Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Salgında örnek gösterilecek başarı hikayesi yazdılar

12.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yeni dönemde şirketlerin daha insan ve doğa odaklı olacağı konuşulurken bu adımı daha öncelerde atmış olan Mustafa Kaçmaz'ın Mutlusan'ı şimdiden örnek gösterilecek noktaya geldi.

 Yıllardır tanıdığım iş insanlarından biridir Mustafa Kaçmaz. 1980’lerin başında kurduğu Mutlusan’ı bugün elektrik sektörünün yerli ve milli markalarından biri haline getirmiştir.

Onlarca ülkeye ihracat yapan 1000’e yakın insana iş ve aş sağlayan Mutlusan bu yüzden mutludur. Mustafa Kaçmaz’ı fabrikasında ziyaret ederseniz sizi bu mutluluğa ortak etmeye çalışır.

Mustafa Kaçmaz ile bir etkinlikte karşılaşsanız bu ülkeye döviz kazandırmanın, insanlara iş ve aş sağlamanın mutluluğunu paylaşır sizinle.

Bu yaklaşım virüs salgınında bir kere daha ortaya çıktı. Bir kere salgın nedeniyle işler terk edilmedi. Çalışanlar fabrikaya sahip çıktı, Mutlusan’da onlara sahip çıktı. İlk açıklama Mustafa Kaçmaz’dan geldi:

- Bu süreçte sağlığımızı korumaya azami dikkat edeceğiz. Birinizin bile burnunun kanamaması için özel çaba içinde olacağız. Sonra herkes yılın sonuna kadar ne olursa olsun ücretlerini alacak. Kimse bu konuda endişe içinde olmasın. Biz bir aileyiz.

Tam bu noktada devletin verdiği teşviklerden yararlanmak için şirket yöneticilerinin başvuruda bulunduğunu öğrendi Mustafa Kaçmaz. Hemen şu sözlerle itiraz etti:

- Bizim desteklere ihtiyacımız yok. Biz ayaktayız. Daha zor durumda olan şirketler bu destekten faydalansın. Bu ülke hepimizin. İş dünyasından bir yıldız kaysa bizim canımız acır. Bu yüzden destek başvurusunu geri çekin.

Mustafa Kaçmaz’ın bu uyarısı üzerine Mutlusan’ın yöneticileri destek için yaptıkları başvuruyu geri çektiler.

Bu şirket içi, fabrika içindeki duruştu. Sıra 81 vilayetteki paydaşlara mesaj vermeye gelmişti. Mustafa Kaçmaz 81 ildeki paydaşlarını tek tek tanıyordu. Kiminin düğününe katılmış; hatta bazen nikah şahidi bile olmuştu.

İyi günde olduğu gibi kötü günde de onlarla birlikte olmayı ihmal etmemişti, cenazelerine katılmıştı, hasta olduklarında ziyaret etmişti.

Mustafa Kaçmaz bu yüzden online olarak hepsi ile tek tek temas kurdu. Herkese şu moral mesajını verdi:

- Mutlusan Elektrik olarak sektörümüzde öncülük yapmaya devam ediyoruz iş ortaklarımızla ve dostlarımızla gündemi değerlendirip yeni yollar ve atılımlar için beyin fırtınası yapıyoruz. Çalışanına, paydaşlarına büyük önem veren olağanüstü önlemleri ve tedbirleri alan Mutlusan ailesi olarak salgında da örnek olmaya devam edeceğiz.

Bu duruş mutlu bir çalışma ortamı oluşturdu. Mutlusan dünyanın dört bir yanına ihracat yapmaya devam etti. İyi düşündüler iyi oldu. Tabi unutmamak gerekir ki Mutlusan yıllardır kurduğu teknik altyapı, inovatif düşünme ile insan sevgisini buluşturmuştu. Yani zor günlerde de dik durmanın temellerini atmıştı. Ve bu yüzden başardılar belki de. Mutlusan’ların sayısı çoğaldıkça bu krizden daha kolay kurtulacağız gibi geliyor bize.

 

 

İnşaat sektörünün ödüllü isimlerinden Hamit Demir sektörün bugünü ve yarınına ilişkin değerlendirme yaptı.

 

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı özellikle ofislere yönelik de destek verilmesi gerektiğini söyledi. 

İki günde 15 bin konut için sıraya girildi, birkaç yeni adım daha bekleniyor

Geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ilk yüz yüze ekonomi toplantısını gerçekleştirdi.

Albayrak konuşmasını kısa tuttu,  sorulara cevap vermeyi tercih etti.

Toplantıda son dönemde konut, turizm ve araç ile ilgili kredi destekleri gündeme geldi. Ve konut kredisi üzerinde duruldu.

Soru yerindeydi Bakan Albayrak veriye dayalı konuştuğu için cevap da bu yöndeydi.

- Destekleri verilere göre belirliyoruz. Desteklerin etkilerini de ölçüyoruz. Buna göre yeni adımlar atılması gerekiyorsa atıyoruz. Şu an dünyanın içinden geçtiği süreçle ilgili farklı yorumlar var. Yeni normalin ne olacağını kimse yüzde 100 bilmiyor. Türkiye için pozitif bir fırsat penceresi açıldı. Konut için İlk 2 günde çok ciddi bir talep oldu. Konut kredisi ile ilgili kısa sürede 15 bini geçtik. Fahiş bir fiyat olmaması konusunda kararlıyız. Kötü niyetli olanlara karşı çok net tavır koyacağız. Devir fırsatçılık yapma dönemi değil. Şikayetleri yakından takip ediyoruz.

Evet küçük bir faiz indirimi ile konutta büyük bir adım atılmıştı. Özellikle Emlak Konut destekli projelerde büyük bir satış heyecanı yaşanıyordu.

Benzer bir gelişme ikinci el konut içinde geçerliydi. Peki bu yeterli mi, konut sektörü olayı nasıl değerlendiriyor? İki önemli isim bu konuda bir bakış açısı ortaya koydu. Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı konut ile ilgili gelişmelerin heyecan verici olduğunu belirtip, “Bir adım daha atılmalı. Ofis ve ticari alanlarla ilgili de adımlar atılmalı. Bu konuda büyük sıkıntı var. Çözüm geliştirilmeli. Daha önce vergi indirimi yapılmıştı. KDV oranları indirilebilir. Bu olumlu etki yapabilir. Ya da bu konuda verilen kredilerin vadesi uzatılabilir. Bir yılı ödemesiz vade uzatımı bu alanda hareket sağlayabilir” değerlendirmesini yaptı.

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise düşüncelerini şu sözlerle ortaya koydu:

“Emlak Konut’un ortaya koyduğu projelere büyük talep var. Olayı biraz genişletmek lazım. Mesela biz yabancıya konut satıyoruz. Bu konuda uçak seferlerinin başlaması bizim işimizi de düzeltebilir. Zaten şu anda online satışlarımız var. Ama bu alanda yenilikler yapmak lazım. Mesela tapu işlemlerinin online yapılması bize yeni bir kapı açabilir.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test