Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Turist gelişinde yaşanan sıkıntılar

19.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yılbaşı itibariyle Türkiye turizminin tüm aktörleri, büyük bir iyimserlik içindeydi. Herkes bu yılın turizmimiz için “rekorlar yılı” olacağını tahmin ediyordu. Yazık! Hiç kimse Covid-19 adı verilen bu virüsün bütün dünyayı esir alacağını tahmin etmiyordu ve edemezdi de.

Virüs salgınının alametleri gelmeye başlayınca pek çok kesim önce durumu reddetti veya fazlaca ciddiye almadı. Daha sonra iş çığırından çıktı. Başta İtalya olmak üzere pek çok ülkede “insan” kayıpları inanılmaz rakamlara ulaştı. Ardından Türkiye’de de vakalar görülmeye başlandı. İlk gün bir, sonra beş, on beş derken günde bin beş yüz ila iki bin arasında vaka sayısına ulaştı ne yazık ki ülkemiz. Şu ana kadar beş bine yakın vatandaşımızı da bu illet yüzünden kaybettik.

Ben Sayın Sağlık Bakanımızın işin başından beri takındığı itidalli tavrı, gerekli tedbirlerin alınmasında gösterdiği kararlılığı, iletişimdeki ciddi tutumu ve milletimizin fertleriyle olan diyalogunu başarılı buluyorum. Ancak son iki haftadır milletimizde işin artık bittiği, salgının geride kaldığı yönünde çok tehlikeli bir yanılsamanın olduğunu da görüyorum. Bu nedenle endişeliyim. İnşallah işin istismarını ileri götürecek acil şartlara ve kısıtlamalara dönmeyiz.

 

Gelelim turist gelişindeki sıkıntılara...

Ülkelerde salgın önlemlerinin hafifletilmesinin gündeme gelmesiyle uluslararası seyahat kısıtlamaları da kaldırılmaya başlandı. Bununla birlikte Türkiye söz konusu olduğunda bu ülkelerde bazı tereddütler var. Ülkemize gelmek isteyecek turistlere izin vermiyorlar.

Çok yönlü bir durum söz konusu. İşin siyaseti, ekonomiyi ve uluslararası “bozuk” ilişkileri ilgilendiren boyutları var. Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler sıralaması, aşağı yukarı Rusya, Almanya, İngiltere, İran, Hollanda, Arap ülkeleri ve Uzak Doğu ülkeleri olarak sıralanabilir.

AB ülkelerini toptan ele alırsak; başta Almanya, İtalya, İspanya arasında hava trafiği ve turist taşımacılığı başladı, otuzdan fazla ülke ile sınırlar açıldı.

Burada dikkat edilecek husus, öncelikle iş ve ekonomi olarak ele alınmıştır. Bir defa İspanya’daki tesislerin çoğu, İngiliz-Alman sermaye gruplarının sahip olduğu tesislerdir. Dolayısıyla öncelikle kendi yatırımcılarını ve tesislerini kurtarmak istemektedirler.

Ayrıca AB ülkeleri, Almanya başta olmak üzere, turizm amaçlı seyahate çıkacak vatandaşları için kredi musluğunu açmıştır. Ancak kredinin şartı, seyahatin AB sınırları içinde yapılmasıdır.

AB bu iki noktadadır ve Türkiye ile sınırlarını açmada titiz davranmaktadırlar. Rusya ise geçmişte olduğu gibi ve tüm konularda yaptıkları gibi, meseleye siyasi bakmaktadır. Türkiye’nin Amerika ile ilişkilerinde ne kadar geri duracağını izlemektedirler.

Türk-Rus ilişkilerinde Suriye, Irak, Libya ve Akdeniz petrolü konularında varılacak anlaşma veya anlaşmazlık, Rusya’nın Türkiye için bir turizm pazarı olarak durumunu tayin edecektir.

En iyi şartlarda her iki ülke de ilişkileri istedikleri noktaya getirir ve kapıları açarlarsa bile gelen Rus turist sayısı, hiçbir şart altında geçen yılki rakamlara ulaşamayacaktır. Türkiye, mevcut şartlar altında geçen yılki gelişlerin yüzde 30’una ulaşabilirse, bunu başarı saymalıdır.

Bu noktada asıl konu, turizmimizin salgın sonrası oluşacak yeni şartlara hazırlıklı olmasıdır. Şu anda tüm ülkeler, yeni ve değişik koruyucu tedbir ve standartların peşindedir.

Bu standartlar da ancak ilişkilerin durumuna bağlı olarak sınırların açılmasının ve sezonun başlamasının ardından netlik kazanacaktır.

2020 Türk turizminde gelecekteki problemler, yalnızca ekonomik zorluklar ve yaşamsal tedbirler değildir.

Fiyatlardaki rekabet ve güncel maliyetlerdeki artışlar söz konusudur.

Personelin eğitimindeki uyumun sağlanması ve yeni normal mantalitesinin ve zorunlu değişimlerin kabul edilmesi süreci vardır.

Sektörün sermaye durumu, otellerin el değiştirmesi temayüllerinin artması durumu vardır.

Yabancı sermaye gruplarının otellerimizi satın alma istekleri ve bunun yanında kendi yatırımcılarımızın devam eden talepleri gibi unsurlar, Türkiye'nin 2021’de turizmde sergileyeceği performansın belirleyicileri olacaktır.

Şu bir gerçektir; Türkiye, Turgut Özal zamanında bulduğu kredi imkanları ve bu finansmanı turizm yatırımlarının gelişmesi yolunda doğru kullanabilmesi ile turizmini geliştirmiştir.

Şu anda yıllık döviz girdimizin yaklaşık yüzde 30'u, turizm sayesinde olmaktadır.

Türkiye, turizm yapmaya mecburdur.

Bu nedenle dilerim doğru kararlar alınır ve 2021 kurtarılır.

Sektördeki tecrübesi ve yaşayacağımız deneyimler ile doğru kararlar vermemiz, geleceğimizin kurtulması için elzemdir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test