Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Borsa rallisi

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

2020 yılı insanları yormaya devam ediyor. Okunuşu gibi, kendine özgü, yaşanan olaylarıyla da hiç unutulmayacak belki de nesilden nesile anlatılarak, akıllarda hep kalacak.

Piyasalar için ise muazzam bir yıl oldu. Senelerdir, piyasaları izleyen bir kişi olarak hafızamı tazelediğimde, 2000 ve 2013 yılıyla 2020 yılı da unutulmazlar arsında yerini aldı. Bu yılların hepsi, belli bir oranda benzerlikler gösterse de, 2020’nin kendine özgü bir nefes ve duruş içerdiğini söyleyebilirim.

2000 yılında borsa bilgisi ve yatırımcı bilinci oldukça düşüktü, çoğu yatırımcı hisse senedi alarak aslında neye yatırım yaptığını, ne alıp sattığının, farkında bile değildi. Hınca hınç dolan seans salonlarına daha fazla giriş olmasın diyerek kapılarını kilitlediğimi hatırlarım. Yaşlı amcaların emekli maaşlarını çekip gelerek ayın yirmisine kadar ihtiyacım yok şu paraya hisse alalım demeleri unutulur gibi değildi.

Yurt dışı piyasalardan bi haber onlarca insanın tıkıştığı odalarda, teknoloji fakiri sistemler ve yöntemlerle bağırış çağırış alınan satılan hisse senetleri. O dönemde enflasyonun yüksek olmasına karşın dünya borsalarına paralel; ancak bizim bilgimiz ve haberimiz olmadan dünya rallisine iştirak etmiştik. 1800 endeksten önce 3600 seviyesine oradan 21000 zirvesine.

O harekete bakınca bugünkü ralliler oldukça mütevazi kalıyor.

2013 yılında ise kısa süreliğine de olsa yaşanan hareket, tarihimizde az rastlanan düşük enflasyon ve düşük faiz döneminin, yaşanmış olmasıyla ilgiliydi. Döviz devalüasyonu ve yüzde yüz doksan faizli derviş bonosuna alışkın olan yatırımcı yüzde 5,5 faiz ve yıllarca hareket etmeyen döviz ortamına düşünce sudan çıkmış balığa döndü. Borsada fırsatı görünce hızlı şekilde borsaya akmaya başladı. Maalesef onunda sonu 2000 yılı rallisi gibi hüzünlü bitti.

Son yaşanan süreç 2000 ve 2013 yıllarında yaşanan rallilerinin ve yatırımcı akışlarının karışımı şeklinde tezahür etti. Faizin düşüşü ana motivasyonu verirken, yurt dışı piyasaların gücü ve ivmesi bizim hareketimizi güçlü ve sürekli kıldı.

2020 pandemi rallisi; aslen 2020 yılının başında başlayan ve pandemi sebebiyle yarım kalan sürecin bir devamıdır.

Piyasanın ederine, hisselerin defter değerlerine falan girdiğimizde, işin içinden çıkamayacağımız bir süreç yaşanıyor.

Yabancıların swap tokatlarını yedikten sonra piyasadan el etek çekmeleriyle piyasaya 450,000 adet yeni hesap ve yaklaşık 40 milyar TL ile giriş yapan yerli yatırımcılar, Twitter fenomenleri ne dediyse almaya, hisseleri ederlerinden uzaklaştırarak galaksinin dışınıza taşımaya başladılar.

Esasen pandemi sürecindeki diplere baktığımızda, Bist 30 ve Bist 50 hisselerinin makul kazançlar sağladığı görünmekte ve bakıldığında dolar bazında olmaları gereken hedeflerin çok uzağında durmaktadırlar. Bist 100 dışında kalan hisselerde ise izan dışı fiyatlar oluşmuştur.

Yükselen trendlerin borsa tabiriyle rallilerin genel bir özelliği, yatırımcılarda ‘kazanma körlüğü’ yaratmasıdır. Kazanma körlüğü kısa vadede kazanılan paranın yatırımcıyı sarhoş ederek, kazanılan paranın gerçek boyutunu idrak edememesine ve sürekli kazanacağı hissi vermesine denir. . Oysa gerçek hayatta on yılda kazanılamayacak paralar borsada birkaç ayda kazanılmıştır. Ama yatırımcı havadan düşen paradan biraz daha kapma telaşıyla topladığı çuvaldakinin farkına varamaz.

Borsalarda hiçbir ralli ya da hiçbir düşüş sonsuza kadar devam etmez prensibi geçerlidir. Ayrıca pandeminin esasen şirketlere ve ekonomilere verdiği zarar herkesin malumudur. Yılın 2. çeyrek bilançoları temmuz ikinci yarıdan itibaren açıklanmaya başlandığında hisse bazlı da olsa dalgalanmalar oluşturacaktır. En dip verileri görülmeden ‘en dip geride kaldı’ satın almalarını, bir anda satışa dönme riskiyle karşı karşıya bırakabilir.

2. çeyrekten sonra makro ve mikro verilerdeki düzelmeler değerlendirilerek tekrardan alım rüzgârı esmeye başlayabilir. Ayrıca geçen hafta Çin’le yapılan swap anlaşmasının bir benzerinin diğer ülkelerle de yapılması ve yabancı paranın yolunun açılması fonların Türkiye’ye daha rahat girmesine imkan sağlayacaktır.

Unutulmaması gereken en önemli diğer bir konu da; S400, Suriye, Irak ve Libya gibi konularda kuyruk acısı olanların, bizi baltalamak için turizmimize yol vermemekten, bizim hisse senetlerimizi, bazı gösterge niteliğindeki endekslerden çıkarmaya kadar pek çok alanda çalışmaları devam ediyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test