Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Lütfen gevşemeyelim...

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yazımı yazdığım şu günlerde, Yüce Rabbime (cc) sonsuz şükürler olsun; hastalanan ve vefat eden kardeşlerimizin sayısında azalma; iyileşenlerin sayısında da artış, gözlemlenmektedir. İnşallah; tüm hastalar şifa bulur, vefat ve hastalanan sayısı da, sıfıra iner. Bu afetten, tamamen kurtuluruz.

1- Ancak, gördüğüm tablo, beni endişelendirmektedir. Zira; her şey sona ermiş gibi bir hava hakimdir. Sanki tüm tedbirler kalkacakmış gibi bir beklenti yayılmaktadır.

a) Ne yazık ki; toplumumuzda cahil ve sorumsuzların sayısı çoktur. Nitekim; sokağa çıkma yasağı sona erer ermez, gece yarısı demeden, kalabalıklar dışarıya taşmaktadır. İnsan ve araç kalabalığı, hemen zirve yapmaktadır. Ne maske, ne de gerekli uzaklık tedbirlerine riayet edilmemektedir.

b) Gündüzleri de pazar yerleri/bankaların ve PTT’lerin önleri/ sokaklar/velhasıl her taraf, yoğun kalabalıklarca işgal edilmektedir. Şimdi; AVM’lerin, okulların açılması ile tehlike daha da artabilecektir. Rabbim (cc) korusun, bugüne kadar alınan tüm tedbirler, boşa gidebilecektir. Netice olarak; çok dikkatli olunması gerekmektedir.

2- Bu afet; hepimize ibret dersi vermelidir.

a) İnsanın ne kadar aciz olduğu; zenginlik, makam vb unsurların hiç işe yaramadığı; ölümün her an kapımızda olduğu; devamlı olarak, ölümü hatırlamamızın gerektiği; idrak edilmelidir.

b) İnanan ve inancını yaşayanlar için yapılacaklar bellidir. Bol bol salavat getirmek/devamlı tövbe etmek/ fakirlere bol bol yardım etmek, zekatını tam vermek, sadakayı bol tutmak, cimriliği terk etmek/ mütevazi olmak/ gurur ve kibri terk etmek/ kul hakkına, saçı bitmemiş yetim hakkına, yanımızda çalışanların haklarına, saygı göstermek/ temiz olmak/ hırsları terk etmek/ çevreye saygılı olmak/ hava, su ve gürültü kirliliğine sebep olmamak / adil olmak/ fuhuş, alkol, kumar, faiz, zina, şirk, uyuşturucu, rüşvet, yolsuzluk, lüks, israf, görgüsüzlük, haksızlık, zulüm, baskı vb her türlü pislikten/ haramdan/ yasaktan uzak durmak. Özetlersek; GÜZEL AHLAK sahibi olmak… .

Kur'an-ı Kerim’i ve Sahih Hadisleri inceleyen herkes, bu kurtuluş reçetelerini, görecektir. Sabrın/ devamlı şükretmenin/ hased etmemenin/ yardımlaşmanın/ hoşgörünün/ karşılıklı sevgi ve saygının/ Allah’tan (cc) korkmanın, kuldan utanmanın; önemini anlayacaktır.

3- Elbette; sömürü düzeni sayesinde zenginleşmiş / hala da soyguna devam eden ABD, Rusya, Çin ve AB ülkelerinin de ibret alması şarttır. Milyarlarca insan açlıktan ölürken, sürdükleri zevk-ü sefanın bedelidir. Afrikalı zencileri, Kızılderilileri/Çin ve Hindistan halkını, velhasıl her gittikleri ülkenin insanlarını, iğrenç metodlarla katledenler; simdi kendi canlarının derdine düşmüşlerdir. Ve acizdirler. 0 kadar dejenere olmuşlardır ki, huzurevlerindeki yaşlılarını bile korumamaktadırlar, ölüme  terk etmektedirler.

4- Peki; ülkemizdeki politikacılar, bu afetten, gereken ibret dersini aldılar mı? Maalesef hayır. Hâlâ sen/ ben kavgası, karşılıklı suçlamalar, anlamsız darbe istismarları, hakaretler, sürüp gitmektedir. Ne depremler, ne çığ faciaları, ne sel felâketleri, ne de şehit yavrularımız, aklımızı başımıza getirmemektedir. Bir uzlaşma, işbirliği, istişare, zemini sağlanamamaktadır. Hiçbir tenkit ve tavsiyeye kulak asılmamaktadır. (Devlet Bahçeli’nin tenkitleri ise her türlü insaf ölçüsünden uzaktır.)

a) Meselâ; ezeli ve ebedi düşmanımız, ABD’ye niçin, malzeme yardımı yapılmıştır? Bu ihanet yönetiminin, aynı malzemelerden, teröristlere göndermesini, şahsen hazmedemiyorum. Bir de kendi kargo uçağımızla yolluyoruz, ilâve masrafa katlanıyoruz. ABD’nin kargo uçağı yok mudur? Niçin, teslimat Türkiye'de yapılmamıştır?

b) Hastane yapmak için, niçin (çok zaman kullanabilinecek) Atatürk Hava Alanı'nın, iki pistinin mahvedilmesine göz yumulmuştur? Çok büyük bir israf değil midir? Kaldı ki, meydandaki kapalı alanlar, çok rahat kullanılabilinirdi.

c) Maske'lerin (belirtilen fiyatlarla) satışına izin verilmesi, çok isabetli, ancak gecikmiş bir karardır.

d) İktidar, belediyelerin önünü kesmemeli, destek vermelidir. Yardım konusunda, hiçbir kurum, belediyeler kadar başarılı olamaz. (Şahsen, 10 yıl bunu yaşadım.) Ve engellemelere rağmen, belediyeler çok başarılı icraatlar yapmaktadırlar. (Her partinin belediyeleri aktiftir.)

Bu afet de bizi yakınlaştırmaz, kaynaştırmaz ise hiç ümit kalmayacaktır. Ülkeye yazık etmeyelim. Bu fırsattan istifade ederek, tabiat bile kendisini yenilemektedir. Lütfen, örnek alalım. (Hiç olmazsa Mübarek Ramazan ayına saygılı olalım.)

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

İsmail Sayın

10.05.2020 - 06:50
Burhan Abi tesbitlerine ve tavsiyelerine aynen katılıyorum.Eline diline ağzına sağlık. Sen bu ülkenin yetiştirdiği örnek bir insansın.Sizin gibi dürüs ve hoş görülü çalışkan insanlaraihtiyaç var.Şimdiki liderlerin hiç biri güven vermiyor.DEvlet adamlığı ciddiyet ister .Sevgi saygı hoşgörü ve istişare ister. Sabir ve özveri ister.Vatandaştan fitre zekat istemez. Selam ve saygılar.
Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Ekim 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ekim ayında burçların aşk hayatı nasıl olacak? Burçları neler bekliyor?

Esra Erol'un programında yaşanan skandal bir olayla gündeme oturan Cengiz Koraltan'a Ülkücü oldukları anlaşılan bir grup meydan dayağı attı. Dayak görüntüleri sosyal m...

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test