Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Şiraze

19.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Covid-19 ile bu ülkenin başına gelenler, maalesef “Allah düşmanıma vermesin” türünden. Bir türlü ayar tutmayan Birleşik Krallık’ta, yaşanmakta olan “kabusun” bitmesini sağduyu sahibi bütün İngilizler gibi ben de sabırla bekliyorum. Kaçan ayarların ne zaman düzeleceğini kimse bilmediği gibi “fabrika ayarları” modunun ne olduğunu bile unutmak üzere olduğumuz günler yaşıyoruz. Durum böyle olunca da herkesin içine çöken sıkıntının yükü gittikçe artıyor.

Birleşik Krallık gündemi “ortaya karışık” türünden, çeşit çeşit kabusla dolu. Heykellerle alıp veremediğini bir türlü bitiremeyen İngilizler, biryandan ekonomiyi kurtarmak için santimetreleri sayıyor bir yandan da ticaretin yeniden hareketlenmesini sağlamak için birer birer kilitleri açan hükümete karşı yeni yeni ataklar geliştiriyorlar. Perakende, restorant, cafe sektörü temsilcileri mesafe kuralının iki metreden bir metreye düşürülmesi için hükümete baskı uygularken, dükkanlara girip çıkan müşteri sayısına göre iflas etme süreçlerini ne kadar uzatabileceklerini hesaplıyorlar.

Her kafadan bir değil onlarca sesin çıktığı ülkede, mikrofon uzatılan herkes “bilirkişi” edasıyla konuşunca, sapla saman birbirine karışıyor. Çocukluklarından beri aşırı özgüven yüklemesiyle büyüyen nesiller birarada olunca, sahneye çıkıp konuşan, kendini otorite ilan eden çok insan oluyor. Söz konusu siyaset olunca da siyasi otorite aldığı tepkilere ya da desteklere göre  kural koyup-kural kaldırıyor ve ülkedeki diğer ulusların karar mekanizmalarının başındaki insanlarla uzlaşmaya çalışıyor.Konulan  kuralları anlatan spiker bile hangi kuralın İngiltere’de, hangi kuralın İskoçya, İrlanda  ve Galler’de geçerli olduğunu açıklarken hata yapmamak için zorlanıyor. Bu nedenle boz yap tahtasına dönen uygulamaların sonunun nereye varacağını kestirmek bugün için zor.

Türkiye’de Covid-19 vakalarının tek tük görülmeye başladığı günlerden itibaren, otobüslerin, metroların, caddelerin, kaldırımların belediyeler tarafından her gün dezenfekte edildiğini görmüştük. El dezenfaktanı ve maske dağıtımında birbiriyle yarışan belediyeler ve bakanlığa bağlı kuruluşları izlerken, zaman zaman yaşanan aksaklıklara rağmen, kimsenin “aşırı mağdur” olduğuna rastlamadık, hatta yapılan temizlikleri “aşırı” bulanlar dahi olmuştu..Türkiye’de bunlar yaşanırken, Birleşik Krallık’ta eczanelerde, marketlerde ne maske ne de el dezenfaktanı bulamıyordunuz ve hiç bir metro, tren, otobüs,cadde ve kaldırımda belediyelerin dezenfekte çalışmasını göremiyordunuz.Ancak,15 Haziran’dan itibaren toplu taşıma araçlarının temizlenmeye başladığını,maske kullanma zorunluluğunun 5 Haziran’da, ülkeye girenlere 14 gün ev karantinası uygulamasının 8 Haziran’da başlayacağı duyurulunca, hem ülkemdeki uygulamalara bir kez daha teşekkür ettim hem de buranın hükümetine “aklınız nerdeydi, 42 bin can gitti, bunları daha önce uygulasaydınız ya” demekten kendimi alamadım.

İçimden geçenler sanki Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden kişilerin ailelerinin duygularına tercüman oluyor ve 450 ailenin hukuki yollara başvurarak kaybettikleri canları için hükümetle mücadeleye hazırlandıklarını öğreniyoruz.

Ayarların kaçtığı alanlardan biri de havayolu taşımacılığı ve turizm sektörü. Ülkenin en büyük ve dünyanın da ilk beşi içinde yer alan British Airways’in binlerce insanı işten çıkaracağını duyurmasının ardından, Eeasyjet ve Ryanair’de arka arkaya benzer açıklamalar yaptılar. Bunlar yetmezmiş gibi, bir de üstüne hükümet ülkeye gelenlere 14 gün evde karantina dönemi başlayacağını duyurunca kılıçlar çekildi ve havayolu şirketleri hukuki yollarla haklarını arayıp, bu kararın iptal edilmesi için mücadele edeceklerini duyurdular. Durum böyle olunca tansiyon yine yükseldi, sinirler gerildi, diğer ayarlar gibi bu ayarda kaçtı.

Sonuç olarak sapla saman birbirine karıştığı gibi, hükümetin, idari ayarları da bozuldu, Birleşik Krallık’ın şirazesi kaydı. Bu durumun toplanması mümkün mü? Elbette mümkün ama bakalım hangi siyasi otorite bu konuda muvaffak olacak çünkü bu gidişle son 4 yılda 3 başbakan değişikliğine giden Birleşik Krallık, bundan sonra da yeni sürprizlere gebe olabilir.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test