Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turizm, tekstil ve emlakta neler olacak

29.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

 

Ahmet Akbalık Türkiye'de üç farklı sektörde çok önemli yatırımlara imza atmış bir girişimci olarak virüs sürecinde fırsatlar ve riskleri değerlendirdi...

Malatya’da doğmadım. Ama kendimi biraz hatta birazdan fazlaca Malatyalı gibi hissediyorum. Malatyalı o kadar çok dostum var ki sayamam. Rahmetli Şaban Taçyıldız’ın büyük katkısı oldu Malatyalı olmamıza.

Hatta o kadar Malatyalı olduk ki en meşhur Malatyalıyı bile seçtik. O seçime kimse itiraz etmemişti. Eğer bir gün en yenilikçi veya fark yaratan Malatyalıyı seçmiş olsaydık en çok puanı hiç şüphesiz Ahmet Akbalık alırdı.

Bu yüzden MİAD Başkanı Yunus Akdaş, Özak Global Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akbalık ile sohbet planladığını söyleyince gerçekten heyecanlandım.

Bu yenilikçi iş insanı virüs salgını sırasında neler yapıyor, sonrası için neler planlıyordu. Bunu haber yapmayı, yazmayı atlamıştık.

Şimdi bu hatayı telefi etmenin tam zamanıydı. Bu yüzden üç gün boyunca Ahmet Akbalık ne anlatacak diye merak ettim. Hatta deyim yerindeyse uyuyamadım. MİAD Genel Sekreteri Hakan Odabaşı sonunda bir araya getirdi bizi… Virüs sürecinde faaliyet alanı içindeki üç sektör konusunda çarpıcı bilgiler verdi Ahmet Akbalık… İşte o bilgiler:

. Teknoloji çok öne çıktı. Eskiden petrole dayalı ekonomi vardı. Şimdi bakıyoruz ki bir teknoloji şirketi bütün petrol şirketlerini satın alacak konuma geldi.

. Dünya başka yerlere evriliyor. Kendi yönünüzü bulmakta zorlanırsınız. Herkesin kendisini iyi analiz etmesi gerekiyor.

. Eski girişimcilik ruhu darbe aldı. Kendinizi yenilemeniz gerekiyor. İnsanlar artık daha doğal ve sosyal yaşama sürecine girdi.

. Çok üreteyim psikolojisi rafa kalkıyor. Daha sosyal, kendine zaman ayıran bir topluluk oluşacağını düşünüyorum.

. Önce turizme bir bakalım.  Bizim en rekabetçi olduğumuz sektör turizm. Akdeniz çanağındaki diğer ülkelerden çok avantajlı konumdayız. Turizm küçülecek ama bu küçülen pazarda en büyük payı Türkiye alacak.

. Süreç beklendiği gibi giderse önümüzdeki yıl Türkiye yine eski günlerine gelir. Bu yıl Temmuz’un ilk haftaları yabancı turistler gelmeye başlayacak.

. Gayrimenkul sektörüne gelince biz insanlara bir yaşam biçimi sunuyoruz. Sadece bir konut satmıyoruz. Pandemi ile birlikte bizim yaptığımız önemi ortaya çıktı.

. Şimdi herkes evinin ne kadar kıymetli olduğunu gördü. Evinin balkonu, bahçesinin önemini ve kıymetini anladı.

. Eskiden 1+1 evler isteniyordu. Ama artık evinde insanlar mutlaka bir çalışma odası isteyecekler. Eskiden ev alırken insanlar fiyatına bakardı şimdi ise balkonu var mı bahçesi var mı diye bakacaklar.

. Tercihler yenilendi. Artık bahçeli evler daha çabuk satılacak. Gayrimenkul değişecek. Ofisler küçülecek.

. Gelelim tekstil sektörüne. Bizim AB ile gümrük birliğinde olmamızın getirdiği bir avantaj var. Üretim potansiyelimizin ve kapasitemizin olması ciddi markaların ve şirketlerin Avrupa'da olmasının getirdiği avantajı fırsata çevirebiliriz.

. Avrupa’ya sadece Avrupa olarak bakmamak lazım. Avrupa ülkeleri dünyanın dört bir yanına tekstil ürünü satıyor. Bu durum Türkiye için bir fırsat olacak.

. Bu fırsata dönüşme bugünden yarına olacak bir durum değil. Bu zaman alacak bir süreç. Buradaki tek problem sanayi alt yapımızın çok istediğimiz gibi maalesef sağlayamadık. Bazı şirketler belki belirli miktarda yol aldı. Önümüzdeki günlerde Türkiye açısından fırsat olacağını öngörüyorum.

 

Şişli 200 bin belediyeye örnek gösterildi

Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin kısa sürede önemli projelere imza attı ve yaptıkları Avrupa'da bile ödül olarak değerlendirildi.

Muammer Keskin’i yıllardır tanırım. Aslında Şişli halkı da onu tanıyor. Sivil toplum örgütlerinden önemli çalışmalar imza atmıştı.

Keskin Şişli Belediye Başkanı olunca ondan herkes çok şey bekledi. Virüse rağmen beklentiler yavaş yavaş gerçekleşmeye başladı. Toplumcu belediyecilik diye ifade ettiği anlayışı herkese dokunarak hayata geçirdi.

Ve bu çalışma Avrupa'da 200 bin belediyeye arasında Şişli’yi öne çıkardı. Avrupa Konseyi, yaptığı çalışmalar nedeniyle Şişli Belediyesi’ni Avrupa Şeref Bayrağı ile ödüllendirdi. Şişli Belediye Başkanı Muammer Keskin ödül üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

. Bu ödül bizim toplumcu belediye anlayışımızın bir yansıması. Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi tarafından 1955 yılından bu yana yürütülmekte olan "Avrupa Ödülü" adlı programa başvurduk.

. Şişli Belediyesi, "Şeref Bayrağı" kategorisinde Türkiye'den ödül almaya hak kazanan tek belediye oldu. Avrupa Konseyine üye 47 ülkenin toplam 200 bin belediyesi arasından aldık bu ödülü.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Sosyal medyada patlak veren numara komşusu akımı iyice yayıldı ve sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar numara komşusu akımı için uyarılarda bulunuyor. Numara ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Ekim 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Ekim 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Ekim 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test