Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Yıkılan ırkçı heykelleri

12.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yöneticilerinin basiretsizliği nedeniyle Korona salgını ile mücadelede en başarısız ülkelerin başında gelen ABD, şimdi de ırkçı geçmişiyle hesaplaşıyor. Aslında buna geçmiş demek hatalı. O ırkçı damar özellikle güney eyaletlerinde hala çok etkin.

Irkçılığa duyulan tepkiyle gelişen gösteriler ülkenin önemli şehirlerine yayıldı. Trump yönetiminin duruma tepkisiz kalması, hatta bazı yerlerde ulusal muhafızları kullanmaya kalkışması, ABD yönetimine duyulan nefreti dünya çapında yaygınlaştırdı. İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, Avustralya, Kanada, Brezilya gibi ülkelerin önemli şehirlerinde düzenlenen gösterilere büyük kalabalıklar katıldı. Gösterilerde, ABD’deki ırkçılığı ve dünya ülkelerinin aleyhine geliştirilen siyasetleri lanetleyen sloganlar atıldı.

Yıkılan Heykeller

Bu gösterilerde dikkatimi çeken yeni bir olgu da sömürgecilere ait heykellerin yıkılması, parçalanması oldu. İngiltere’nin Bristol kentinde göstericiler köle tüccarı Colston’un heykelini yere indirip, George Floyd’u boğarak öldüren ırkçı polisin yaptığı gibi boğazına dizleriyle bastırdılar. Kimdi Colston? 17. Yüzyılın ortasında kuzey Amerika’ya çoluk çocuk demeden köleleştirilmiş on binlerce Afrikalıyı taşımış olan bir İngiliz idi.

ABD’nin Virginia eyaletinde de, Amerikan İç Savaşında köleliğin sürmesi için kurulan Konfederasyon ordusu komutanlarından Williams Carter Wickham’ın heykeli parçalandı. Yine İngiltere’de ünlü Oxford üniversitesindeki Oriel Kolejinde dikili Cecil Rhodes’un heykelinin kaldırılması için kampanya yürütüyor göstericiler. Güney Afrika’da yerli halkı perişan eden ırk ayrımcı ‘aparteid’ rejiminin kurucusu, artık Zimbabve adını alan Rodezya’ya adını veren kişidir Rhodes. Belçika’da sömürgeci kral 2. Leopold'un heykeline zarar verilmesini de anımsatmalıyız.

Ancak bu olaylarda dikkat çeken bir durum var. Heykelleri yerle bir ederek ırkçı, sömürgeci geçmişin karanlık anılarından kurtulmak isteyenlerin karşısına o geçmişin kalıntıları üzerinden kendine gelecek görenler çıkıyor. Örneğin Boris Johnson, Trump ve çevresi… Geleceklerini bu sömürücü pratiğin sürmesinde buluyorlar.

Tıkanan Sistem

Bu nedenle, ABD’deki gösterilerin ırkçılığı protestonun ötesinde bir hareket olduğunu düşünüyorum. Düzeni sorgulayan bir yanı da var. 40 milyonu aşan bir işsiz kitlesi, özellikle afro-amerikan ve latin kökenli Amerikalıların içinde bulunduğu yoksulluk, eğitim ve sağlık haklarından yoksunluk, zenginlerle yoksullar arasında giderek açılan fark, sırf dışta değil içte de Amerikan yönetici sınıflarını zorluyor, zorlayacak…

Öyle ki, New York’da yaşayan HABERTÜRK yazarı Oray Eğin, 8 Haziran tarihli yazısında “belki tam olarak kavrayamadık ama evet, Amerika’da bir anlamda devrim oluyor” diye yazıyordu.

Belki biraz iddialı bir görüş ama yine ABD’de Vietnam savaşı karşıtı gösterilerin, savaşın sonlandırılmasında, Başkan Nixon’un adeta kaçarak Beyaz Sarayı terk etmesinde oynadığı rolü düşününce, bu tepkilerin ABD’nin dünyaya egemenlik kurma girişimlerine epey set çekeceğini de görmezlikten gelemeyiz. FETÖ, PKK gibi Amerikan saldırganlığına bel bağlayanların vay haline…

Kapanan Amerikan Beyni

Yazımı uzun yıllardır ABD’de yaşayan gazeteci Serdar Turgut’un 5 Haziran tarihli ‘Amerikan beyninin kapanması’ başlıklı yazısından bir alıntı ile sonlandırayım:

“Haziran’ın bu ülkedeki son ayım olmasını umuyorum. Çünkü bu ülkenin hataları, bilinçli kötülükleri, insanı her zaman harcayan tavırları ve inanılmaz yetersizlikleri bana hayli batmaya başladı. Çok eskiden bu yana gözlemlediğim bazı tuhaflıkların temel nedenlerini şimdi daha iyi anlamaya başlıyorum gibi geliyor bana. Bu şimdiki sentez dönemim buradaki uzun analiz yıllarımın birikimi ve son geldiğim noktada bu ülkede var olan insanı hiçsizleştiren bu düzen kapsamlı bir şekilde değişmediği takdirde, tüm güç gösterilerine rağmen, sistemin orta vadede çökeceğini düşünüyorum. Bu çöküş sürecini Türkiye’den izlemenin keyfi daha bir güzel olacak.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

ibrahim Yüncü

13.06.2020 - 09:58
ABD Trump ile birlikte dünyadaki algısını yitirme yoluna girdi... Bu yolda ilerlemesi koca ülkeyi AB nin de gerisine iter, yoldan çıksa bir dert çıkmasa ayrı dert.!!!
Diğer Yazarlar

İstanbul Alibeyköy’de bir erkek ile kadın doktor arasında yol verme tartışması çıktı.Tartışma sonrası çıkan manzaralar ise sosyal medyaya düştü.

Günlük Burç Yorumları Aşk 14 Ağustos 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Galata Kulesi'nin müzeye çevrilmesi için başlatılan restorasyondaki uygulamalar sosyal medyanın gündemine oturdu.

Günlük Burç Yorumları Aşk 13 Ağustos 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test