Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Doğal Hediyeler

16.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Salgın Krizi, İngiltere’yi maddi ve manevi kasıp kavururken, moral depolamak için parklara gittiğinizde ülkenin doğal güzelliklerinin eskiye oranla çok daha canlı parladığını görüyorsunuz. Yeşilin yüzlerce tonunu, onlarca farklı kuş sesiyle ahenk içinde dans ederken izlemek, bir nebzede olsa can kaybı sayılarında rekora koşan bir ülkede olduğunuzu size unutturuyor.

Mart ayının16’sındanbu yana hayatın durduğu İngiltere, 32 bini geçen can kaybıyla Avrupa çapında rekor elde etmiş durumda. Pandeminin görülmeye başladığı zamanı gözönüne aldığımızda, önümüzdeki aylarda rekor başka bir ülkeye geçebilir mi diye düşünseniz de nüfus yoğunluğu açısından İngiltere’nin liderliği kolay kolay başka bir ülkeye kaptırmayacağını öngörebiliyorsunuz.

Hükümetin, bu süreci iyi yönetememesinin, halk üzerinde daha fazla anksiyete yaratmaması için arka arkaya onlarca destek paketi açıklanırken, aşamalı olarak kilitlerin kaldırılması da gündemdeki yerini koruyor. Örneğin daha önce günde sadece bir kez “spor” amaçlı evden çıkabilme kuralı, artık “sınırsız” çıkabilme olarak yer değiştirdi bile. Yeşilin yüzlerce rengine sahip olan Birleşik Krallık, her biri “doğal yaşam parkı” formunda düzenlenmiş şehir içi parklarıyla haklı bir şöhrete sahip. Durum böyle olunca ben de “sınırsızca” parklara koşuyorum. Yaya yürüyüş yollarından çok daha iyi düzenlenmiş bisiklet yollarına sahip parklar, size saatlerce sıkılmadan dolaşacak ve dolaştıkça güzelliğine hayran bırakacak alanlar sunuyor. Geçtiğiniz yolları çevreleyen mis kokulu çiçeklerin arasında pedal çevirirken, karşınıza çıkan sincaplarla selamlaşıp gezintinize devam ediyor, şarkılar söyleyen kuşların da size eşlik ettiğini duyunca, ne ülkedeki kaosu, ne önünüzdeki belirsiz dönemleri ne de yarını düşünüyorsunuz; sadece yaşadığınıza şükrediyorsunuz. Hele bir de havanın 20 derece civarında olduğu günlerden birini yaşıyorsanız, güneşin sıcaklığını hissederken, kendinizi Türkiye’nin Ege kıyılarında, memleket havasını solurken bile hayal edebiliyorsunuz. Günün sonunda, hayat devam ediyor diyor ve asılıyorsunuz pedala. Az kaldı, geçecek, bitecek, sabır, metanet diye diye evin yolunu tutuyor, ülkede olup bitenleri BBC’den almak üzere geçiyorsunuz televizyonunun karşısına. İngiltere Merkez Bankasının(Bank of England), 2020 yılında ülkede % 14 küçülme yaşanacağını duyurmasının ardından, devletin vatandaşı için açtığı “koruma şemsiyesinin” büyüklüğüne bakıp bakıp hayran olmaktan kendinizi alıkoyamıyorsunuz.

Hazinenin başı olan Rishi Sunak’ın halkın gözbebeği haline gelmesinin bir tesadüf olmadığını, açıklanan koruma paketlerinin içeriğini inceledikçe anlıyorsunuz. Sosyal devlet olmanın hakkını layıkıyla yerine getirmek için “çırpınan” siyasilerin olduğu bir iktidar görmekten dolayı “tuhaf” bir hisle, hafif “gıpta” hafifte “acaba” duygusuyla, “lockdown (kilitli kalma)” sürecini, parklardaki ve yollardaki doğal hediyeleri düşünerek, yaşamaya devam ediyorsunuz,

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test