Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

COVİT-19 neleri değiştirecek

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Bir tartışmadır başlamıştı Corona virüsü doğal evrimle mi oluştu yoksa laboratuvarda mı üretildi?

Virüs laboratuvardan mı kaçtı yoksa ticari savaş için mi salınıverdi?

Bunlardan hangisi doğru tartışmasına girmeden 4 aydır nanometrik görülmeyen virüs ile korku tünelinde yaşayan bizler karantinadan çıktığında dünyada neler değişmiş olacak? 

Tüm ülkelerin GSMH ve büyümelerinde önemli azalmalar yaşandı. Gelişmiş ülkeler alt gelir grubunu desteklemek amacıyla tedbirler almakta zorlanmazken gelişmekte olan ülkeler alt gelir grubunu desteklemek için mali destekler yaparak zayıf olan mali yapılarını daha da zayıflatmış oldular. İşsizlik sayılarındaki artış ve gün bulup gün geçinen alt gelir grubunun yeterince desteklenememesi durumunda sosyal çalkantılar ortaya çıkması engellenemeyecektir. Geçen 4 ayın daha da uzaması bu riskleri artıracaktır. Kırsal kesimde sade yaşam sürdüren kesim “bir lokma bir hırka” mütevazi yaşantısı ile bu krizden en az etkilenen kesim olacaktır. En çok da büyük şehirlerde ve sanayi bölgelerinde yaşayan işini kaybeden ücretsiz izne ayrılan kesim ile kepenk kapatmak zorunda kalan küçük esnaf etkilenecektir.

Uluslararası etkilerine gelince; 1974 dünya krizinden sonra dünya ekonomisi globalleşme yönünde hızla gelişmeler kaydetmiştir. Ülkeler nerede ucuz oradan ürünü ithal ederek tüketim ekonomisinin çarkına kapılmış, milli sanayilerini ihmal etme yoluna girmişlerdi. Üretimler durdu; Virüs salgının tespit edildiği ülkeler toplu iş hayatı olan endüstriyel üretim birimlerinin üretimlerine ara vermişlerdir. Diğer taraftan bu ülkelerden parçaları tedarik edemeyen ithal edemeyen ana üretim fabrikaları da üretimlerini durdurmak zorunda kalmıştır.

Yakın geçmişte ABD tarafından ön plana çıkartılan ülkelerin milli ekonomiye geri dönüş süreci virüs etkisi ile hızlanmıştır. Alt yapılarını yok eden ülkeler hazırlıksız yakalanmış ve kapıldıkları küreselleşmenin riskleri ile karşı karşıya kalmıştır. En başta sağlık gereçlerinde yaşanan uluslararası kaos inanılmayacak boyutlara ulaşmıştır. Tarım sektörü için en aktif olunması gereken mart nisan aylarını değerlendiremeyen ülkeler yaz ve sonbahar aylarında gıda ürünlerinde ciddi ihtiyaçla karşılaşacaklardır. Virüs yalnız ülkeler arası sınırları değil AB ülkeleri aralarındaki sınırları dahi kapattırarak milli ülkelerin kendi içlerine dönmelerini zorunlu hale getirmiştir. ABD eyaletler arası tartışmalar başlamıştır.  ABD’de var olan ciddi gelir dağılımı eşitsizliği bu süreçte daha da artarak mevcut yönetimin kasım ayı seçimlerinde ne sonuç alacağını sorgulatmıştır.

Korku tünelinden çıktığımızda dünya tekrar 1 ve 2. Dünya savaşları öncesi ortaya çıkan ekonomik kriz ortamına düşmemesi için ülkeler arası gelir eşitsizliğini gidermeye yönelik önlemleri almak zorundadır. Bugün yaşanan ve yaşatılan mülteci akımına neden olan vahşi kapitalist sistemden uzaklaşmalıdır. Dünya bu süreci en az hasarla atlatmak istiyorsa; Bir an önce halkları korku tünelinden çıkartarak üretimin devamlılığını sağlanmalıdır. Kriz bitince ciddi bir talep artışı olacak arz geride kalacaktır. Bunun için finans çevreleri bir süreliğine de olsa ranta dayalı politikalarından vaz geçerek reel sektörü sıfır faizle kredi vererek desteklemelidir. Bu sayede üretimde kaybedilmiş aylar zaman içinde geri kazanılacak dünyada istikrar kazanacaktır. Kasalarda duran paraların ne sahibine ne de reel sektöre faydası yoktur. O sadece kağıttan ibaret kalacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 26 Şubat 2021 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 25 Şubat 2021 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 24 Şubat 2021 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 23 Şubat 2021 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 22 Şubat 2021 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test