Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Muhalefet, ülkeyi yönetmeye hazırlanmalı

12.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ardı ardına açıklanan kamuoyu araştırmalarının sonuçları, iktidarın sürekli kan kaybettiğini ve güçten düştüğünü çarpıcı biçimde ortaya koyuyor.

Bu sonuçlar, iktidar blokunu gerginleştirip hırçınlaştırıyor ve yeni oyun planları hazırlamaya itiyor.

 

İktidar ne yapmak istiyor?

Siyasal iktidar, bir yandan gündemi kendi istekleri ve siyasal çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalışırken, diğer yandan muhalefeti de etkisizleştirmek ve karşıt bloku dağıtmak istiyor.

Bu bağlamda, önce Millet İttifakı’nı çözmeye ve muhalefet partileri arasındaki dayanışmayı kırmaya hazırlanıyor. Ana muhalefet CHP’yi temel hedef haline getirerek, yalnızlaştırmaya çalışıyor. CHP ile İyi Parti ve CHP ile HDP arasındaki sorunları kaşıyarak, muhalefet partileri arasında kırılma ve yarılma oluşturmak istiyor.

Son dönemde muhalefete mensup üç milletvekilinin vekilliklerinin tartışmalı biçimde düşürülmesini, ana muhalefet CHP’ye yönelik provokasyonları ve benzeri gelişmeleri, bu çerçevede değerlendirmek gerekiyor. 

 

Muhalefet, iktidarın hamlelerini boşa çıkarabilecek mi?

İktidarın bir başka hedefi, kendilerinden ayrılan eski başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan Gelecek Partisi ile eski bakan Ali Babacan öncülüğünde kurulan DEVA Partisi’ni etkisiz kılmak. Bu amaçla seçim yasası değiştirilmek isteniyor.

Muhalefet partilerinin, iktidarın bütün bu hamlelerini boşa çıkarmak üzere, öncelikle kendi aralarındaki ilişkileri dayanışma ve hoşgörü temelinde buluşturması gerekiyor. Birbirlerinin tutumları ilgili değerlendirmelerde, ayrışmayı değil uzlaşıyı öne çıkarmalıdırlar. Farklı muhalif duruşlara,  tutumlara ve duyarlılıklara saygılı olmalıdırlar. İktidarın siyasal baskılarına, hamlelerine ve oyunlarına karşı, güçlerini ve enerjilerini ortaklaştırmalıdırlar.

İktidarın bir başka oyun alanı, sıkıştıkça cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunu körüklemek ve çeşitli isimler ortaya atarak muhalif kesimleri isimler etrafında suni olarak tartıştırmaya ve ayrıştırmaya çalıştırmaktır. Oysa bu konu bugünün gündemi değildir. Muhalif kesimler iktidarın oyununa gelmemeli ve zamansız-gereksiz tartışmalardan kaçınmalıdır.

 

Yeni sistemin ipliği pazara çıktı! 

Bir başka önemli gelişme, iktidar bloku tarafından koalisyonları önleyeceği ve Türkiye’yi uçuracağı ileri sürülerek savunulan ve adına ‘cumhurbaşkanlığı yönetim sistemi’ denilen yeni sistemin, pratikte ortaya çıkan sonuçlarıdır. 150 yıllık parlamenter sistem geleneği olan 83 milyonluk bu koca ülke, üzerine giydirilmeye çalışılan bu dar elbisenin içine sığmamaktadır. İşte muhalefetin ortaklaşabileceği ve üzerinde buluşabileceği temel alan da tam burasıdır.

Bir başka önemli ortak alan muhalif büyükşehir belediyeleridir. Bu zor günlerde, iktidarın onca engellemesine ve baskısına karşı, ana muhalefet CHP’nin büyükşehir belediye başkanları önemli başarılar elde etmişler ve halkın güvenini kazanmışlardır.

Böylece iktidarın etki-oyun alanı dışında kalan, aktif biçimde halka-hayata dokunulan yeni ve örnek bir siyaset alanı yaratılmıştır. Yerel yönetimler, özellikle ana muhalefet CHP için iyi bir referans olmuştur. Bazı çevrelerce zaman zaman gündeme getirilen meclisin boşaltılması ve seçimle gelinen görevlerden çekilmek gibi önerilere itibar edilmemelidir. Demokratik mevzilere sahip çıkılmalı ve sonuna dek savunulmalıdır.

 

Ortak payda demokrasi 

Günümüz koşullarında, muhalefetin, iktidarın oyunlarını boşa çıkararak ortak bir paydada güçlerini birleştirmesi gerekiyor. Üzerinde buluşulacak en geniş payda da demokrasidir.

Millet İttifakı’nın varlığı ve devamı, iktidar karşıtı en geniş güçlerin birlikteliğine ve dayanışmasına engel değildir, olmamalıdır. Bu ittifak, tam aksine, bu birlikteliğin çekirdeğini ve temelini oluşturmalıdır.

Şimdilik Millet İttifakı’ndan İyi Parti’yi kopartamayan iktidar çevrelerinin bir başka oyunu, muhafazakâr partileri üçüncü bir ittifaka iterek muhalif blokun gücünü dağıtmaktır. Muhalefet partileri bu oyuna gelmemeli, iktidar karşısında ve demokrasi temelinde güçlerini birleştirmelidir.

 

İktidar hazırlığı

18 yıldır iktidarı elinde tutan siyasal anlayış, artık yorulmuştur ve yıpranmıştır. Üstelik seçeneksiz de değildir. Seçenek olarak ‘Millet İttifakı’ ve güçlü bir demokrasi birlikteliği vardır.

Şimdi önemli olan bu birlikteliği pratikte hayata geçirebilmektir. Toplumsal ve siyasal gelişmelerin içinde, en geniş demokrasi birlikteliğini ilmek ilmek örebilmektir.

Muhalefet bloku, tüm yönleriyle ülkeyi yönetmeye hazırlanmalı ve göstereceği çabalarla iktidara hazır olduğunun güvenini halka vermelidir. CHP Kurultayı, bu konuda önemli bir adım olmalıdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

YouTuber Enes Batur, Instagram hesabı üzerinden bir çekiliş yapmıştı. Birçok pahalı hediyenin havada uçuştuğu çekilişte ödüllerden biri olan Audi A3 marka otomobilin s...

Ordu'nun Fatsa ilçesinde erkek arkadaşı olduğu söylenen kişi tarafından yakılarak öldürülen Merve Yeşiltaş, sosyal medyanın gündeminde.

Günlük Burç Yorumları Aşk 12 Ağustos 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 11 Ağustos 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 10 Ağustos 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test