Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İki metre

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkede kırk iki bin kişi ölüyor, heykeller yerlerinden sökülüp denize atılıyor, parkta oturan insanlar bıçaklanıyor, izinsiz sokak partileri yapılıp, uyuşturucunun etkisiyle iki genç vahşice öldürülüyor ama hiç biri şu iki metre konusu kadar medyada kendine yer bulamıyor.

Birleşik Krallık medyası, “rahatsız edici” görüntü yayınlamamak konusunda prensipleriyle ünlü, izleyicilerin saygısını ve desteğini her zaman hak eden bir medya. Son haftalarda ülkede yaşanan ve suç unsuru taşıyan hatta terör içerikli saldırılar bu nedenle medyada son derece sınırlı ve kısa içeriklerle yer alıyor, öne çıkması özellikle engelleniyor. Durum böyle olunca da medyada halkın dikkatini çekecek başka konular kendilerine yer buluyor.

Hazinenin verdiği önemli finansal desteğe rağmen Birleşik Krallık’ın altın yumurtlayan sektörleri olarak tanımlanan, perakende sektörünün ve otel-restoran-cafe-eğlence sektörünün işverenleri isyan bayrağını çekmiş vaziyette. Bu nedenle de gerek medya üzerinden gerekse lobi grupları üzerinden hükümetin “iki metre” kuralı konusundaki kararını gözden geçirmesi için baskı uyguluyorlar. Her haber bülteninde hatta aynı haber bülteninde farklı şekillerde arka arkaya gündemin baş köşesine “iki metre” konusunun yerleşmesinin ardından, bir de işyeri sahiplerinin iki metre kuralına göre hesap ettikleri zaman müşteri sayısının dükkan açmaya değmeyecek olduğunu söylemesi ve lobi gruplarının hükümet üzerindeki baskısı neticesinde Başbakan bu kararını da yumuşak bir U dönüşü ile değiştirdiğini açıklıyor.

Lobi gruplarının bu denli etkin olduğu Birleşik Krallık’ta, İngilltere topraklarında geçerli olan kurallar, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda için geçerli olmayabiliyor çünkü oralarda kurallar farklı işliyor. Nasıl mı? Her biri ortalama İzmir kadar nüfusa sahip bu uluslar ama özellikle İskoçya kendilerini ulus olarak “çok önemli” unsur olarak görüyorlar da ondan. Örneğin “iki metre” konusundaki U dönüş, bu uluslar için geçerli değil. Açılan ve açılması planlanan işyeri türleri de İngiltere ile farklılık gösteriyor. İskoçya’nın neden bu kadar itiraz ettiğini ve Boris Johnson’ın koyduğu kuralları tanımadığını anlamakta zorlanıyorsunuz çünkü İskoçya ile İngiltere arasında hem nüfus sayısı hem de COVİD-19 kaynaklı can kaybı sayılarında uçurumlar var. Durum böyleyken, İskoç lider Nicola Sturgeon’ın hergün ekranlar karşısına çıkıp, olağanüstü bir konuşma motivasyonuyla ve insanı serseme çeviren didaktiğiyle anlattıklarına şaşıp kalıyorsunuz. Ama günün sonunda, Nıkola Sturgeon ve diğer ulus liderleri ne derlerse desinler, kazanan lobi grupları oluyor..

Haftalardır gündemin ilk sırasını koruyan “iki metre” konusunda esneklik kararı alınmış olması haberi, halk ve işyeri sahipleri üzerinde öyle büyük bir sevinç yaratıyor ki, ülkede ulusal bir zafer kazanılmışçasına kutlamalar yapılıyor. Özellikle “pub” sahiplerinin, havalara zıplayarak alınan kararı kutlamaları televizyon ekranlarına yansıdığında bu toprakların insanları için “PUB” kültürünün ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Günün neredeyse her saati uğrak yeri olan Pub’ların, üç aylık karantinadan sonra açılacağı günü tahmin dahi etmek istemiyorum. Özellikle bir kaç gün önce Manchester’da izinsiz ve kanun dışı düzenlenen, 4000 kişinin katıldığı “kanlı sokak” partisi haberinin adeta medyada “saman altı” edildiğini gördükten sonra, Pub’lara akın edecek kalabalığın, ne iki metre ne bir metre hiç bir kural tanımadan kendilerini alkole vereceklerini tahmin etmekten de kendimi alıkoyamıyorum.

Birmingham’dan sevgiler...

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test