Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

1960 darbesi yok hükmünde?

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Yassıada yargılamalarının hukuki dayanağını kaldıran kanun teklifi TBMM’de yasalaştı. Buna göre;

1-Yüksek adalet divanı kararları kaldırıldı.

2-Adli sicil ve arsiv kayıtları silinecek.

3-Yüksek Adalet Divanı kararlarına karşı tazminat alma hakkı verildi.

500 küsur kişi Yassıada’da “yattı.” Babam da bunlardan biri idi.

İlk iki maddeyi alkışlıyorum.

Benzer konumda olan DP’lilerden benim konuştuğum bir çok kişi yasada yer alan 3. Madde’nin ana babalarımızın hatırasına uygun olmadığı konusunda hemfikiriz. Devletten büyük bir kısmı bir şey istemiyor. Bir nevi adı konulmamış bu gecikmiş  “özür” dışında.

Trajikomik mahkeme müsveddesi sonunda 46 yaşında asılan Polatkan olsun, Fatin Rüştü Zorlu olsun, Menderes olsun,  işkence sonunda öldürülen Faruk Oktay olsun, tazmini mümkün olaylar değil. Yassıada öncesi ve hemen sonrasında oradaki zulüm nedeniyle ölenlere,  her ne teşhis koyuldu ise de ayrı bir   “şehit vs. türünden özlük hakkı kaybının telafisine gidilebilir. “Haysiyetli” bazı meslektaşlarımın idam öncesi prostat muayenesi hafızalarda!

Devletin aczi o denli idi ki, unutulmamalı, ailelerden kısmen kefen parası istendi!

Maddi imkanları olmayan bir çok insanın özlük hakları yok oldu ve aileleri perişan oldu. Hakkettikleri “emekli maaşı” bile ancak yıllar sonra ödendi. Bunlar için dava yolunu açmak yerine bir yekunda yasa koyan partiler anlaşırsa, İsteyen birinci derecedeki akrabası alır, istediği yere hibe eder veya kendi kullanır veya hiç almaz vs. Hukuk yolunu açmak bilhassa imkanı olmayanlar için zorluk olacaktır.

Dünyada emsal oluşturabilecek örnekler de herhalde incelenmiştir, Örneğin İspanya’da, Portekiz’de nasıl bir yol izlendi? Almanya’da Weimar cumhuriyeti, İtalya’da Mussolini öncesi siyasetçiler için ne oldu? Brezilya’da, Arjantin’de, Şili’de ne yapıldı?

1960’daki darbenin telafi edilemez zararları oldu.  Esas akla gelen “tabii” senatörlerin veya darbecilerin özlük haklarının bu kanun tarihi itibariyle kesilmesi. Türkeş, malum sözcü idi bu darbede. Hükümet işin bu tarafına yaklaşır mı bilmiyorum.

Bir diğer konu ise “küçük Yassıada” tabir edilen Sivas’taki kamp. İş bilmezlikten 60 darbecilerinin siyaseten ve diğer nedenlerle bir araya gelemeyenleri topladığı Sivas Kabakayazı Kampında da 485 kişi “zorunlu misafir” edildi. Burada 55 kadarının yok olmaları (yani “faili meçhul”)  bile bir süre düşünüldü! Bu “kamp” siyasal Kürtçülüğün canlanması için bir odak oluşturdu. Burada da işkence oldu. Benzer yok hükmünde sayma ve adli sicil kayıtlarının silinmes yani bir nevi yok hükmünde saymak veya “özür” burada yatanlar için de düşünülebilir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test