Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Hibrit fuar için ilk adım İzmir’de atılacak

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İZFAŞ'ta yeni bir dönem başlatan Canan Karaosmanoğlu ortak akıl toplantılarına büyük önem veriyor.

Bütün dünya ekonomide geri dönüşün planlarını yapıyor.  Geri dönüşte önemli kıstaslardan biri fuarlar. Virüs, ekonomiye saldırısını ilk fuarlardan başlatmıştı. Fuarlar yeniden başlarsa virüsün ekonomide açtığı ilk gediğin ortadan kaldırılması söz konusu olacak. Bu nedenle şu anda geri dönüş fuarlar üzerinden konuşuluyor.

Ama hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı için fuarlar da yine bir boyut kazanacak. Geçtiğimiz haftalarda bu konuyu ele alan bir yazıda Tahsin Öztiryaki, Burak Önder, Çetin Tecdelioğlu ve Ceyda Erem’in attıkları adımları dikkate alarak “bu ekip sanal fuarı” da yapabilir diye yazmıştık. İşte o ekibin önderliğinde fuarcılıkta neler yapılacağını ilişkin toplantı yapıldı.

Çok geniş katılımlı online toplantıya sektörün bütün önemli isimleri katıldı. Katılanlar fuarcılıkta yeni bakış açılarını gündeme getirdi.

Ancak bir konuşma vardı ki toplantıya damgasını vurdu. MARBLE İzmir Fuarı öncesinde sektörün önde gelen isimlerini toplayarak bugünlerdeki online çalışmaların ilk mesajını veren İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu hibrit fuar kavramını ortaya atarak yeni bir açılım yaptı.

Göreve geldiği gündem bu yana İzmir Markası ile fuarcılığı buluşturmaya çalışan Canan Karaosmanoğlu dijital, online adı ne olursa olsun yeni dönemin fuarcılığını şu cümlelerle anlattı:

- Koronavirüs nedeniyle geleneksel fuarların iptal edilmesi, her alanda olduğu gibi fuarcılıkta da dijitalleşme çalışmalarının hızlanmasına neden oldu. Başta İzmir Enternasyonal Fuarı olmak üzere gerçekleştirdiği uluslararası fuarlarla Türkiye’de fuarcılığın gelişmesine büyük katkı sunan İzmir, dijital fuarcılık konusunda da öncü olacak. İzmir’de ilk dijital fuari yapacağız. Bu fuar hem teknoloji ile ilgili olacak hem de klasik fuarcılığın unsurlarını taşıyacak.

İzmir bu konuda yazılım çalışmaları sürdürüyor. Canan Karaosmanoğlu İzmir’in öncülüğünün önemli olduğunu söylüyor. Bizim daha önce isimlerini verdiğimiz isimler de düzenledikleri toplantıda öncülük için hazır olduklarını vurguladılar.

Sanal fuarlarla ilgili toplantının bütün notları ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşılacak. Bu önemli buluşmanın açılışında söz alan iş dünyasının tecrübeli isimlerinden ve bugüne kadar birçok ilke imza atan Tahsin Öztiryaki şu görüşleri dile getirdi:

. Türkiye'nin kendini toparlaması için en önemli unsurlardan biri ihracat olduğunu hepimiz biliyoruz. Şu anda ihracatta yüzde 45’lik bir düşüş var.

. Bu düşüşü telafi etmek için adımlar atmalıyız. Bu noktada da ‘Sanal fuarı yapalım mı yapamayalım mı’ diye düşünecek zamanımız yok.

. Türkiye’nin hayatta olduğunu hissettirecek bir takım aktivitelere ihtiyacımız var. Bu durum sadece fuar olarak değil, bütün sektörlerin hayatta olduğunu yaşadığını hissettirecek aktiviteler gerekiyor. Bu aktivitelerin muhakkak fuarlarla başlanması gerekiyor.

. Sanal fuarları iyi yapacak olanları tespit etmemiz gerekiyor. İyi yapacak olanlarla da iş birliği yapmamız gerekiyor ve bu fuarları dünyaya anlatmamız gerekiyor.

. Dijital fuarların dünyaya tanıtılması ve duyurulması için reklamlar yapılması gerekiyor. Bunun için de alt yapı çalışması yapılması gerekiyor.

 

Toplantıya katılan bazı isimler

Burak Önder – EVSİD Başkanı

Hasan Hüseyin Bayram- TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

Sibel Palacıoğlu  - ZÜCDER Genel Sekreteri

Sennur Akın Biçer – Arnica Yönetim Kurulu Başkanı

Sultan Tepe – İTHİB yönetim kurulu üyesi

Tufan Atalayman – Fulya Fuar Merkezi Genel Koordinatörü

Zekeriya Aytemur - Tarsus Turkey Genel Müdürü

Canan Karaosmanoğlu – İZFAŞ Yönetim Kurulu başkanı

Serhan Erem – CNR Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Özhan Erem – Bayim Olur musun yönetim Kurulu Başkanı

Kemal Akar – İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi

Kenan Yavuz – Haliç Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili

Mahmut Atom Duruk – Aroma Yönetim Kurulu Başkanı

Cemal Aslandağ - Aslandağ Grubu Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Yeşil ekonomi öne çıkacak İstanbul’dan hatırı sayılır bir göç olacak

Erdal Bahçıvan virüs sonrası döneme ilişkin oda olarak aniliz çalışması yaptıklarını ve sektörleri yol haritası için hazırladıklarını ifade etti.

Kurtuluş yeşil ekonomide diye bir yazı yazmıştık. Virüsün çok şeyi değiştirdiğini ve değiştireceğini söyleyenler bu yazıya ilişkin destek mesajları verdi.

Bir destek de Türkiye’nin önde gelen bütün şirketlerinin üyesi olduğu İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’dan geldi.

Yeşil ekonomi konusunun önümüzdeki süreçte çok önemli olacağının altını çizdi ve şöyle dedi:

- Her şey yeniden değerlendirilecek. Yeşil ekonomi son derece önemli. Tarımın önemini ve değerini bizim insanımız da dünya insanı da bu dönemde fazlasıyla hissetti. Çünkü gıda olmadan hiçbir şey olmuyor. Şunu söyleyeyim bir kere ben İstanbul'dan hatırı sayılır bir göç olacağını düşünüyorum. İstanbul'da farklı farklı şehirlerde bir yerel hayata insanların doğduğu veya özledikleri hayata bir dönüş olacağını düşünüyorum. Ve deprem tehlikesi altında yaşayan insanlarımız bu tehlikeden kurutulacak. Dolayısıyla yeşil ekonomi ciddi anlamda bir prim kazanacak.

Bahçıvan ile sohbetimizde bir önemli bir çalışmadan bahsetti. Bu döneme ilişkin bir danışman firmanın katkısı ve üyelerin bilgileri ile sektörlerin analizini yapacaklarını vurguladı. Ve çok önem verdiği meslek liselerini konusundaki sön gelişmeyi şu sözlerle paylaştı:

. Bu konuda 1,5 seneye yakın yapmış olduğumuz Milli Eğitim Bakanlığı ile protokolümüzle birlikte İstanbul'da 40'a yakın meslek lisesinde bir hamilik modeline girdik.

. Bu çalışma bu dönemin belki en çok parlayan yıldızı oldu. Her bir lisemizin farklı buluşu çalışması cepheye cephane süren asker gibi zorlu süreçte umut oldu.

. 30 yıla yakındır kenarda duran meslek liselerimize yönelik çalışma sonucunu gösterdi. Meslek lisesi algısının değişmesi ülkemize vereceğimiz en önemli katkımızı olacak, buralarda girişimciler yetişiyor.

 

Herkes fabrikasını ve üretimini özlemiş

Erdal Bahçıvan İSO 500 konusunda son gelişmeyi "Mayıs ortalarında açıklayacaktık. Temmuzun 15'i gibi bu sene açıklanacak. Sanayicilerimizde artık mayıs ayıyla birlikte çalışma gayreti umudu arzusu oluşuyor. Mayısta çok bayramın olması dezavantaj. Bu sene yasaklarla da birleşmesinden dolayı mayıs ayında çok güçlü bir üretimle başlayamıyor sanayicimiz fakat ufak ufak da olsa hazırlıkların üretime doğru eğildiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test