Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

ABD'nin kanayan yarası: Irkçılık

5.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

ABD'nin Minneapolis şehrinde George Floyd adlı zencinin polis tarafından tutuklanması sırasında vahşice öldürülmesi ülkede büyük kargaşaya yol açmıştır. Bir haftayı aşan bir süredir ırk ayrımcılığına karşı protestolar, sadece ABD'de değil dünya çapında geniş destek bulmuştur.

Irk ayrımcılığı ABD'nin bir türlü geçmeyen uzun süreli derdidir. Geçmişte çok talihsiz olaylar yaşanmış, ırkçılık karşıtı hareket liderleri Martin Luther King ve Malcolm X öldürülmüştür. Zencilere eşitlik tanınmasına karşı olan Ku KLux Klan örgütünün sempatizanları hâlâ mevcuttur. Ülkede 917 nefret grubunun faaliyet gösterdiği bilinmektedir.

Başkan Trump gösterilere karşı sertlik yanlısı bir tutum içindedir. Pek çok şehirde uygulanan sokağa çıkma yasağına ilaveten ordu birliklerinin (ulusal muhafızlar) sokağa inmeleri talimatını vermiştir. Ancak, maskeli ve silahlı ürkütücü bu birliklerin, uzlaşmanın simgesi bir mekân olarak kabul edilen Abraham Lincoln anıtının yer aldığı Lincoln Memorial önünde mevzilenmesi eleştiri konusu olmuştur. Öte yandan gösterilere müdahale eden polis birlikleri diz çökerek, göstericileri kucaklayarak havayı yumuşatmışlardır, ancak Trump sert tutumundan geri adım atmamıştır.

Tarih bilgisi son derece kıt olan Trump'ın aklını danışmanları çelmektedirler. Meydana gelen son olayları 1968 yılında yaşananlara benzetmekte ve Nixon'un uyguladığı sertlik yanlısı politikanın benimsenmesini önermekte, bu sayede 1968'de olduğu gibi Cumhuriyetçilerin Kasım 2020 seçimlerini kazanabileceğini ileri sürmektedirler. Ancak siyasi gözlemciler bu defa Demokratların kendi içinde bölünmüş olmadıklarının hesaba katılmasını hatırlatmaktadırlar.

Barack Obama, John Biden ve Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi George Floyd'un ölümünden sonra meydana gelen geniş çaplı olaylar ve izlenen politika nedeniyle Trump'ı sert ifadelerle eleştirmişlerdir. Federal hükümet ile eyaletler arasındaki yetki konusunda bir denge sistemi üzerine kurulu Amerikan yönetim sistemi içinde Trump'ın yetkilerini arttırma peşinde olduğu suçlamaları yapılmaktadır. Ayrıca Trump'ın diğer eyaletlerden asker talep etme ve Washington’da mevzilendirme yetkisinin de hukuken araştırıldığı bildirilmiştir.

ABD'nde zenciler aleyhine tarihten kaynaklanan eşitsizlikler, işsizlik ve ücret yetersizliği korona virüs salgını ile daha da görülür hale gelmiştir. Salgın sırasında siyahi nüfus içinde ölüm oranı beyazlara nazaran 2.4 misli, bazı eyaletlerde ise 8 misline çıkmaktadır. Salgının ABD'ni şiddetle vurduğu görülmektedir. Ekonomik sarsıntıların yanı sıra meydana gelen ırkçılık sonucu sosyal patlama ülkeyi zor duruma sokacaktır. Bunun sonucu olarak bir yandan Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimine odaklanacak Trump'ın önceden yaptığı gibi dünyaya kafa tutan üslubunu sürdürmesi kolay olmayacaktır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test