Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Diz çöksün siyahiler!

5.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Siyahi Amerikalılar isyanda. Şimdi bazı yorumcular:  “Mağazaları talan etmesinler. Sessizce örneğin diz çökerek protesto etsinler” diyorlar. 

Kevin Kopernick ki artık efsanevi Amerikan futbolu oyun kurucusu yıllarca milli marş sırasında diz çökerek ABD deki bariz ırk ayrımını protesto etti. Eline ne geçti? Hiçbir takım sahibi onu oynatmak istemedi. Politikacılar açıkça ondan “o. çocuğu “ diye bahsettiler.

Şimdi artık polis ayrımcılığı had safhaya gelince ve bir gözü dönmüş beyaz polis- siyahi bir Amerikalının (George Floyd) ensesinden gırtlağını dizi ile sekiz  (8!) dakika bastırarak nefes almasını engelleyerek öldürünce protestolar başladı.  Bu eylem sırasında iki polis daha elleri arkadan kelepçeli George’u yerde tutuyorlardı ve dizi ile boynunu asfalta bastıran polisin bir eli cebinde olacak kadar rahat ve küstahtı.

George ölünce üç polis işinden oldu. Düşünün ilk başta yetkililer soruşturma bile açmaya gerek görmediler.

“Diz çöküp protesto etsinler o çocukları!” Ha?  Siyahi bir konuşmacı da  “Talan etmeyi sizden öğrendik. Siz geldiniz önce yerlilerin arazisini talan ettiniz, bizleri getirdiniz ve hala soyuyorsunuz. Yeter!” diye bağırıyordu.

Karen Attiah Washington Post’da “Eğer bu olaylar bir başka ülkede olsaydı nasıl haber yapardık” diye müthiş bir makale yazmış. Bulup Google translate ile bile okumaya değer.

ABD’nin artık bu ikiyüzlülükten vazgeçme zamanı geldi.  Sağlık sisteminin sadece zenginler için olduğu, güvenliğin, adaletin zenginler(beyazlar)  için olduğu bir sistem. Açayım: corona ölümlerinin %23 ü Afrika kökenli. Nüfusta %13 siyahi var.

Altta kalanın canı çıksın. Kim mi yapacak? Biden mi? Eh, kolay gelsin. Bizdeki eksiklikleri bolca tenkit eden birisi olarak halimize şükrediyorum ABD yi şu anlar görünce. Neyse polisler artık gözaltında. Bakalım nasıl bir mahkumiyet çıkacak.

ABD’nin küstahlığı kültürel olarak da had safhada.  Örneğin ilk isim ile hitabı tüm dünyaya ihraç ediyorlar. Başka ülkelerde çok daha nüanslı hitap biçimleri olduğunu yok sayarak. Bizde abi, abla vardır, dayı, teyze yenge vardır ara safhalar olarak. Bay bayan bey hanım nüansları vardır.

İyi tarafı da var tabii ilk isimle hitabın, insanların çok fazla titr ile bakanım, müdürüm, hocam vs ayakların yerden kesilmesini önlüyor.

ABD den gelen bir anlayışı da överek yazıyı bitireyim. Amazon com.tr ülkeye geldi ve online alışverişin şekli resmen değişti. Ne alırsanız alın, Amazon ondan aldığınız sürece iade etme hakkınız için savaşıyor. Müşteri memnuniyeti düsturları. Ve neden bu kadar başarılı bir firma olduğunu oradan alış veriş yapınca anlıyorsunuz. Bizde normalde iade etmek isteyen neredeyse “huzur bozan bir suçlu” muamelesi görürken, bu anlayışta “kral” konumunda.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test