Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çav Bella tabu mu?

12.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İzmir’de bazı camilerden ciaobella şarkısı çalınmış. Epeyce gürültü koptu.

Bazı tabulardan kurtulma zamanı geliyor mu diye soruyor insan.

Tabu kutsal yasak demek.

Tabu kelimesi Kaptan Cook tarafından 1777 de Polinezya’daki Tonga ve Fiji adalarından alınıp dünya lisanlarına yerleşmiş bir kelime. Yerlilerin kullandığı bu terim ihtiyaca cevap verdiği için hızla yayıldı. Yasak kardeşim yasak. Ve kutsal yasak!  Biz sanki bu kelimeyi en çok seven kültür haline mi geldik?

Cumhurbaşkanına saygı, Komutana saygı, dine saygı. Anladık da korkusuz saygı olamaz mı? Her ülkede bu böyle değil. ABD başkanı hakkında söylenenlerin onda biri bizde bir Cumhurbaşkanına söylense idi yer yerinden oynardı.

Hoparlör ezan için şart mı?  Belediye oradan duyuru yapamaz mı? Darbe tehlikesi, deprem veya yangın oradan duyurulamaz mı? Arada müzik çalınamaz mı? Ezandan başka “dini” içerikli söylemler bu hoparlörlerden yayınlanıyor mu? Kaç desibel’e kadar izin var toplum sağlığı açısından.  Eğer hangi müziğin yayınlanabilir hangisinin yayınlanamaz olduğunu düşünmeye başlarsak işimiz zor olabilir mi? Kim karar verecek?

Son zamanlarında cami hoparlörlerinden ezandan başka epey yayın yapıldı. Bach kilise müziği çaldığı için caiz ise Mozart fazla modern mi? İtiraz Ciao Bella’ya ise arada Halk türküleri de yayınlanamaz mı?

Almanya’da yıllar önce tarihi Köln katedralinde Bayram namazı kılınmasına izin verildi. Çıkarken bağış kutusuna da para bıraktı din kardeşlerimiz. İslamiyet’i alçakgönüllülükten ayırıp tabularla donatanlar dine fayda mı zarar mı veriyor?

Bu yayınların yapılması kaç desibel’e kadar caiz?  Nöbetten sonra uyumaya çalışan sağlıkçının hakkı da kutsal mı?

Biz de bu konuları tabu olmaktan çıkartıp birbirimize şahsen saldırmadan fikirleşme alışkanlığını geliştireceğiz umuyorum önümüzdeki (on?) yıllarda.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test