Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

3 bin 500 çalışanı üç haftada evden çalışır hale getirdiler

16.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Onu tanıdığımda babası hastaydı… Bir proje konuşmuştuk. Geri dönüş ile ilgili babasının rahatsızlığı dolayısıyla aksamalar olabileceğini, bunu dikkate almamı söylemişti.

O günlerde virüs yoktu ve özellikle CEO’lar canhıraş bir şekilde çalışıyordu. Büyüklerini de küçüklerini de ihmal emekte sınır tanımıyordu.

Bu nedenle genç bir adamın bana bunları söylemesi çok dikkatimi çekmişti. Başarıya erişim hırsı, aklını ve duygularını köreltmemişti.

İlerleyen günlerde babasını kaybetti. Çok üzüldüm. Sonra virüs salgını ve evden çalışma günleri başladı. Ve proje için buluştuğumuz da yaptıkları çalışmaları da anlattı. Adeta bir başarı hikayesi yazılmıştı.

Duygularını kaybetmeyen genç adam çok önemli bir başarı hikayesi yazmıştı. Bu nedenle sizlerle tanıştırmak istedim onu. Türkiye’de çağrı merkezi denildiğinde akla gelen birkaç şirketten biri olan Tempo’nun kurucusu, Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemal Akar’dan bahsedeceğim sizlere…

İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra bazı önemli projelerle adını duyurdu. Sonra da Tempo’nun kurucuları arasında yer aldı.

Türkiye genelinde İstanbul, Afyonkarahisar, Şanlıurfa ve Batman da çağrı merkezleri olan Tempo’da yaklaşık 3 bir 500 kişi çalışıyor.

Şirket artık Çağrı Merkezi’ni aşmış bunu bağlı teknolojik ürünler sunuyor. İnovatif çalışmalar yapıyor.

Şimdi Cemal Akar’ın liderliğinde firmanın 3 bin 500 çalışanı kısa sürede evden çalışır hale nasıl getirdiğini aktaralım onun ağzından:

- Salgın sonrası hemen çalışmaya başladık. Çalışanlarımızı evden çalışır hale getirmeliydik. Bunu yaptık. Üç haftada bütün çalışanlarımız evden çalışmaya başladı. Ve bu taşımayı toplam 4 ilde İstanbul, Şanlıurfa, Batman ve Afyonkarahisar’da yaptık. Bunun içerisinde köyler ve ilçeler dahil, son haftaya kalanlar altyapısı zayıf olan yerler oldu. Kimseye ücretsiz izin vermek durumunda kalmadık. Çağrı merkezleri çok kalabalık olmasına rağmen sağlık konusunda bir problem yaşamadık. Bu süreçte çalışanlarımızın da çok büyük desteğini gördük. Herkes evini ve kendi imkanlarını paylaştı kurumuyla.

Yapılan tam bir başarı hikayesi. Çünkü çağrı merkezi işi internet, teknolojik altyapı gerektiriyor. Çalışanların evleri buna uygun olmayabilirdi. Bütün bunları çözdüler ve tam 3 bin 500 çalışanı evlerinde aktif hale getirdi Tempo yani Cemal Akar’ın arkadaşları…

Peki virüs ile birlikte teknoloji kullanmaya yönelik gelişmeleri nasıl görüyor, bir teknoloji firmasının lideri Cemal Akar… Neler olacağını ya da neler yaptıklarını şu sözlerle anlatıyor:

Biz sistemin değişeceğini düşünüyorduk zaten… Bu nedenle Tempo Akademi’yi kurduk. Amacımız çalışanlarımızı yeni dönemin işlerine uygun eğitim vermekti. Virüs salgını ile birlikte bu süreç hızlandı. Ama biz doğru yolda olduğumuz gördük. Şimdi öncelikle çalışanlarımıza, sonra da ülkenin gençlerine yeni dönemin işlerine uygun özellikler kazandırmak istiyoruz. Yani istiyoruz ki işlerdeki teknolojik dönüşüme uygun olarak çalışanlarımız da teknolojik dönüşümlerini sağlasın. Dedik ki, çağrı merkezinde çalışan insanları gelecekte kendi mesleklerine hazırlayalım… Bunları yazılımcı, veri etiketleyicisi, veri temizleyicisi gibi mesleklerde yetiştirelim. Bunu neden yapıyoruz. Çünkü çağrı merkezi işi dönüşüyor. Belki bir süre sonra bu işi robotlar yapacak. Yapay zeka bu alana girecek. O zaman bizim çalışanlarımız dönüşmeli. Başka alanlara kaymalı. Tempo Akademi bunu yapacak.

 

 

TempoOda çok ses getirecek

Çağrı merkezleri arasında ilk üçte yer alan Tempo'yu bir teknoloji şirketi haline getirmek için düğmeye basan Cemal Akar önümüzdeki günlerde yeni ürünlerle ses getirecek işlere imza atacak.

Peki Cemal Akar herkesin her şeyin değişeceğini söylediği bugünlerde geleceğe bakışı nasıl? İşte çok çarpıcı açıklamaları:

-  Ben özellikle plaza tarzı iş yerlerine dönüşün çok hızlı olmayacağını düşünüyorum. Çünkü virüsten dolayı insanlar kapalı yerlere girmekten kaçınacaklar.  Ama diğer taraftan da ofisin sosyalleşme ihtiyacını da giderdiğini anladı herkes. İnsanlar, insanlarla mutlu. Dolayısıyla birlikte çalışma alanlarını da isteyeceklerini düşünüyorum. 3-4 gün evde, 1-2 gün ortak çalışma alanlarında olunacakmış gibi görüyorum. İkinci beklentim ise çalışmada asenkron sistemlere geçilmesi, yani herkesin çalışma saatleri düzenleri farklılaştı ve ben bu çalışma saati değişikliğinin senkronize edecek modellerle birlikte bu yönde gelişme olacağını bekliyorum. Bir de bazı işler evden yapılamıyor. Çünkü güvenlik öne çıkıyor. Mesela şirketlerin finansal durumları gibi… Biz buna uygun olarak yeni nesil çalışma platformu TempOda çıkardık. Böylece ofisin güvenlik standardını eve taşıdık. Bu bir oda… Evin uygun bir yerine konuluyor. Kapı girişi bile şifreli ayarlanabiliyor. Belki dünya da bir ilk. Bizim bu projemiz önümüzdeki günlerde çok konuşulacak.

 

Şimdi de sahte propolis ürettiler

Bu kadar da sahtekarlık olmaz dedirten bir gelişme gündeme geldi son günlerde. Sahte maske üretimi. Sahte dezenfektan üretimi… Çok konuşulan iki örnekti… Geçtiğimiz günlerde arı ürünleri konusunda Türkiye’nin en önemli isimlerinden bir olan BEE’O Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı söyledikleri bu iki örneği gölgede bıraktı. Bilindiği gibi virüs salgını çıktığından ya da gündeme geldiğinden beri uzmanlar bağışıklık sistemine vurgu yapıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren ürünler arasında da arı ürünleri özellikle de propolisin de yer aldığını ifade ediyorlar.

İşte fırsatçılar bunu görüp yine sahaya çıkmıştılar. BEE’O Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı bu gelişmeyi şöyle anlatıyor:

- Bağışıklık sistemi için önemli olan propolis ve arı sütü gibi ürünlerin henüz bir tebliği yok. O yüzden şu anda bu ürünlerin yüzde 90’ı maalesef sahte. Tebliğin çıkması için çalışıyoruz çünkü standardizasyon ancak böyle sağlanır. Biz, yerli ürün üretelim diye yola çıktık. Ülkemizde Çin propolisi satılmasın istiyoruz. Bunun için işini doğru yapan yerli üreticiyi teşvik etmeliyiz. Sahtekarlara da geçit verilmemeli.

Peki sahtekarların cirit attığı propolis gerçekten bağışıklık sistemine katkı yapıyor mu? Hazır işin uzmanını bulmuşken bunu da sorduk… Uzun bir süredir arı ürünleri üzerine çalışmalar yapan Aslı Elif Tanuğur Samancı’nın verdiği bilgi şöyle:

- Virüs süreci ile birlikte propolisin virüsler üzerine etkisini inceledik. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, propolisin bulunduğu ortamlarda bu türe ait virüsler çoğalamıyor; çünkü, propolis bu virüslerin zarf yapısını bozarak onların çoğalmasını engelliyor.

 

Sahte balı anlamak mümkün mü?

BEE’O Genel Müdürü Gıda Yüksek Mühendisi Aslı Elif Tanuğur Samancı son yıllarda arı ürünleri konusunda yaptığı çalışmalarla öne çıkıyor.

Aslı Elif Tanuğur Samancı gibi bir ismi bulunca balı konuşmamak olmazdı… Sahte balı sorduk tabi ki… İşte verdiği yanıt:

- Sahte balı tüketicinin anlaması maalesef mümkün değil. Analiz yöntemleri bile sahtecilik karşısında yetersiz kalabiliyor ve her yeni gün yeni bir sahtekarlık türü ile karşılaşıyoruz. Eskiden glikoz, früktoz katarlardı; şimdi maltoz katıyorlar. İşte bu yüzden sözleşmeli arıcılığın önemini tekrar tekrar vurguluyoruz. Kristalleşen ve donan ham balı görüntüsü nedeni ile tüketici sahte zannediyor ve almıyor. Bu nedenle yıllardır firmalar bala pastörizasyon işlemi uyguluyor. Bu ısıl işlemle bal daha saydam ve berrak bir görüntü kazanıyor; ancak, besin değerlerini önemli ölçüde kaybediyor. Artık üretici ambalajın üzerine balın ham bal olduğuna dair ibare koyabilecek ve böylece tüketici ham bal ile ısıl işlem görmüş balları ayırt edebilecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test