahhüdün bir örneği yok! Varsa da ben bilmiyorum!

TARKEM bu doğrultuda, şirket kurucularından Uğur Yüce’nin yönlendirmesi ile Prof. Dr. İlhan Tekeli ve Prof. Dr. Murat Güvenç’e kapsamlı stratejik plan araştırmaları yaptırdı. Bu stratejik araştırmalardaki tespitler, şirketin yönelişlerine ve uygulamalarına ışık tuttu.

Sekiz yıldır önemli işler gerçekleşti, gerçekleşiyor. Yönetim Kurulu Başkanı Samim Sivri’nin vurguladığı gibi uygulanan sıcak nokta stratejisi ile gerçekleştirilen planlamalar çerçevesinde belirlenen 3 alt bölgede 2017 yılında başlatılan yatırımlar sürüyor. Son 1 yıl içerisinde gayrimenkul proje sayısı 8’den 12’ye çıktı. Çeşitli aşamalarda yürüyen söz konusu 12 proje içinde neler var?          

12 proje

Yenilenen yapısıyla Nisan ayında gençlik oteli olarak hizmete hazır hale gelen Agora’ya komşu tarihi ‘Mavi Kortejo’. Kestelli caddesinde, Konak Belediyesiyle birlikte ‘yenilikçi öğrenme merkezi’ olarak çalıştırılacak 140 yıllık tarihi ‘İstiklal Okulu’. Basmane Hatuniye Camii bölgesindeki Dönertaş’a komşu otel olması tasarlanan ‘Tevfik Paşa Konakları’. Yine o yörede gençler için konaklama sağlayacak ‘Ayyıdızlı Konak’ ve ‘Vakıflar Oteli’. Değişik bir yeme-içme noktası olarak Havra sokağındaki ‘Akın Pasajı’. Havralara komşu, Türkiye’nin ilk çikolata fabrikalarından ‘ALGA’ binaları. Yine Havra sokağında bulunan ‘Albayrak pasajı’. Çok sayıda tescilli binanın bulunduğu 442 sokakta ofis olabilecek 3 tarihi bina. Ve nihayet Kestelli Caddesindeki eski Yusuf Rıza İlkokulu arsasına yapılması planlanan ‘Tasarım Temelli Teknoloji Geliştirme Projesi’ başka bir deyişle ‘DesignLab’. 

TARKEM Genel Müdürü Sergenç İneler, “2021 yılında gerçekleştiğinde Kemeraltı’nda en önemli katma değer yaratacak projelerin başında ‘Yusuf Rıza Ofisleri’ gelecek; burası yüzlerce gence ev sahipliği yapacak; burada üretilen her türlü yenilikçi tasarım da gündelik hayatlarımızın bir parçası olacak” diyor. Geçtiğimiz yaz imzalanan mutabakat anlaşmasına, TARKEM’in yanısıra, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası, İzmir Ticaret Borsası, Ege İhracatçı Birlikleri, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Sun Tekstil, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve ODTÜ Tasarım Fabrikası imza attı.

TARKEM, stratejik ortağı ‘Kentimiz İzmir Derneği’ ile birlikte Kemeraltı’na ilgi çekmek için birçok etkinlik de düzenliyor. Örneğin ‘kısa kısa Kemeraltı’ film yarışmasına 100’e yakın film katıldı. (Gökmen Küçüktaşdemir,  Zamanın Elleri filmiyle birinci oldu) Geçtiğimiz yılki Enternasyonal Fuar’da gerçekleştirilen ‘Kemeraltı Sokağı’nı binlerce ziyaretçi gezerken Kemeraltı’na özgün ürünleri tanıma fırsatı buldular.

Yüzlerce gencin katıldığı ‘Hazine Avı’, tarihi bölgenin özellikle gençler tarafından tanınmasında ciddi bir rol oynuyor. Konak Meydanındaki ‘Tarihi Bilgi Noktası’nı (kırmızı küp) da TARKEM’in işlettiğine dikkatinizi çekerim.

Yazımı noktalamadan önce, alınan ödülleri de anımsatayım:

Hürriyet Gazetesi öncülüğünde düzenlenen ‘Sign of the City Awards’ta TARKEM, “En İyi Kültürel Mirası Koruma ve Yaşatma” ödülüne layık görüldü. Ayrıca ‘Sürdürülebilirlik Akademisi’ tarafından İstanbul’da altıncısı düzenlenen ‘Sürdürülebilir İş Ödülleri’ kapsamında 15 farklı kategoriden birisi olan İşbirliği kategorisinde de ödül TARKEM’in oldu.

Yaklaşık 270 hektar (2 milyon 700 bin metrekare) içinde 1500’e yakın tescilli binanın bulunduğu Kemeraltı’nda zamanla büyük tahribata uğramış tarihi dokunun yeniden yapılandırılması kolay değil. Zaman istiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi olsun, Konak Belediyesi olsun, burasının çekim merkezi olması için yıllardır çaba sarfediyor. Şimdi TARKEM de bu çabalara güçlü ve kalıcı bir destek olarak devreye girmiş bulunuyor. Ne diyelim. Kolay gelsin! İyi gelsin!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 5 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Yurdanur Şenoğlu

14.05.2020 - 21:02
Çok güzel açıklamalar içeren bir yazı. Bir parçası olmaktan onur ve gurur duyduğumuz bir girişim . Önemli bir birlik ve kuruluş. Çabası , katkısı olan herkese İzmir liler ve sakinleri minnettarız.

Hakkı Onyedioğlu

14.05.2020 - 18:36
İzmir kuzeyinde Bergama Güneyinde Efes ile İki Dünya Mirası na sahip olma zenginliğine merkezinde Kemeraltı nı katma gsyretleri ile mutlaka görülmesi gerekli şehirler ilistesiinde en kısa zamanda yer alacağıi inancını bizlere benimseten tüm emeği geçenlere teşekkür eder kolaylıklar dilerim.
Yazarlar
Website Security Test