Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

23 Haziran İstanbul seçimi unutulmaz

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İçinde bulunduğumuz günlerde, 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İstanbul Belediye Başkanlığı seçiminin birinci yıldönümünü yaşıyoruz.

Bu seçim, ülkemizin siyasal tarihinde şimdiden yerini almış, çok önemli bir dönüm noktasıdır. Hem yerel yönetimler ve hem de siyasal demokrasimiz için, çok önemli bir kaldıraçtır.

 

23 Haziran 2019’da ne olmuştu?

31 Mart yerel seçimlerinde CHP ve Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiş ve günler sonra mazbatası verilmişti. Ancak bu sonucu bir türlü kabullenemeyen iktidar çevreleri seçimi iptal ettirmiş ve mazbatayı geri aldırmıştı. İşte bunun üzerine, 23 Haziran 2019’da İstanbul seçimi tekrarlandı.

Biz, seçim öncesinde, 21 Haziran 2019 tarihli Gözlem’de yayımlanan ‘Demokrasi, Değişim ve Umut Kazanacak’ başlıklı siyasal analizimizde; şunları yazmıştık:

“23 Haziran İstanbul seçiminde, Ekrem İmamoğlu yeniliğin, değişimin, umudun, geleceğin adayı olarak öne çıkıyor.31 Mart seçimini kazanıp başkanlık koltuğuna oturan İmamoğlu’nun elinden mazbatasının alınarak, İstanbullu seçmenin yeniden seçime götürülmesi; kitlelerin gözünde Ekrem İmamoğlu’nun mağdur edildiği yaklaşımını pekiştiriyor. İstanbullu seçmen, 23 Haziran’da, bu mağduriyeti gidermeye ve muhalefetin adayı Ekrem İmamoğlu’na hakkını teslim etmeye hazırlanıyor.”

 

Demokrasi, değişim ve umut kazandı

23 Haziran seçimi sürecini değerlendirdiğimiz analizimizde; iki adayın televizyonda karşı karşıya gelişinin bile önemli bir gelişme olduğuna dikkati çekip şunları yazmışız:

“23 Haziran İstanbul seçimi kampanyası ile ilgili bir başka önemli gelişme, iktidarın 31 Mart öncesinde izlediği seçim stratejisini ve söylemlerini tümden değiştirmek zorunda kalışıdır. İktidar, ‘beka’ politikasını, ‘illet, zillet’ söylemlerini tümden rafa kaldırmıştır. Bir bakıma muhalefetin ve onun adayı Ekrem İmamoğlu’nun kampanya stratejisinin doğruluğunu, üstünlüğünü kabul etmek zorunda kalmıştır. Dolayısıyla, iktidar, 23 Haziran öncesinde, 31 Mart’ta izlediği seçim stratejisinden, izleğinden, çok farklı noktalara savrulmuştur. Tutarlılığını ve inandırıcılığını yitirmiştir. Bütün bu gelişmeler, iktidarın dağınıklığını, tutarsızlığını, stratejisine ve söylemlerine olan özgüvensizliğini, inançsızlığını göstermektedir. Sonuçta, bu gelişmeler muhalefetin ve adayının işine yaramakta, onların yaklaşımlarının, söylemlerinin doğruluğunu kanıtlamaktadır. İktidar partisi liderinin 23 Haziran seçim kampanyasında geriye çekilmesi de, muhalefetin ve adayının kazanmaya daha yakın olduğunun bir başka göstergesidir.

Sözün özü, 23 Haziran İstanbul seçimi, artık bütün Türkiye’nin meselesi olmuş ve tüm halkın ilgi odağı haline gelmiştir. Bizce bu seçimden demokrasi, değişim ve umut önde çıkacaktır. Geleceğe, demokrasiye ve değişime yönelik ‘umutlu yaklaşım’ seçimi kazanacaktır. Böylesi bir sonuç, yalnızca İstanbul’un değil tüm Türkiye’nin yararına olacaktır. Ülkeyi normalleştirecek ve toplumu rahatlatacaktır. Sadece İstanbul'da değil, tüm Türkiye'de 'umut çiçekleri' açtıracaktır!..”

 

‘İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır’

Seçim öncesindeki bu öngörülerimiz, hayatın içinde doğrulandı. İstanbul halkı, seçmeni, tüm Türkiye’ye ve dünyaya bir demokrasi dersi verdi.800 bin oy farkla Ekrem İmamoğlu başkan seçildi.

Bizce, İstanbul seçiminden kalan en özlü sözler; iktidar partisi sözcülerinin “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır” ve“Hiçbir şey olmasa da, mutlaka bir şeyler oldu” sözleri ile gencecik bir İstanbullunun, Ekrem İmamoğlu’nun kampanya sloganına dönüşen “Her şey çok güzel olacak” sözleriydi.

Aslında bu özlü sözler, İstanbul seçiminin siyasal etkileşimlerini çarpıcı biçimde ortaya koyuyordu.

 

İstanbul seçiminden ders alınabildi mi?

31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinin üzerinden bunca zaman geçmiş olmasına karşın, iktidar çevrelerinin bu seçimlerden gereken dersi çıkarmadığı görülüyor. Muhalif belediye başkanlarının hizmetlerinin engellenmeye çalışılması, bunun somut göstergesi oluyor.Son olarak; tam da 23 Haziran’ın yıldönümünde, İstanbul Adalar’da elektrikli araçların belediyece hizmete sokulması engellenmeye çalışılırken; Başkan İmamoğlu, pandemidebloke edilen dayanışma hesaplarının serbest bırakılmasını istiyordu.

Yine 23 Haziran’ın yıldönümünde, İstanbul seçiminin bir başka kahramanı CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na, 7 yıl önce attığı tweetler nedeniyle verilen 9 yıllık hapis cezası onanıyor. Bütün bu gelişmeler, İstanbul seçiminden gereken derslerin çıkarılmadığını gösteriyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test