Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

''Nefes Alamıyorum!''

29.5.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hiç mi ders almadık? Geçtiğimiz Pazartesi günü Minnesota’da dehşet verici bir olay yaşandı. Sahte banknot şüphesiyle çağrılan polisler, şüpheli George Floyd isimli 46 yaşında olan siyahi vatandaşı öldürdüler. Floyd, bir polis memurunun diziyle boynunu sekiz dakika boyunca sıkıştırmasıyla can verdi. Olay bir görgü tanığının çektiği videoya an ve an yansıdı. Floyd, “Lütfen memur bey, nefes alamıyorum, öleceğim” diyerek can verdi. Acı ve dehşet verici olay, bu karantina günlerinin insanlara hiç mi ders vermediği sorusunu sordurtturuyor.

Floyd’un ölümünden 24 saat sonra çoğu siyahi Amerikan vatandaşları Michigan sokaklarına akın etti. Floyd’un öldürüldüğü yerde toplanıp “Nefes alamıyorum” diyerek slogan attılar. Protestocuların hemen hemen hepsi Coronavirüse karşı önlem alarak maske takıyordu. Bunlara rağmen protestoculara polis göz yaşartıcı gaz, plastik mermi ve flaş el bombası ile müdahale etti. Asıl üzücü olan taraf ise, aynı polislerin 30 Nisan’da Michigan’da karantinaya karşı eylem yapan ve virüsü insanlara bulaştırmayı kendilerinde hak gören ve bu sefer çoğunluğu beyaz vatandaşlardan oluşan protestoculara verdiği tepkisizlik. Bu protestocular üstelik silahlıydı. Birçoğunun elinde AK-47 silahlarından vardı. Her ne kadar davranışları eleştirilmiş ve sosyal medyada yuhalanmış olsa da, bu protestocular devlet güvenliğinden yararlanmışlardı. Polis, Salı günü silahsız ve bir vatandaşın haksız yere öldürülmesini protesto edenlere plastik mermi sıkarken, silahlı beyaz vatandaşlara karşı daha bir kaç hafta önce “geride durmuştu”.

Bu tablo geçmişten günümüze çok da bir şeyin değişmediğini gösteriyor. Irkçılık tıpkı bundan yüz yıl öncesinde olduğu gibi devam ediyor. Bu sefer tek fark görüntülerin siyah – beyaz yerine renkli ve akıllı telefonlarla paylaşılıyor olması. Bir grup “kuaföre gidememekle" yakınıp ellerinde silahlarla sokakları dolduruyor. Diğeri ise nefes alma hakkını savunarak protesto ediyor. Ve şiddete maruz kalan yine onlar oluyor. Coronavirüsle canla başla mücadele ettiğimiz, hayatımızın nasıl değerli ve pamuk ipliğine bağlı olduğunu anlayıp yaşadığımız bu günler, hiç mi bir şey değiştirmez?

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Ekim 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Ekim 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 18 Ekim 2020 Pazar. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test