Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Barışın, demokrasinin ve özgürlüğün kenti İzmir; şimdi de dayanışmanın kenti oldu

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Koronavirüs salgını ile mücadelede görece iyileşmeler başladı. Bu durum, her gün açıklanan rakamlara da yansıyor. Ayrıca, günlük yaşamın normalleşmesi yolunda yeni kararlar alınıyor.

Elbette herkesin ‘normalleşme’den anladığı ve yorumladığı konular farklılaşıyor. Bu bağlamda değerlendirmeler ve tartışmalar da sürüyor. Ancak üzerinde birleşilen temel yorum, önümüzdeki günlerin hiç de kolay olmayacağı. Özellikle de ekonomik ve sosyal açıdan…

 

Korana günlerinde, İzmir ve İzmirli dayanışması

Zor günlerden geçtik, geçiyoruz. Doğrusu bu zorluklar halen de sürüyor. Bu zor dönemin en önemli teması ve konusu, bizce ‘dayanışma’ydı. Yaşanan zorlukların, güçlüklerin aşılmasında, adeta sihirli bir sözcük oldu ‘dayanışma’…

Koronavirüs salgınının günlük hayatımızda oluşturduğu tehlikelerle ve zorluklarla mücadele edilmesi konusunda, İzmir ve İzmirliler, doğrusu çok güzel bir sınav verdiler. Tüm topluma ve ülkeye örnek oldular…

Mahallelerde, apartmanlarda, işliklerde, birbirimizle dayanışmanın, zor durumda kalana el vermenin en güzel örnekleri yaşandı. Özellikle sokağa çıkma kısıtlaması olan ileri yaş gruplarındaki büyüklerimizin ihtiyaçlarının karşılanmasında çok gayret gösterildi. Herkes elinden geldiğince, gücü yettiğince bu anlamlı çabaya katkı sundu, destek verdi.

 

‘Arka sıradakiler’le buluşmak ve dayanışmayı örgütlemek

‘Arka sıradakiler’ ve onlarla buluşulması yaklaşımı, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Tunç Soyer’in, seçim kampanyasının temel söylemiydi. Aslında bu yaklaşımın hayata geçirilmesinde önemli bir fırsat ve kaldıraç oldu korana günleri… Şimdi önemli olan, bu çabanın kalıcılaştırılması ve temel bir kent - kentlilik örgütlenmesine dönüştürülmesi…

Doğrusu bu girişimleri çok önemsiyoruz. ‘Dayanışma’ günümüzün sihirli sözcüğü. Ancak bu ifade, yalnızca ihtiyacı olana yardım edilmesi ya da birbirimize el uzatılması olarak anlaşılmamalı. Çünkü dayanışma, aynı zamanda bir örgütlenme biçimi ve örgütlülük işidir.

Bu konuda çok güzel bir örnek, içinde bulunduğumuz zor günlerde yine İzmir’de yaşandı. İzmir’de oluşturulan ‘İzmir Dayanışma Gönüllüleri’ inisiyatifi ile yerel yönetimlerle işbirliği içinde, güzel işler ortaya konuldu. İzmir, gönüllülerin örgütlenmesi bakımından da yine örnek oldu.

 

İki örnek İzmir çözümü: ‘Halkın Bakkalı’ ve ‘Maskematik’

Kent yaşamında dayanışmanın hayata geçirilmesinde, kentte hayatın kolaylaştırılmasında ve kentlerde yaşanan sorunların çözüme kavuşturulmasında; yeni örgütlenmelere, yeni çözümlere ihtiyaç vardır. Yoksul insanlara, ihtiyacı olanlara ulaşılması için bu kaldıraçlar büyük önem taşır.

İşte İBB’nin oluşturduğu ‘Halkın Bakkalı’ uygulaması, böylesi örnek bir yaklaşımdır. İçinde bulunduğumuz zor sürece de adeta ilaç gibi gelmiştir. Uygulamanın bir başka önemli yönü, kırsal kesimdeki üretimle ve üreticilerle, kentte yaşayan tüketicilerin buluşturulmasıdır. Kısacası, ekonomi içerikli bir örgütlenme olduğu kadar, aynı zamanda toplumsal ve sosyal bir örgütlenmedir.

Merkezi yönetimin bir türlü çözemediği maske ihtiyacında da, İBB uygulamaya koyduğu ve merkezi noktalara yerleştirdiği ‘Maskematik’ çözümüyle bütün Türkiye’ye örnek oldu. Hem pratik ve hem de modern olan bu çözümle, adeta merkezi yönetime bir ders verildi. Konak’ta veresiye defterlerinin kapatılması, Çiğli’de tarlasını süremeyen çiftçiye traktörlü üretim desteği verilmesi, Balçova’da çiçek üreticisinin seralarda kalan çiçeklerinin anneler günü vesilesiyle değerlendirilmesi gibi çabalarla, bu örnekler zenginleştirildi.

 

Yerelin gücü ve yerel yönetimlerin başarısı

Merkezi yönetimin tüm engelleme ve dışlama çabalarına karşın, özellikle büyük kentlerdeki yerel yönetimler, bu zor ve zorlu süreçte, doğrusu önemli işler yaptılar. Yerelin önemi ve gücü, hayatın içinde bir kez daha görüldü ve anlaşıldı.

Bu durum yapılan anketlere de yansıdı. Halkımız, gayretle, iyi niyetle çalışan belediye başkanlarına desteğini artırdı. Bu başarıda, hem İzmir içindeki birlikteliğin ve hem de CHP’li 11 büyükşehir belediye başkanı arasında oluşturulan eşgüdümün, çok büyük katkısı vardır.

Bu zor süreçte, ne mutlu ki, ‘barışın, demokrasinin ve özgürlüğün kenti’ olarak tanımlanan İzmir’imizin bilinen hasletlerine, ‘dayanışmanın kenti’ olmak da eklendi.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Ayten Darik

10.05.2020 - 19:23
Izmır Karataş semtindeki esnafların bazıları ve müşterileri maske takmıyor lütfen uyarslim

Ayten Darik

10.05.2020 - 19:22
Izmır Karataş da dükkanlarda işlemlerinin bazılarında esnaf maske takmıyor.Gelenler müşteriler takmıyor denetim olsun lutfen
Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test