Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gevşeme Türkiye, pişman olmayalım!

5.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye coronavirüs salgını ile mücadele sürecini baştaki birkaç hata dışında başarılı bir şekilde bugüne kadar getirmiş bulunuyor. Özellikle Sağlık Bakanımız Dr. Fahrettin Koca’yı tebrik ediyorum. Baştaki “umreci” kesimin dönüşlerindeki dikkatsizliği hariç bırakarak tabi.

Sayın Bakan Koca, bir defa kişilik sahibi, abartısız, sakin ve güven veren tavrı ile ikna edici ve rahatlatıcı bir rol üstlendi. Fakat milletimizin fertlerinin yaşam tarzlarında takındıkları genel tavır, onu da endişeye sevk etmiş gibi görünüyor.

“Aman salgında başa dönmeyelim” şeklinde ikazlarını ve endişelerini tekrarlamaktan kendisini alamadığını gözlemliyoruz.

Evet, bu endişe ne yazık ki hepimizde var. Zira kafelerin ve AVM’lerin açılması, zaten elverişsiz olan mekanları için belediyelerin önceden verdiği ruhsatlarda salgın ve benzeri durumlar karşısında sahip olmaları gereken nitelikleri belirleyen kriterler bulunmadığı için risk oluşturuyor ve bugünün koşullarında bu işletmelerin, istenen ve beklenen kriterleri ne derece yerine getirebilecekleri de şüpheli. Ayrıca bu mekanların müdavimleri ve müşterileri tarafından talep edilen isteklere uyum sağlama kabiliyetlerinden de şüpheliyim. Bugün şöyle bir gezinti yaptım ve maalesef uyum durumunun pek parlak olmadığını gördüm.

Peki ne yapmalıyız?

Yasakların ekonomik gidişat ve esnaf açısından ilelebet sürmesi elbette düşünülemez.

Burada iş, açılma şartlarına ve bunları belirlemek üzere getirilecek nitelik, fiziki koşullar, mesafe kuralları, hijyen şartları, masa düzeni ve servis kriterleri gibi unsurların takibine, maske ve eldiven kullanma mecburiyetine ve bütün bu düzenlemelerin çok sıkı takip ve uygulanmasına bağlıdır.

Bunun için İçişleri, Sağlık ve Çevre gibi ilgili bakanlıklar ile bilhassa belediyelerin çok iyi koordinasyonu önem taşımaktadır.

Fakat ne yazık ki hükümet ile aynı partiden olmayan büyükşehir belediyelerinin ve ilçe belediyelerinin aralarındaki ilişkilerin pek sağlıklı yürümediği, herkesçe bilinmektedir. Bu ise şu ana kadar getirilen başarılı salgın yönetiminin devamı konusunda tehlike çanlarının çalmasına yol açmaktadır.

Coronavirüs denen COVID-19, sinsi bir yapıya sahiptir. Her an ikinci, üçüncü ve hatta dördüncü evrelerinin görülmesiyle yeni felaketlere yol açabilecek bir mahiyete sahiptir. Bütün endişemiz de bu noktada odaklanmaktadır.

Dikkatli davranılmıyorsa ve olması gerekli şartlara uyulmuyorsa, “cazai müeyyidelerin affedilmez bir biçimde uygulanması” şarttır. Özellikle sosyal mesafe, maske/eldiven kullanımı ve mekanların fiziki şartlarının karşılanması hususlarını karşılamayanlara afsız olarak bu cezalar uygulanmalıdır. Bu yapılırsa gerekli koruma, büyük ölçüde sağlanmış olacaktır.

Dediğimiz gibi en önemli husus, ikinci dalganın gerçekleşmesini önlemektir. İnsanımızın inanış ve değer yargıları, işimizi zorlaştırmaktadır; zira insanımızın tevekkül sahibi bir yapıda olduğunu inkar edemeyiz.

Türkiye, salgın ile savaşta önemli cepheler kazanmış ve birinci safhayı bugüne kadar olumlu olarak getirmeyi başarmıştır. Ancak koruma tedbirlerinin risk gruplarında gevşeme gösterdiği ilk haftada ortaya çıkan görüntü ile gözler önüne serilen ihmaller, beni ürkütmektedir.

Unutmayalım; sağlığımızın ve ekonomimizin düzene girmesi toplumsal huzurumuz, gevşemememize ve tedbirlere uyum sağlamamıza bağlıdır.

Sonuç; her şey fertlerin mesuliyetlerinin idrakine, devletin ve yerel yönetimlerin takibine, müeyyideleri tavizsiz uygulamasına, süreçte gösterilecek dikkat ve devamlılığa bağlıdır. Umarım bu feraset hem devlette, hem millette, hem yerelde ve hem de hepimizde zuhur edip devam eder.

Aksini düşünmek bile istemiyorum.

Sayın Bakan Çarşamba günü yaptığı açıklama ile her şeyi en ince noktasına kadar etraflıca anlatıp defalarca tekrar etti. Eğer tedbirler uygulanmaz ise işin nereye varacağını ifade ettikten sonra bir de temennide bulundu; “İnşallah bundan sonra bu kadar uzun olmayan konuşmalar yaparım” dedi.

Biz de ilave edelim; inşallah öyle olur Sayın Bakan.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test