Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Vatan ve millet sevgisi vazgeçilemez ilke ve değerlerimizle ölçülmelidir

26.6.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Ülkemizde siyasi tartışma ve söylemlerde nezaket ve zarafet her geçen gün biraz daha zafiyete uğruyor. Gazete ve televizyonlardaki haber, yorum, tartışma programlarında, bazı siyasetçilerin konuşmalarında ve sosyal medyanın güvensiz ortamında; karşı tarafın fikir ve söylemleri, iddia ve eleştiriler, sorgulayıcı yaklaşım, bilgi edinme çabaları düşmanca davranışlarmış gibi gösteriliyor. Çok ağır, aşağılayıcı, hakaret ve tehdit içeren ifadelerle, “vatan ve millet düşmanlığı, namussuzluk, şerefsizlik, illet, zillet, teröristlik, dinsizlik…” gibi suçlamalarla karşılık buluyor. İçeriği ne olursa olsun, fikir ya da iddianın özüne hiç dokunulmadan, içinden bir cümle ya da birkaç kelime seçilip onlar üzerinden saldırıya geçiliyor. Fikir ve iddiaya cevap verilmiyor, üzeri örtülüyor. Sadece fikir sahibi linç edilmeye, susturulmaya çalışılıyor.

Ben bunun oldukça eski bir yöntem, bir taktik olduğunu, izleyenleri ana konudan uzaklaştırmak, dikkatleri başka yöne, sergilenen agresif mücadeleye çekmek için yapıldığını düşünüyorum. Bu yaklaşımın; kavga ve mücadele izlemekten hoşlanan “taraftar ruhlu” insanları hedef aldığı kanaatindeyim. Ama günümüz ortamında bu iki ucu keskin kılıç gibidir. Bu yöntemle dikkatleri başka tarafa çekmeye, taraftarı memnun etmeye çalışırken; konunun farkında olmayan, üzerinde durmayan, polemiklere zaman ayırmayan insanlarda farkındalık yaratarak gerçeklerin daha geniş kitlelere ulaşmasına katkı da sağlanabilir. Özellikle günümüzün internet ortamında insanlar geriye dönüp sorguladıklarında agresif yaklaşımların seviyesi ve haksızlığın farkına varabileceklerdir. Bu da saldıran tarafa duyulan güveni sarsacak ve itibar kaybına neden olacaktır. Güven ve itibar kaybı; yapılan doğru işlerin de sorgulanmasına, doğruların altında yanlış aranmasına veya doğruların yanlış gibi gösterilmesine yol açacaktır. Bu durum en çok ülkemizin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne kasteden yıkıcı ve bölücü terör örgütleri ve onların destekleyicileri tarafından istismar edilecektir.

Karşı fikir veya iddia sahiplerinin kişiliklerini hedef alan saldırılar ve kullanılan düşük seviyeli üslup son derece rahatsız edici ve üzücüdür. Bu tür saldırılar, her ne kadar toplumda rahatsızlık uyandırsa da sadece saldırıya uğrayan bireyde travma yaratacaktır. Oysa aynı üslupla vatan ve millet sevgisinin arkasına sığınarak haksız bir ithamda bulunmak ve her karşı fikri vatan ve millet düşmanlığı olarak göstermek çok daha geniş kitleleri, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana oluşan bütün değerleri hedef almak demektir.

Atalarımızın bin bir fedakarlıkla, canlarını hiçe sayarak yurt edindikleri ve bizlere emanet ettikleri Anadolu toprakları bizim vatanımızdır. Dağlarımız, denizlerimiz, ormanlarımız, göllerimiz, nehirlerimiz, tarlalarımız, okullarımız, fabrikalarımız… Topraklarımızdaki her varlığımız vatanımızın parçasıdır. Atatürk’ün tanımıyla; Türkiye Cumhuriyeti Devletine vatandaşlık bağıyla bağlı olan herkes; cinsiyeti, kökeni, inancı ne olursa olsun Türk Milleti’nin bir ferdidir. Vatan ve millet sevgisi; bu değerlerimize saygıyla, bu değerlerimizi korumak ve kollamakla kanıtlanabilir.

Yunanistan Ege’de adalarımızı işgal ederken, PKK güneydoğu illerimizi vatanımızdan koparmaya, milletimizi bölmeye çalışırken, FETÖ inanç değerlerimizi istismar ederek devlet yapımızı dönüştürme gayreti içindeyken, Akdeniz’de ülkemizin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatleri çiğnenirken, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz Suriye’de, Libya’da, Irak’ta vatanımız ve milletimizin varlığını, birliğini, bütünlüğünü, hak ve menfaatlerimizi korumak için büyük fedakarlıklarla mücadele ederken, emperyalist ülkeler de içinde bulunduğumuz durumu ellerini ovuşturarak izlerken ve vatan/millet düşmanlarına her türlü desteği verirken; kendi içimizde vatan/millet sevgisi ya da düşmanlığı üzerinden tartışmalara girmemizin hiçbir yararının olmayacağına inanıyorum.

Vatan ve millet sevgisi; siyasetçilerin ve yandaşlarının kendi çıkarlarına göre tanımlayacağı kavramlar olmamalı, Atatürk ilke ve devrimleri, demokratik, laik, sosyal hukuk devleti kavramları gibi vazgeçilemez değerlerimize yürekten, samimiyetle bağlı olmakla, her koşulda vatanımızın bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği için gayret göstermekle ölçülmelidir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Aralık 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Aralık 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test