Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Mustafa Necati Müzesi yapmak varken

19.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Korona salgını ortalığı kasıp kavururken, insanların bundan ders çıkaracağını, gerek birbirlerine karşı olan davranışlarını gerekse belli alışkanlıklarını bir nebze de olsa değiştireceklerini ummuştum. Günler geçtikçe bu iyimser yaklaşımı terk etmeye başladım. Bunu yalnızca sokaktaki insanımızın salgını ciddiye almayan davranışlarında değil siyaset dünyasındaki gelişmelerde de gözlüyoruz. Eski hamam eski tas.

Kıdem tazminatında değişiklik önerisi, Ayasofya’nın ibadete açılması, erken seçim tartışması gibi kamuoyunu meşgul eden konular, zaten salgın dolayısıyla serseme dönmüş olan bizlerin kafasını iyice karıştırıyor.

Bu konuda yazmayı düşünürken Yeni Kuşak Köy Enstitülüler Derneği (YKKED) basın açıklaması gündeme düştü. 1200 kişinin imzaladığı açıklamada, Ankara’da, Milli mücadelenin öncü kadrolarından, Mustafa Necati’ye adanmış olan ‘Kültür Evi’nin isminin kaldırılarak “Kültür ve Turizm Bakanlığı Nuri Pakdil Edebiyat Müzesi” tabelasının asılması kınanarak şöyle deniliyor:

“Mustafa Kemal’in Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati, bakanlığın çatısını kuran, öğretmenlik meslek onurunu öne çıkaran, Gazi Eğitim Enstitüsü, Millet Mektepleri, Köy Enstitülerine giden deneysel pedagojik çalışmalar olan Denizli-Kayseri Zencidere Köy Muallim Mekteplerini kuran, Hasan- Ali Yücel’i, İsmail Hakkı Tonguç’u ve diğer aydınları, müsteşarı Nafi Atuf Kansu aracılığıyla bakanlıkta toplayan, iş okulu anlayışını çalışmalarına katan, Talim Terbiye Kurulunu kuran, karma eğitimi hayata geçiren, yurt dışına öğrenciler gönderen, ülkeye ve etrafına ışık saçan milli eğitim bakanıdır.

 ‘Memlekette mektep bulamayan çocuk bırakmayacağım’ diyen Cumhuriyet Eğitim Devriminin altıncı (1926-1929) Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin anısını yaşatmakta kararlıyız. Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin Ankara’daki kendi mirası kültür evinden adının silinmesini kabul etmiyoruz”

İzmir evladı

İnsanın tüylerini diken diken eden bir gelişme. Mustafa Necati, yalnızca ülkemizin kurtuluş ve kuruluşuna değil İzmir’e de önemli katkılarda bulunmuş bir isimdir. İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra bir süre İzmir’de avukatlık ve öğretmenlik yaptı.1914 yılında Altay kulübünün kurucuları arasında yer aldı. İzmir’in Yunanlılarca işgalinden bir gün önce bugün Bahribaba Parkı olan Maşatlık’ta direniş mitingini örgütledi. İşgalden sonra, Dere sokakta bulunan evini son dakikada terk ederek Balıkesir’e gitti ve orada Milli Mücadeleye önderlik etti. ‘İzmir’e Doğru’ gazetesinde yazılar yazdı.26 yaşında ilk Meclis’te Saruhan (Manisa) Milletvekili olarak yer aldı.

Bakan Mustafa Necati

Vatan hainlerine karşı kurulan Kastamonu İstiklal Mahkemesi Başkanlığı da yapan Mustafa Necati, 29 yaşında Mübadele ve İmar-İskan Bakanı olarak özellikle Yunanistan’dan gelenlerin başarılı bir biçimde yerleştirilmesini sağlayan kuralların belirlenmesinde tayin edici bir rol oynadı. 30 yaşında Adalet Bakanı olduğunda, Adliye Meslek Mektebinin açılmasına, Ticaret Kanunu, Ceza Kanunu gibi Cumhuriyetin ruhuna yakışır kanunların hazırlanmasına rehberlik etti.

Milli Eğitim Bakanı olarak yaptıkları yukarıda alıntıladığım YKKED bildirisinde toparlanmıştır.1 Ocak 1929 tarihinde çok çalışmaktan apandisitini ameliyat ettiremediği için 35 yaşında mücadele arkadaşlarını yalnız bıraktı. Öldüğünü öğrendiğinde Atatürk’ün gözyaşı dökmesi boşuna değildi; kısacık yaşamına muazzam işler sığdırmıştı.

Konak Belediye Başkanı iken 2-3 Ocak, 2009 tarihinde YKKED ile birlikte Mustafa Necati üzerine bir sempozyum düzenlemiş, yaşamını aktaran bir kitap bastırdık.

Daha sonra, İzmir’deki evinin bulunduğu Eşrefpaşa’daki Dere sokağın merdivenlerinin yanındaki duvara YKKED Başkanı Prof. Kemal Kocabaş, İzmir Milletvekillerinden Prof. Oğuz Oyan ile birlikte bir anı plaketi astık. Plakette şunlar yazıyor:

“Cumhuriyet devrimcisi İzmir Milletvekili Mustafa Necati (1894 – 1929) bu sokakta doğdu.

Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın düşünce ve eylem arkadaşlarından, Anadolu İhtilali’nin aydınlık ve gür sesi Mustafa Necati, Adalet, İmar İskan ve Milli Eğitim Bakanlıkları yaptı. Çağdaş ve laik Türkiye’nin temellerini atanların başında gelen bu büyük devrimci, Eğitim Birliği Yasası’nın hazırlanmasında ve yeni harflerin kabulü çalışmalarında öncü rol oynadı. Köy Öğretmen Okulları, Gazi Eğitim Enstitüsü, karma eğitim, Talim ve Terbiye Kurulu O’nun Eserleridir.”

Sayın Bakanın bu gelişmeden haberi olmadığına inanmak istiyorum. Cumhuriyetimizin Kurtuluş ve Kuruluşuna inanılmaz katkılarda bulunmuş bir ismi unutturmak mümkün olmayacaktır!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 3 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Hayati Özcan

21.06.2020 - 03:01
Dere sokaktaki tabela orada o yok, sayın baturu görürsem iletirim.Lütfen sizde eserin varlığını ona bildirin silinmiş.Yine Şehit fethi Beyin ismi duvardan silinmiş(iktisat kongresinin 50 metre ilerisinde yazılı idi) öyle. Kapanizadelerin köşkü( Dönertaş yokuşu ,Osman bey yokuşundaki)397 yaşında bir Türk köşküdür . sağlık dileklerimle.

Işık Dogusoy

20.06.2020 - 16:52
Sayın Muzaffer bey, yaziniz, Mustafa Necati ‘nin yasami kisa , öz ve anlamli olmuş. Ailem adina siize çok teşekkür ederim. Ben büyük devrimcinin, abis av. Ahmet Fuat Ugral’ın torunuyum. Saygilarimla
Yazarlar
Website Security Test