Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Ne salgın bitti ne siyaset!

11.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’de salgın günleri devam ederken neler yaşanıyor? Sosyal medyada neler konuşuluyor? Sosyal medya ve geleneksel medyadaki gündeme bir göz atalım.

FAZIL ANIL KILIÇLI

Türkiye’de Koronavirüs (Kovid-19) pandemisi resmi rakamlara göre düşüş trendine girdi ancak uzmanlar "salgın bitti" demek için henüz erken olduğunu söylüyorlar.

Dünyada pandemi için ikinci dalga uyarıları ve haberleri dolaşırken Türkiye’de birçok işletme bugün (11 Mayıs 2020 Pazartesi) itibariyla açıldı. Sokakların ve caddelerin sokağa çıkma yasağı olmayan günlerde pandemi öncesinden kalma manzaralar vermesi ise yeni bir durum değil.

Türkiye’de salgının ilk gününden itibaren hükumetin attığı adımlar muhalefet tarafından, muhalefetin ve özellikle ana muhalefet partisi CHP'nin eline geçen Büyükşehir Belediyeleri’nin Koronavirüs tedbirleri kapsamında gösterdiği faaliyetler de hükumet tarafından yoğun bir şekilde eleştiriliyor ve yasalarla engelleniyor.

İktidar ve muhalefet söylemlerine bakıldığında hiçbir tarafın tek bir doğru iş yaptığı yorumunu yapamıyorsunuz, yapamıyoruz. Salgın öncesinde zaten sıcak olan siyasi kavga, salgın günlerinde soğuması beklenirken aksine katlanarak devam ediyor. Hatta “darbe” tartışması bile başlamış durumda. İktidar, muhalefetin darbe yapma düşüncesinde olduğunu neredeyse her gün yeni bir açıklamayla pekiştirirken muhalefet iktidara karşı ekonomideki gidişatı halka göstererek son yıllarda uygulamaya başladığı yeni dilini geliştiriyor.

Siyasette kavga diliyle cevap vermemek CHP’nin son yıllarda işine yaramış görünüyor. Özellikle ekonomideki gerçekten kötüye giden durum düşünüldüğünde CHP’nin stratejisini doğru belirlediği görülüyor. Nitekim son yerel seçimlerdeki başarı bunu tescillendirdi.

KAYSERİ’DEKİ VAHİM TABLO

Ölüm orucuna giren Grup Yorum üyesi İbrahim Gökçek, eylemini sonlandırma kararı almış ancak kötüye giden sağlık durumu nedeniyle hayatını kaybetmişti. Gökçek’in ölümünün ardından yaşananlar ise Koronavirüs günlerinde insanlarımızın nelerle meşgul olduğunu anlatan bir "belgesel" gibiydi. Kayseri’de defnedilmek istenen İbrahim Gökçek’in cenazesi Ülkücüler tarafından engellenmek istendi. Cenazeyi engelleme girişiminde bulunanlar, polisin gitmesini beklediklerini ve polis gittikten sonra Gökçek’i mezardan çıkarıp “yakacaklarını“ bile söylediler.

İbrahim Gökçek’in ölümü ve ardından yaşananlar bütün bir hafta sosyal medyada en çok konuşulan konulardan biri oldu. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin Kayseri Ülkü Ocakları Başkanı Serdar Turan’ın görevden alındığı da açıklandı.

DOLAR EKONOMİK TABLOYU HATIRLATTI

Geçtiğimiz hafta dolar kurundaki sert hareketler 2018 Ağustos ayındaki gibi ülke gündemini bir anda yine ekonomiye yönlendirdi. Ancak bu kez serbest bırakmamız istenen bir rahip yoktu. Dolar kuru 7 liranın, traderların “psikolojik sınır” olarak lanse ettiği seviye, üstünde biraz dolaşarak 2018’in sıcak Ağustos ayındaki rekora yaklaşıp gevşese de dolar/TL’nin psikolojik sınırı kalıcı olarak geçtiği yorumları yapılıyor ve bu  Koronavirüs günlerinde başımıza gelmesini hiç istemeyeceğimiz bir durum olarak gündemimizde yerini alıyor.

“Dolar” 2019 yılında Türkiye’de dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google’da en çok aratılan kelime olmuştu. Bu yıl kuşkusuz en çok aratılan kelimeler Koronavirüs ve Kovid-19 gibi kelimeler olacak ancak para birimimizin değer grafiğinin önemi tüm dünyayı etkisi altına alan bu gibi krizlerde her zamankinden çok daha önemli bir konumda bulunuyor.

BİR TÜRKİYE KLASİĞİ...

Türkiye’deki siyasi iklimin ne kadar zehirli bir havaya sahip olduğunu gösteren son örneklerden biri de kuşkusuz Ülke TV’deki canlı yayında yaşananlar. "Ülke TV" ismi de ülkemizde yaşananlardan kısa bir kesit gösterdiği için mükemmel bir seçim gibi geldi bana. Açıp ülkeyi izleyebiliriz. Sevda Noyan adlı kadının açıklamaları sosyal medyada öyle bir patladı ki Ülke TV konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı ve hatta Sevda Noyan’ın ailesi de sarf edilen sözleri kınadı. Birçok yazar, çizer Noyan'ı konuştu. Noyan hakkında sosyal medyada binlerce paylaşım yapıldı.

Türkiye’de yapılan ve dozu artarak devam eden siyaset hakkında bir yorum yapmak gerekirse; her sansasyonel açıklamanın ardından “bundan daha büyük bir şey olamaz” dersiniz ancak sizi her zaman şaşırtacak başka açıklamaların ve olayların yine karşınıza çıkma ihtimali hiç düşük değildir. 

DEVLET BAHÇELİ'NİN AMACI?

MHP kanadından haftaiçinde gündem yaratan bir çıkış geldi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Bahçeli’nin 2011 yılında yaptığı açıklamaları paylaştı ve muhalefet medyasında “Cumhur İttifakı çatırdıyor mu?” sorularının sorulmasına sebep oldu.

Bahçeli’nin MHP’nin AK Parti’ye karşı muhalefet yaptığı dönemlerdeki söz konusu açıklamasının gündem yaratan kısmı şöyleydi;

Üç Hilal’in tek başına iktidarı artık bir zorunluluktur, ihtiyaçtır ve geleceğin lider ülke idealinin gerçekleşmesi buna bağlıdır. Asla pes etmeyeceğiz, düşmeyeceğiz, atalet göstermeyeceğiz. Yenileceğinden korkanların, mağlubiyetten başka şansları olmadığını unutmayacağız. Felaketlere dayanacağız, üstesinden geleceğiz, dedikoduyu bertaraf edeceğiz ve hıyanetin tüm taraflarına başarısızlığı tattıracağız.”

Ancak muhalefet medyasının haberleri ve özellikle sosyal medyada oluşan algının ardından MHP tarafından Cumhur İttifakı’nda hiçbir kopukluk olmadığı yönünde yeni açıklamalar geldi. Ayrıca Bahçeli kişisel hesabından açıklamalar yaparak ekonomi yönetiminin başında bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ı öven ifadeler kullandı. Sonrasında Albayrak’tan Bahçeli’ye teşekkür mesajı da geldi ve AK Parti - MHP ortaklığının bozulduğu yönünde oluşturulan bulutlar yağmur yağmadan dağıldı.

Her şeye rağmen Bahçeli’nin AK Parti’yi “bitirmek” için ona katıldığı komplo teorileri birçok kişi tarafından dillendirilmeye devam ediyor.

BU DA AVM KUYRUĞU!

AK Parti Genel Başkanı  ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok işletme için 11 Mayıs 2020 Pazartesi tarihini işaret etmesiyle İçişleri Bakanlığı tarafından kısıtlamanın kaldırıldığı işletmeler kepenkleri açtı.

Birçok zorunlu ihtiyaçları gideren işletmelerin (Kuaförler, berberler gibi) yanında sırıtan yerler AVM’lerdi sanırım. AVM önlerinde sabahın erken saatlerinde kuyruğa giren bazı vatandaşlar AVM’lerin ne kadar sevildiği ve “vazgeçilmez” olduğunu gösterdiler. Özellikle İstanbul’daki AVM’lerin önlerinde oluşan yoğunluklar sosyal medyanın diline dolandı. Birçok kişi AVM’leri açmanın zararlarından bahsederken, hatırı sayılır bir kitle de AVM’ye giden insanları suçladı. Ancak AVM’lerine kavuşanlar mutlu görünüyor ve gitmeye devam edeceklerinin sinyalini de fazlasıyla verdiler.

Berberlerin fiyat tarifelerindeki değişiklik de sosyal medyada kendine küçük bir yer buldu ancak uzun süredir bakım yaptırmayan vatandaşlar, artan fiyatlara pek aldırış etmemiş görünüyor.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ: YÖK İSTİFA!

Milyonlarca üniversite öğrencisi YÖK (Yüksek Öğretim Kurulu)’ün yapacağı açıklamalara kilitlenmişti. Öğrenciler sınavların iptalini ve ileri bir tarihe ertelenerek online olarak yapılmasını istemişti ancak YÖK’ün açıkladığı karar, sınavların kararlaştırılan zamanda yapılacağı ancak tabiki öğrencilerin sağlığı düşünülerek fiziksel sınavların uygulanmayacağı yönündeydi. Ayrıca işlerin biraz daha kolaylaşması adına sınav yerine ödev/proje teslimi gibi seçenekler de üniversitelerin insiyatifine bırakıldı.

Sosyal medyada, özellikle Twitter’da her gün yeni bir etiket açan öğrenciler, üniversite yönetimlerine çağrılarda bulunarak sınavların ertelenmesi hatta iptal edilmesi adına kampanyalar başlatmışlardı.

Bir hafta da bu olaylar ile geçti. Daha birçok yazılmayan, haber bile olmayan olaylar da yaşanıyor ancak takip edebildiklerimiz şimdilik bunlardı. Daha az olağanüstü, fantastik daha NORMAL bir Türkiye dileğiyle...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Türkiye'de nereye meteor düştü? Meteor düşmesi nedir? Düşen meteor görüntüleri haberimizde. Türkiye'de birçok noktadan görülen meteor düşmesi haberi sosyal medyada hız...

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Mayıs 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Rize İl Başkanı İshak Alim, bölgenin yerel televizyonu Çay TV'de gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Yayına bağlanan Rize Valisi Kemal Çeber ise Alim'...

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Mayıs 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Twitter hesabından yapılan paylaşımla iktidarın gündemine oturdu. Soyer'in hesabından atılan tweet ve sonrasında yaşananl...

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Mayıs 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Çilek sosyal medyada dolaşan bir video nedeniyle Twitter'da gündem oldu. Dolaşan videoda çileğin içinden kurtçuklara benzeyen böcekler çıktığı görülüyor. Sosyal medya ...

Yazarlar
Website Security Test