Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Pandemi ve Jeff Bezos’un ''Amazon''u...

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Jeff Bezos’un “online” alışveriş vizyonu hiç olmadığı kadar değer kazanmakta. Fakat uluslararası online alışveriş devi Amazon’u işletmek hiç bu kadar zor olmamıştı.

1995 yılının yaz ayında kitapları kendi deposunda kutulayarak hayatını geçindiren Bezos, 25 yıl içinde dünyanın en zengin adamı haline geldi. Amazon, yıllar içerisinde yalnızca kitap satan bir şirket olmaktan çıkıp 1.3 trilyon dolar değerinde tüketicilerin sevdiği, politikacıların kimisinin sevip kimisinin nefret ettiği, ama yatırımcıların ve rakiplerinin asla karşı bahse girmeyecekleri bir şirket haline geldi. Pandeminin yarattığı etki, Amazon’un ve gördüğü işlevin artık günlük yaşantılarımızda kaçınılmaz olduğunu gösterdi. Amazon’un e-ticaret ve lojistik alanlarındaki kritik rolu pandeminin yarattığı dijital dalgalanma ile katlanarak büyüyor.

Krizin yarattığı bu etkiyle Amazon'un sahibi Bezos, diğer bütün işlerini bir kenara bırakarak şirket yönetimine geri döndü. Şirketin yönetimini tekrar büyük çoğunluğuyla ele almak için kuşkusuz daha iyi bir zaman olamazdı. Bugün ise dünyanın en büyük dördüncü şirketi olan Amazon, üç büyük sorunla karşı karşıya: finansal şişkinlik, artan rekabet ve tüketiciye vaat edilenleri yerine getirebilme.

“Çevrimiçi kiler yükleme” olarak adlandırılan durum, dijital dalgalanmanın da etkisiyle tüketicilerin artık makarnadan tuvalet kağıdına, her şeyi çevrimiçi yollarla satın almaya başlamasıyla başladı. Amazon’un yılın ilk çeyreğinde satışları %26 artış göstermesiyle şirket yönetimi daha geniş bir ürün yelpazesinin satışına izin verdi. Amazon’un en büyük iki rakip firması eBay ve Costco da benzer şekilde satışların Mayıs ayında giderek hızlandığını söylüyor. Amazon’un milyarder sahibi üretim ve teslimatları kontrole tekrar başlarken, şirket artan arza yetişmekte zorlanıyor. Sırf eldiven satışı 34 milyonu geçen Amazon, pandemi süresince 175.000 yeni personeli bünyesine ekleyip 12 yeni kargo uçağı kiraladı.

Amazon’un cevaplaması gereken ilk soru bu dijital dalgalanmanın sürüp sürmeyeceği. Mağazalar Covid-19 önlemlerini alarak hızla geri açılıyor. Fakat sinyaller çevrimiçi alışverişe ilginin azalmadığını gösteriyor. Amerika’da 60’ların “altın" müşterisi şimdi birer birer dijital ödeme hesapları açmakta. J Crew ve Neiman Marcus dahil bir sürü birebir satış yapan firma ya iflas etti ya da etmek üzere.

Bezos’un dert edindiği son şey ise rakip firmalar. Bezos daha önceden de odak noktasının rakipler değil, alıcılar olduğunu söylemişti. Fakat pandemi süreci, Bezos’a rakiplerinin de boş durmadığını göstermiş olmalı. Walmart, Target ve Cosco gibi firmaların satışları iki katını aştı bile. Bağımsız çevrimiçi firmaların ciroları ise gün geçtikçe artıyor. Netflix ve UPS gibi benzer firmalar ise bu süreçte Amazon’dan daha iyi bir performans gösterdi. Dünya genelinde ise Amazon değil, bölgesel firmalar ön planda. Örneğin, Latin Amerika’da Mercado Libre, Hindistan’da Jio ve Güneydoğu Asya’da Shopee piyasayı ele geçirmiş durumda. Çin’in dijital sektörü ise Alibaba, JD.com ve Pinduoduo gibi firmalar tarafından domine ediliyor.

Dünyanın en saygı değer şirketleri arasında yer alan Amazon’un ise cevaplaması gereken bir kaç soru var. Eğer siyasetçileri memnun etmek için maaşlarını arttırmayı tercih ederse, düşük fiyat özelliğini kaybedecek. Eğer ortaklarını memnun etmek için fiyatları yükseltirlerse ise rakip firmalar marketi ele geçirecek. Yirmi beş yıl sonra bugün, Bezos’un online alışveriş yapan, izleyen ve okuyan dünya görüşü ve ideali, hiç olmadığından daha hızlı gerçekleşiyor. Ancak Amazon’u yönetmek, artık hiç olmadığı kadar zor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test