Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Travma enflasyonu

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İngiltere, 30 bine dayanan can kaybına rağmen yavaş yavaş “kilitleri” açmaya hazırlanıyor ancak İngiliz Bilim insanları toplumları bekleyen “travma” dönemine dikkat çekip,  uyarıyor “hem fiziksel hem de ruhsal yeni rahatsızlıklara hazır olun”...

Covid-19 salgınında can kaybı ve hastalığın yayılma hızını kontrol altında tutmayı başaran ya da şimdilik öyle görünen Türkiye’den tamamen farklı bir durum ile karşı karşıyayız İngiltere’de.

Hükümet, salgının başladığı günden bu yana huzurevlerinde ve kendi evlerinde vefat eden kişileri Corona listesine eklemiyordu, işin aslı bu verileri ayrıştırarak ulusal sağlık sistemine kaydeden bir yapı mevcut değildi.

Salgının başlamasından aylar sonra, böyle bir sistem kurularak, tüm Corona can kayıpları bu sisteme işlenmeye başlandı. Durum böyle olunca da Nisan ayının son haftasında duyurulan can kaybı sayısı birden bire 21 binden 26 bine çıktı, önce ortalık karıştı, sonra da herkes yeni verilere mecburen alıştı.

Aylar önce, “can kaybı sayısını 20 binin altında tutabilirsek kendimizi başarılı sayacağız” diyen hükümet, mayıs ayının ilk günlerinde toplam can kaybının 30 bine dayandığını duyurarak çok ama çok önemli bir sınavda “sınıfta kalma travması” yaşıyor.

Öte yandan İngiliz Bilim insanları, salgın sürecinin bitip, hayatın yeniden normale dönmeye başlayacağı günlerde hatta aylar ve belki de yıllar sonrasında bizi bekleyen daha büyük “ salgın sonrası travmalarına” da dikkat çekiyorlar.

Tedavi olup, normal hayatına dönen Corona hastalarını, hayatlarının yakın bir döneminde bekleyen rahatsızlıklar konusunda uyaran yetkililer, şimdiden önlem alınmasının önemini vurguluyorlar. Nefes alma problemleri, akciğer rahatsızlıkları, panik atak, erken bunama, anksiyete gibi sıkıntıların, yoğun bakım ünitesinde kalan, ağır ilaçlar kullanan pek çok insanda görüldüğüne dair yapılan araştırmalara dikkat çeken uzmanlar, mutlaka ama mutlaka toplumun bu konuda bilinçlendirilmesi ve bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Salgın sonrası travmalar konusunda kafası karışan İngilizler, genci-yaşlısı tam7 haftadır evlerine kapanmış durumda olunca, son haftalarda “ev içi şiddet” vakalarında iki katından fazla artış olduğu da haberlerde ilk sıralarda yer alıyor. Salgın döneminde, mahkemelerin de askıya alınması nedeniyle, maruz kaldığı şiddet veya tacizle yaşamak zorunda kalan ya da devletten yardım isteyip kendine yeni bir düzen kurmaya çalışan insanların, özellikle kadınların sayısı hiç de az değil. Dolayısıyla toplumda yaşanma olasılığı her geçen gün yükselen “ayrılık ve boşanma travmaları” da salgın döneminin bir başka yönünü gözler önüne seriyor.

Her geçen gün toparlanma olasılığı gittikçe düşen ekonomi, bozulan dengesi ve kaçan ayarı yüzünden binlerce değil milyonlarca insanın işini kaybetmesine neden olurken “işsizlik ve iflas travması”   ücretli çalışanları, yatırımcı ve işverenleri derinden yaralayacağa benziyor. Her ne kadar İngiliz hükümeti 6,3 milyon kişiyi furlough (devletin koruma şemsiyesi) altına alsa da, salgın sürecinde neredeyse durma noktasına gelen ekonominin, karantinalar ortadan kalktıktan ne kadar sonra toparlanacağı bilinmiyor.

Günün sonunda, tüm insanlık öyle büyük travmalarla hem de aynı dönemde hem de hep birlikte yüzleşmek zorunda kalıyor ki konuya neresinden bakarsanız bakın çok bilinmeyenli bir denklemle karşılaşıyorsunuz ve bu da insanlığın yeni sınavı demekten kendinizi alamıyorsunuz.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test