Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadınlardan örnek almak!..

9.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Resimaltı / Sibel başkan karşıda (Başı turuncu poşulu ve maskeli) iş başında…

1980’lerin Tercüman Gazetesi ‘nin Ege Temsilciliği görevindeyken beraber çalıştığım meslektaşım, arkadaşım gazeteci Berrin Birer Tuncel “coşku ile anlatırken”, beni de heyecanlandırdı.

Doğrusu, anlattıkları “kadınlar konusundaki” sağlam temeller üzerine kurguladığım düşüncelerime kocaman bir kolon koydu; bir!..

İki, kendi kendime dedim ki; “Bir de gazeteci geçinirsin, 30 yıldır Urla’da yaşıyorsun, Dünyadan haberin yok!..”

Urla’da “geçen dönem Urla Belediye Başkanlığı yapan” Sibel Uyar’ın “ikinci başkanı olduğu” bir kooperatif varmış, 1914’de kurulan; “Urla Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi.

İşte Berrin kardeşimin bana anlattıklarının özeti… (Kusura bakmasın, anlattıkları beni öyle cezbetti ki, iznini almadan yazıyorum.)

Cumhurbaşkanlığının stratejik planında da , Birleşmiş Milletler’in (BM)  2030 Kalkınma (Dünya Belediyeler Birliğinde de var olan) hedefleri doğrultusunda kurulan bir “Kadınlar” kooperatifi….

17 Hedef var; “Yoksulluğa son vermek; yoksulluğun azaltılması, sonra da ortadan kaldırılması / Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların güçlendirilmesi / Eşitsizliklerin azaltılması; para kazanamayan veya sosyal durumları düşük olan insanların ekonomik anlamda güçlendirilmesi / İnsana yakışır ekonomik büyüme” üzerine.

Aynı yıl Belediye Başkanı seçilen Sibel Uyar, “İşte biz 2014’den beri bunu yapıyoruz; Kaymakamlık, Belediye, Ziraat Odası ve Kooperatifimiz el ele” diyor ve devam ediyor:

“2014’te başladık. Kadınlara eğitimler verildi. Liderlik, girişimcilik, stratejik planlama, kooperatifçilik eğitimi aldılar. Hala aşçılık, hijyen, ürün tasarımı pastacılık, gıda güvenliği, satış, pazarlama eğitimlerini almaya devam ediyorlar.

Aynı zamanda sosyal çeşitliliği de çok fazla olan bir yer burası. 184 ortağı arasında emekli bankacıdan, yüksek öğrenimli, ilkokul mezunu kadın da var. Burada eğitim, din, dil, ırk, ayrımı yok. Kimin kim olduğu değil, kooperatif ortağı olması önemli. Kooperatif hiç kimsenin değil ama herkesin. Yapısı bu. Kooperatifte yatay liderlik vardır. Dikey liderlik yoktur. Ben  kurulduğundan beri ikinci başkanım. Burada kimsenin şapkaya ihtiyacı yok. Birinci, ikinci başkan farkı da yok.”

 

URLA’NIN “SAKIZ” ENGİNARLARI!..

Urla Kadınlar Kooperatifi, “Coronavirüs” kısıtlamaları yüzünden, bugünlerde tam bir “Urla’nın meşhur ve marka ‘sakız’ enginarları işleme fabrikası gibi” çalışıyor.

“Enginar” işinde 5 kadınla başlayan, bugün 70 kadının çalıştığı “Kooperatif mutfağında” sistem “Çalış / Kazan” üzerine kurulmuş; “kâr payı dağıtma” değil!..

Birkaç işyeri var; tekstil atölyesinden, konserve, erişte, tarhana imalatına, “yurt çapında” taze enginar pazarlamasına kadar; “uluslararası taleplerle (Polonya var, Kuveyt, Almanya, İngiltere) de karşı karşıyalar ama, ah şu Coronavirüs!..

Sibel Hanım’ın başlattığı Urla Enginar Festivali “bu yıl Pandemi yüzünden” yapılamıyor ama, “her gün, her evde taze enginar yemek” mümkün. Kooperatif günde yurdun dört bir yanına “binlerce ‘işlenmiş’ enginar” gönderiyor, ama “günde 10 bin enginar işlendiği” halde, “kargolar kota veriyorlar; “200 koli alabilirim, fazlasını alamam, coronavirüs sebebiyle herkes bizlere yüklendi” diye…

Elde kalan “işlenmişler” de böylece konserve oluyor, Sibel Başkan da diyor ki; “Ne olur,

10 bin işleyebiliyoruz günde. Geçen hafta 2 gün çalıştık. Kargo almıyor. O nedenle ortalama 3 bin 5 bin çalışıyoruz. Çok çalışalım desek kargo almıyor. Kargo bize kota veriyor. Mesela 200 koli alırım diyor. Temel ihtiyaç olmayan hiçbir şeyi lütfen kargolardan söylemeyin. Bir ruj için, bir ayakkabı için lütfen kargoları doldurmayalım. Bizimki  temel ihtiyaç. Bir de taze ürün gönderiyoruz. Bir gün bile burada kalması bizim içimizi acıtıyor. Kargo sıkıntımız biraz var. Burada malzeme  var, insan gücü de var. Yeter ki onları tüketiciye doğru ulaştıralım.”

İş yoğun, gece gündüz çalışılıyor. “Kolilere barkotları bile” kendileri yapıştırıyor. Sibel Hanım, günde 12 bin adım atıyor, atölyede. Bir ayda tam 5 kilo vermiş…

Anlaşılıyor ki, “Kooperatif İkinci Başkanlığı, Belediye başkanlığında daha zor!..”

Tevekkeli değil, “çalışan ve kazanan” kadınlar boşuna “En başta moralimizi düzeltti. Bizi birbirimize kenetledi. Hastalık aklımıza gelmiyor. Evimize para götürürken bir de eğlence oldu bize. Kendi hayatını riske atarak burada bulunması, bizlerle birlikte çabalaması. Hakkını hiçbir şekilde ödeyemeyiz” demiyorlar!..

Yooo, atölyede “her şey” Coronavirüs tedbirlerine tam uygun; temizlik, dezekfektanlar, maskeler, mesafeler… Müfettiş de Sibel Uçar!..

 

 

Sözün Özü

Einstein demiş ki; “Dinsiz bilim topal, bilimsiz din kördür!..

 

Okuyucu Soruları

65+’lar Grubu mu doğdu?..

Marmara Grubu Vakfı yönetimi, video – konferansla istişare toplantısı yaparken, Vakfın Duayeni Ertuğrul Kumcuoğlu, Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Akkan Suver’e  bir soru yöneltir: “Akkan bey, bir süredir kapalı olarak tutuklu bulunuyorum. Yarı açık bir cezaevine naklimi talep edeceğim. Kime müracaat edeyim?..”

Gazetemiz yazarı, değerli dostum Akkan Suver’in bana gönderdiği, bir başka değerli dostum “büyükelçilik, milletvekilliği, müsteşar ve genel müdür kademelerinde yüksek bürokratlık yapan maliyeci / ekonomist” Kumcuoğlu’nun sorusunu bana gönderdi; “Ne dersin Öcal Bey?..”

Cevabımdır; Cumhuriyet tarihimizde 150’likler, 147’ler,  141 – 142’likler, 68’liler, 78’liler gibi gruplar vardı, şimdi de 65+’lar grubu doğdu. Bütün 65+ yaş grubunun “ortak durumunu yansıtan” bu “müthiş kara mizahlık” sorunun altına imzamı da atarak, “karar makamında oturanlara duyurmak” bir gazeteci olarak görevimdir, yerine getiriyorum. Pazar günkü “dört saatlik park gezisi” neyi halledecek ki?..

 

İnternet’ten “esen” rüzgarlar!..

İzmir’in ünlü “Su aktivisti” Avni Ersoy dostuma ithaf …

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test