Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Bir çuval incir

29.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ne badireler atlattı İngiltere 2020 yılı başladığından beri. Kraliyet Ailesi skandalı Megxit’ten, Brexit’e, ölümcül sel felaketlerinden, iktidar partisindeki siyasi depremlere, pandemiden, Başbakanın haftalar süren corona tedavisine kadar aksiyonlarla dolu beş ayın sonunda, Birleşik Krallık gündeminde birinci sıraya yerleşen bir skandalı konuşuyoruz günlerdir. Kırkbine yakın kişinin canını verdiği pandeminin bile ikinci sıraya düştüğü bu konu karşısında, Boris Johnson atılması gereken adımları atmazsa daha uzunca bir süre bu konuyu konuşacağız gibi görünüyor.

Dokuz haftayı geride bırakıp, onuncu haftaya girdiğimiz pandemi karantina sürecinde, Birleşik Kırallık hükümeti tüm kadrolarıyla, halkı evde kalmaya ikna etmek için, “canhıraç” kampanyalar yaptılar, çağrılarda bulundular, kitle iletişim araçlarını ve sosyal medyayı bombardımana tuttular. Başbakan, Bakanlar ve danışmanlarla, etkisi oldukça yüksek, frekansı oldukça küvvetli bu kampanyaların mimarlarından birinin yaptıkları ise son günlerde ülke gündeminde birinci sıraya oturdu. Boris Johnson’un danışmanlarından Dominic Cummings’in, eşiyle birlikte “corona” semptomları gösterdikleri ve kendilerini evlerinde karantinaya almaları gereken günlerde, 4 yaşındaki evlatlarını, büyükanne ve büyükbaba yanına bırakmak üzere, yüzlerce kilometre gidip, gelmeleri İngiltere’de günün konusu oldu. Pandeminin zirve yaptığı, Başbakanın “corona” teşhisiyle yoğun bakımda yattığı, “stay home (evde kal)” çağrısının bangır bangır her yerden yapıldığı, polisin kurallara aykırı dışarı çıkanlara cezalar kestiği, hükümetin Oxford ve Cambridge’li profesör danışmanlarının neden evde kalınması gerektiğini bilimsel verilerle her gün televizyonlarda açıkladıkları, R faktörünün 4 olduğu günlerde böyle bir olayın gerçekleşmiş olması, iktidar partisi kanadından bile tepki çekti. Cummings’in, Boris Johnson’ın “corona pozitif” olduğunun basına duyurulduğu gün, Başbakanlık konutunun arka kapısından kaçarak uzaklaştığı anların görüntüleri günlerce medyada dönmüştü. Ardından kendisi ve eşinin de corona semptomları göstermeleri nedeniyle önce 7 gün, sonra 14 gün evde kalmaları asla dışarı çıkmamaları gerekirken, Cummings’in “çocuğumun sağlığı için bunu yaptım” demesi tansiyonu iyice yükseltti.

Birleşik Krallık’ta,  toplumsal kural ve kaidelere uyulması kişisel sorumluluk, vicdan ve ahlak olarak değerlendirilirken, Cummings’in bu yaptığının yenilir yutulur cinsten olmadığı gün gibi ortada olunca,gözler Başbakan Boris Johnson’a çevrildi. Bundan iki ay önce, pandemi kurallarının konduğu günlerde, biri İskoç diğeri İngiliz iki siyasinin, konulan kurallara uymadıklarının ortaya çıkmasıyla istifalarının istenmesinin ardından Cummings’le de yollarını ayırması beklenen Başbakan’ın konuyu “bir baba olarak Cummings’i anlıyorum ve arkasındayım” diyerek ele alması ise skandalın zirve noktası oldu. Bu durumun “babalık içgüdüleri” ile açıklanamayacağını, insanların kurallara uymak adına kaybettikleri aile uyelerinin cenazelerini bile yapamaz oldukları bir dönemde, böyle bir kural ihlalinin kabul edilemez olduğu medyada dönmeye başladı. Ve konuya öyle bir kitle dahil oldu ki, Türkiye’de benzeri bir şey olduğunu düşündüğümde ortaya çıkacak tabloyu gözümde canlandıramadım bile. Ülkede ne kadar “Bishop” yani “Psikopos” varsa, hepsi sözleşmişcesine tweet’ler atmaya, basın açıklamaları yapmaya başladılar. Topluma ahlaklı, güvenilir, iyi insan olmayı telkin eden din adamlarının, hem danışmanın hem de Başbakan’ın tavrini “güven dışı, bütünsellikten uzak, istikrarlı olmayan” tavırlar olarak nitelendirmeleri ise toplumdan ve medyadan önemli destek aldı. Konuyu siyasi yönden  ele alan otoriteler, Boris Johnson’un, kendi kendini bacağından vurduğunu, halkı bundan sonra “bir arada” tutma konusunda etkisini yitirdiğini, bu danışmandan vazgeçemiyor olmasının altında yatan nedenin kendisinin yetersizliği olduğu ve politik açıdan kendi ipini çektiğini söylemeye başladılar.

Günün sonunda 2020 başladığından beri, onlarca badireyi atlatmış ve etkin liderliğini korumayı başarmış olan Boris Johnson, öyle bir darbe aldı ki kolay kolay belini doğrultabilecek gibi görünmüyor. Halkın, üçüncü evliliğini yapma aşamasında olan Boris Johnson’a, evlenmeden çocuk sahibi olan ve beşinci çocuğunun doğumundan üç gün sonra 4 milyon pound gibi fahiş bir boşanma tazminatı vererek, dört çocuğunun annesi olan ikinci eşinden resmi olarak boşanan Başbakana’a gösterdikleri anlayış, hoşgörü ve sempatinin de arkasının gelmeyeceği konuşuluyor.

Brexit süreçlerinde bile bu kadar zorlanmayan Boris Johnson ise bu sefer  “kendi kendine” öyle bir çelme taktı ki bir çuval inciri berbat etti.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test