Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şimdi ‘sosyal devlet’ anlayışını yükseltmenin ve ‘toplumcu politikalar’a sarılmanın zamanıdır

5.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Coronavirüs salgınının sağlık alanındaki yaraları tam anlamıyla sarılmadan; ekonomik ve sosyal alandaki tahribatları, siyasal sistemleri ve ülke yönetimlerini sarsmaya başladı.

Öyle görünüyor ki, Covit-19 pandemisinin ekonomi ve siyasetteki etkileşimleri çok daha büyük olacak ve önemli sonuçlara yol açacak.

 

2020’nin temel karakteristiği

Gözlem’in sürekli ve dikkatli okurları anımsayacaktır; 2020 yılına girerken, Gözlem gazetesinde  ‘2020’li Yıllara Doğru… Dünya’da Yeni Siyasal Gelişmeler ve Türkiye’ konulu dört hafta süren bir yazı dizisi yayımlamıştık. Çalışmanın ‘Kavga sesleri geliyor dünyanın dört bir yanından!..’ başlıklı giriş bölümünde, şu tespitlerimizi paylaşmıştık:

“Bir yandan ekonomide üretim biçimleri değişirken ve robot teknolojisinden söz edilirken, diğer yandan dünyanın birçok bölgesinde de sosyal dengesizlikler ve toplumsal huzursuzluklar artıyor. Genel olarak toplumlar, böylesine ilginç bir paradoksu, aynı zaman diliminde birlikte iç içe yaşıyor. Her geçen gün daha da büyüyen ekonomik ve sosyal sorunlardan bunalan kitleler, yeni arayışlara yöneliyorlar. Günümüzde dünyaya egemen olan küresel sistemin ve düzenin dertlerine derman olmadığını, tam aksine var olan adaletsizliği, haksızlığı ve hukuksuzluğu daha da büyüttüğünü gören insanlar, yeni düşlerin peşine düşüyorlar. Yaşananlardan olumsuz biçimde etkilenen geniş kitleler ve özellikle de gençler, işsizler, meydanlara çıkarak tepkilerini ortaya koyuyorlar. Dünyanın dört bir yanından kavga sesleri geliyor, protestolar yükseliyor…”

 

Ekonomi-politik meddücezir

Aslında tarihsel süreçte yeni bir on yıllık dönemeç dönülürken, 2020’li yıllar başlarken; bizim yaptığımız ekonomi-politik bir gözlem ve tespitti. Küresel ekonomik düzen sarsılıyordu. Yaşananlar bir ölçüde çok daha büyük bir hareketliliğin ön adımlarıydı, işaret fişekleriydi.

Covit-19 pandemisi, böylesi bir hareketliliğin üstüne geldi ve adeta işin tuzu biberi oldu. Zaten sallanmakta olan ekonomik ve politik sistemleri derinden sarstı. Adeta ekonomi-politik bir meddücezir yarattı. Büyük altüst oluş sonucu oluşan güçlü dalgalar, yeni bir dönemin habercisi olarak görünüyor.

‘Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ mottosu, giderek yaygınlaşmaya ve ekonomide, siyasette, toplumsal hayatta önemli kırılmalar yaratmaya başladı.

 

Şimdi de ‘ABD baharı’ mı?

2010’lu yıllara damgasını vuran siyasal gelişme, başını Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) çektiği uluslararası güçlerin tetiklemesiyle oluşan, Ortadoğu’da, Arap ülkelerinde, ardı ardına yaşanan toplumsal hareketlenmeler olmuştu. Bu ülkelerdeki yerleşik düzenleri sarsan ve değiştiren hareketlenmeler, kısaca ‘Arap baharı’ olarak anılmıştı.

Corona günleri sonrasında ilk büyük toplumsal hareketlenmelerin, ‘ırkçılığa tepki’ olarak, küresel kapitalist sistemin merkezi sayılan ABD’de başlaması ilginçtir. Bu gelişme, daha büyük toplumsal hareketlenmeleri tetikleyip, dünya ekonomisinde ve siyasetinde yeni gelişmelere neden olabilir.

 

‘Nefes alamıyorum!’

ABD’de polisin uyguladığı şiddet sonucu hayatını kaybeden George Floyd isimli siyahi Amerikalının son söylediği ‘Nefes alamıyorum!..’ sözcükleri, şimdi dilden dile ve ülkeden ülkeye yayılıyor. Bir bakıma, yeni toplumsal hareketlenmelerin işaret fişeği oluyor.

Ekonomide ve siyasette söz sahibi olanların, yönetim sorumluluğu taşıyanların, bütün bu yaşananlardan çıkaracağı önemli dersler vardır. İşsizliğin, yoksulluğun, baskıların burgacında kıvranan insanların, kısacası toplumun ‘nefes alamıyoruz’ çığlığına duyarsız kalınmamalıdır.

 

‘Sosyal devlet’i yeniden keşfetmek

Coronavirüs salgını, toplumsal dengeleri derinden sarsmıştır. Sağlıktan sosyal hayata, yaşanan sorunlar, sıkıntılar, dengesizlikler, tüm cerahatıyla açığa çıkmıştır. Artık bu yanlışlıkların ve sorunların üstünü örtmek, öyle pek kolay olmayacaktır.

İşte tüm bu nedenlerle; günümüzde ekonomiye, siyasete ve toplumsal hayata, yeni ve farklı bir bakış açısıyla bakmak gerekiyor. Artık eski ezberler bozulmalıdır. Bu ihtiyacı doğru biçimde algılayıp çözümleyebilen siyasal hareketler ön alacaklardır.

Bunun için; şimdi, ‘sosyal devlet’ anlayışını yükseltmenin ve ‘toplumcu politikalar’a yönelip dört elle sarılmanın, tam da zamanıdır diyoruz. Herkesi, ‘yeni bir toplumsal düzen ve uygarlık’ inşası konusunda, düşünmeye ve davranmaya çağırıyoruz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test