Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Huzur ve refah

12.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalar bir yandan para denizinde yüzerken; diğer yandan en kötü geride kaldı rallisi yaşıyor. Kapitalizmin her derde dava olarak sunduğu, parasal genişleme çözümü bu krizde de devrede.

Uzun vadede istenen sonucu verme olasılığı olsa da kısa vadede en büyük tesiri hisse senedi piyasaları üzerinde gösterdi. Borsa İstanbul 100 endeksi önündeki kuvvetli dirençleri bir bir aşarken, Avrupa, ABD ve Uzakdoğu hisse senedi piyasaları güçlü bir çıkış yakaladı.

Devam edeceği konusunda herkesin endişe taşısa da; düdük çalana kadar kimin ayakta kalıp kimin oturacağı şimdilik belli değil. Belli olan dışarda yüzde 8 faiz oranının kimseyi tatmin etmediği ve borsalarda bunun bir kaç gün içerisinde kazanılabildiği gerçeğidir.

Şirketlere verilen destekler teşvikler, sosyal transferlerin temel amacı çarkların yeniden dönmesi ve yüksek büyüme rakamları yakalanarak, istihdam ve ödemeler dengesinin yeniden rayına girmesidir.

Türkiye özelinde baktığımızda, birkaç günlük yeni normal bize gösterdi ki; bizim eskiye dönmemiz çok hızlı olacak. Hastalık rakamlarının hızla yükselmemesi halinde eski performansı yakalamak mümkün olacaktır.

Ne var ki bütünleşmiş Dünyada tek başımıza performans yakalamamız, eski seviyeye ulaşmamıza yetmeyebilir. Ülkelerin siyasi olarak bu dönemde rakiplerine karşı daha katı tedbirler alacağının sinyallerini ilk ABD Çin'e karşı verdi. Ülkelerin krizden çıkmak isterken diğerlerini aşağı bastırmak istedikleri bir gerçek.

Avrupa ülkeleri açıklanan tüm paketlere rağmen henüz istedikleri ölçüde normale dönüş yapamadılar. Euro bölgesi ilk üç aylıkta beklentilerin ötesinde küçülerek 3,6 oranında daraldı. Pandeminin tesirinin kısmen görülmesiyle bu derece daralan ekonomilerin. 2. çeyrekteki daralmayı da hesaba kattığımızda yılsonunu tarihi bir, rekor küçülmeyle kapatacaklarını öngörmek zor değil.

ABD de son gelen tarım dışı istihdam rakamları piyasalarda bir miktar, umut yaratsa da, önceki açıklanan verilerin bu istatistik tutulmaya başladığından bu yana en kötü rakamlara işaret ettiğini unutmamak gerekir.

Bu süreçten darbe alan ülkeler ile ilgili, insani detayları dikkate almayan rejimlerin önümüzdeki dönemlerde zorlanacaklarını yazmıştım.  İnsanı dikkate almayan rejimler hastalık dönemlerinde ya da zorlayıcı bir etkenin tetiklediği l zamanlarda (pandemi sonrası yaşanan işsizlik ve ekonomik zorluklar) kendilerine ırk, din, dil gibi nefret objeleri yaratarak toplumsal barışı tehdit etmektedirler. Toplumsal mutabakatı bozulan milletlerin huzurdan, güvenlikten, refahtan söz etmeleri mümkün değildir. ABD’de yaşanan ve kısmen Avrupa’ya sıçrayan gösteriler bunun göstergesidir.

Toplumsal mutabakat ise insan hakları evrensel beyannamesini yazmak, insan hakları mahkemesi kurmak, Ortadoğu’ya, demokrasi götürmek gibi şeylerle olmaz, olmadığı ortada.

Tutarlı olmak, söylemlerinle eylemlerini aynılaştırmak, kendi vatandaşın için istediğini Gabon’daki Kenya’daki için de istemek, Kendi halkına layık gördüğün refahı, huzuru ve zenginliği Irak, Libya için, Filistin ve Suriye için de istemekle mümkündür.

İngiliz göstericilerinin bugün yıktıkları; Erdaward Colston adındaki köle tacirinin 1895 yılında dikilen heykelinin neden bugüne kadar dikili kaldığı az önce anlattıklarımın kanıtıdır.

Ayrıca ABD’de polise bağıran bir siyahi adam diyor ki

“Öldürmek istiyorsan Irak’a git burası Amerika”

Bu da batının bu meselenin üstüne diktiği mumdur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 1 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Özcan Kaplan

13.06.2020 - 14:15
Güzel bir yazı 👍
Yazarlar
Website Security Test