Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İzmir Valimiz Ayyıldız’ı uğurlarken…

12.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizin 81 vilayetinde valiler devleti temsil vazifesiyle şehrin yönetiminde öncü idareciler olarak görev yaparlar. Güzel bir bürokratik mevkidir. Pek çok vali de vazifelerinin sonrasında bu kez siyasette görev alarak fayda üretimine katkıda bulunmaya devam ederler.

Bununla birlikte valilik, Türk siyasi ve idari yapısı göz önüne alındığında başarı yolu açık olmakla birlikte, bir o kadar riskler taşıyan bir görevdir. Valiler, bulundukları illerde Cumhurbaşkanının temsilcileridirler.

Bu iş, demokratik nizam ve intizamın kusursuz işlediği, tarafsızlığın, hukukun üstünlüğünün, idarenin siyasi partilerin baskısı altında olmadığı ülkelerde böyledir.

Ancak özellikle Orta Doğu’da yer alan pek çok ülkede bu iş rayında olmadığı için valilerin vazife süreçleri pek o kadar uzun ve huzurlu geçmez.

 

Gelelim ülkemize.

Türkiyemizde ne yazık ki kuruluş yılları hariç olmak üzere bilhassa 1946’dan itibaren bürokraside zaman zaman yaşanan sıkıntılar, artan bir tempoda devam etmiştir.

Bugün dahi yönetimdeki aksamalar ve yön değiştiren tutum ve davranışlar, valilerin görevlerinde istenilen elzem yönetim tarzını belirleme ve yönetim becerilerinin oluşmasında etkili olmaktadır. Demokrasilerin istenen kalite ve düzeye gelmesinde sıkıntılar devam etmektedir. Umarım başkanlık sistemindeki bu aksak durum düzene sokulur.

Zira valiler devletin yönetim insanlarıdır; siyasi partilerin ve taraflı davranışların insanı değillerdir.

Valilik ehliyet, dirayet ve yönetim tecrübesi yanında vatansever insanlardan seçimi yapılmış olmasını gerektirir. Tarafsızlık ise valilikte asli bir unsur olarak olmazsa olmaz bir vasıftır.

Buraya kadar bir nebze olsun valilik makam ve unvanının özelliklerini anlatmak istedik.

Gelelim vali tayin kararnamesine. Geçtiğimiz hafta içinde yayınlanan kararname ile Cumhurbaşkanı, 41 ilin valisini değiştirdi. Bu kapsamda 18 vali merkeze alınırken yerlerine yeni valiler geldi. 23 vali ise yer değiştirdi. Bu, rutin bir işlemdir. Zaman zaman ortaya çıkan yeni koşullara göre gerçekleştirilir ve galiba seçim öncesi yapılması da şart olmaktadır.

Ben yeni valileri tebrik ediyorum. Yer değiştirenlere yeni görev yerlerinde güzel ve tarafsız vazifeler temenni ediyorum. Merkeze dönenlere yeni görevlerine sağlıcakla başlamalarını diliyorum.

Gelelim bu yazıyı kaleme almamıza neden olan asıl konuya.

1- Öncelikle valiliğin önemine ve ülke yönetimi açısından kritik durumuna, bu yüzden dirayetli davranarak “devletin” valisi olmaları gerektiğine vurgu yapmak istedim.

2- Ancak, ülkemizin yönetiminde sıkıntısı hissedilen siyaset ve siyasi parti iktidarları ile bürokrasi ve valilerin görevleri yapmalarında karşılaşılan aksaklıkları, zaman içinde toplumca sıkıntı olarak algıladığımızı belirtmek istedim.

3- İzmir Valimiz Sayın Erol Ayyıldız da sözünü ettiğim kararname ile Eskişehir Valiliğine tayin edildi; bu tayin nedeniyle şahsen üzüldüğümü de ifade etmek istedim.

Zira İzmir’de oldukça tarafsız, olumlu ve başarılı bir idarecilik sergilemiş, uyumlu ve sorunsuz idare etme yeteneği ile İzmirlinin sevgi ve saygısını kazanmış bir valimizdi. Yönetimde başarı hemen ortaya çıkmaz; Sayın Ayyıldız zamanı iyi kullanan, STK ve yerel yönetimlerle sorunsuz süreçler yürüten bir valiydi.

Erken ve zamansız biçimde, görevine tam intibak edeceği ve verimli çalışmalarına daha fazla ivme kazandıracağı bir dönemde başka bir ile atandı.

Bir defa kişilikli bir vali idi, sevgi ve saygı ile yoğrulmuş fevkalade bir insandı.

Bence Sayın Erol Ayyıldız’ın başka ile tayini, İzmir için bir kayıptır ve bu atamayı bir İzmirli olarak şanssızlık telakki ediyorum.

Sayın Valim; siz bizi, biz de sizi sevdik. Ama ayrılıyoruz.

Size yeni görevinizde başarılar diliyorum.

Bürokratik yapının günden güne tartışılır hale geldiği bir dönemde ilimizdeki başarılarınızı ve şahsınızı özleyeceğiz Sayın Ayyıldız.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Sosyal medyada patlak veren numara komşusu akımı iyice yayıldı ve sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Uzmanlar numara komşusu akımı için uyarılarda bulunuyor. Numara ko...

Günlük Burç Yorumları Aşk 21 Ekim 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 20 Ekim 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 19 Ekim 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test