Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Coronada klima kullanımı

19.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Klima kullanımı konusunda yıllardır yazdım. Konuyu önemsememe neden, genelde bilgisizlikten, biraz da umursamazlıktan olan harcamanın toplamda ürkütücülüğü idi.

Bir örnek ile başlayayım:   genelde bir devlet dairesinde bir yere gidersiniz. Odada klima ısıtıyorsa da soğutuyorsa da sonuna kadar açılmıştır. Ve pencere de açıktır: temiz hava girsin diye! Bu ürkütücü tablo tüketimin yüzde 80 oranında artmasına neden olur. Gel de çıldırma. O odadaki cucumis communis’e (Hıyar tabirinin Latincesi) durumu anlatamazsın. Belki yazarak kamuoyu oluşturmak gerek

Odada yazın dışarıdaki havanın on oniki derece altına ayarlamak şu anki iklimde yeterlidir. Havadaki nemi klima ile yüzde kırk veya ellilere indirince zaten anlamlı bir ferahlık hissedilir.

Sağlık açısından vücudu içerde şoklamak ve dışarı çıkınca da devamlı şoklamak da iklime alışmayı zorlaştırır. Bir sürü üst solunum yolu enfeksiyonuna zemin hazırlar.

İklimimizde yazın klimayı 25-27 dereceye ayarlarsanız hem az tüketerek çevreye katkınız olur, az para ödersiniz, hem de nemi ayarlayarak sağlık açısından rahat edersiniz.

Gelelim coronaya. Virüstür, klima içinde bakteriler gibi çoğalmaz! Yani klima cihazı ancak hava girişinde bol virüs bulursa dışarıya verir. Daha da net olarak klima ile corona pratik olarak normal şartlarda bulaşmaz.

 Bakteriler ise klima içindeki nemi ayarlayan haznede sayıca anlamlı olarak artabilir ve yanlış kullanımda zarar verecek boyutlara (lejyoner hastalığında olduğu gibi) ulaşabilirler.

Kontaminasyon yani mikrop ile kirlenme için yapılacak şey klimaların içinin temiz tutulması ve bakımının yapılmasıdır. Gerek virüs, gerek bakterilerin havada dezenfeksiyonu için istenirse ayrıca ultraviyole şualarından bir bariyer havanın çıkışına konulabilir. Bu konunun dünyada öncülerinden olduğumdan, ayrıca bu UV hava dezenfeksiyonu yapmak isteyen AVMlerde klima yapan firmalara da Çocuk Esirgemeye bir bağış karşılığında yol gösterebilirim.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Atatürk videolarına yorum yapan Jandarma Astsubay Rafi Ceran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e ''İngiliz Ajanı'' diyerek sosyal medyada tepkilerin odağı oldu.

Ozan Güven ve bir süredir birlikte olduğu sosyal medya uzmanı Deniz Bulutsuz arasında yaşandığı iddia edilen şiddet olayları sosyal medyanın gündeminde. Ozan Güven iki...

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Temmuz 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sosyal medyayla ilgili yaptığı açıklamaların ardından Twitter'da ''#SosyalMedyamaDOKUNMA'' etiketi Türk...

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Temmuz 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Temmuz 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Yeni ay Temmuz'da burçları n aşk hayatını neler bekliyor?

Instagram'da @tavşanız kullanıcı isimli bir hesap, Android cihazlardan söz konusu hesabın profiline tıkladığınızda uygulamanın hata vermesine neden oluyor. Instagram k...

Yazarlar
Website Security Test