Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye’de fiyatlar el mi yakıyor?

3.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Turizm sektöründe sezon sancılı da olsa açıldı. Bugünlerde medyada özellikle sahil şeridindeki turistik işletmeler ve plajlar fiyatlarıyla gündemde. Bodrum, Çeşme gibi turistik ilçelerde plaj giriş ücretleri ile yeme içmede gastronomi sınıfına girecek ürünlerin fiyatlarında astronomik rakamlar konuşuluyor. feryatlar yükseliyor.

Evet sahillerde mevsim itibariyle hareket başladı. Gözde turizm bölgeleri daha fazla revaçta.

Buralarda toplumun her kesimine hitap eden tesisler var. Konaklama ve servis kalitesi, konum ve marka değeri olarak öne çıkan tesislerde maliyet yüksektir. Bu gibi tesislerde fiyatların yüksek olması da doğaldır.

Turizm de “Efendim şuraya gittik orada, fiyatlar çok değişkendir” demek çok yanlıştır.

Ekonominin bir kuralı vardır. Talep olan yerde fiyatlar da yükselir. Bütçe de ise “Ayağını yorganına göre” uzatmak gerekiyor. Herkes her yerde oturamaz, herkes her yerde yiyemez içemez, zira her şeyin bir bedeli vardır. Bu azdır çoktur. İşletmenin sahibi maliyet hesabını yaparak bir fiyat belirler ve satışa sunar. Gidersin gitmezsin. Zaten zorla olan bir şey değildir.

Bodrum ve Çeşme son yılların en çok talep gören, popüler iki turizm beldemizdir. Bodrum bu anlamda Çeşme’den daha öndedir ve daha fazla gelişmiştir. Gelen turiste sunduğu çeşitler de daha fazladır.

Çeşme ise Alaçatı ile birlikte daha mütevazıdır, ancak her geçen gün daha fazla ilgi görüyor.

Trafik yaz aylarında çok fazladır. Sahillerde “Beach” diye adlandırılan plajlarda ciddi bir konfor sunuluyor. Tabii hepsinin sunduğu imkanlar farklı olsa da işleticileri belli bir maliyetle buralarda bir hizmet veriyor.

Bazıları, konumları, sunduğu hizmetler nedeniyle lüks sınıfına giriyor.

Kimi plajda koltukta oturursun, kiminde de denizin içinde kurulu deniz localarında hem yer içer hem de rahat bir ortamda tatil yaparsın. Bu yerlerde kiralar tavan yapmıştır. Her tatilin bir bedeli vardır. Bu bedel herkese uygun olmayabilir.

Bunun adı, “Pahalı, fiyatlar el yakıyor” feryatları değildir.

Dediğim gibi, toplumda herkesin yaşam kalitesi aynı değildir. Herkesin yaşam kalitesi kazancı ve maddi imkanları ile sınırlıdır.

Tıpkı büyükşehirlerin semtleri gibi, İstanbul’du Boğazdaki yalı veya villaların değeri ve kirası el yakarken, Kasımpaşa ya da başka bir ilçe ve semtte fiyatlar daha uygundur. Boğazda fiyatlar niye pahalı, Kasımpaşa’da niye ucuz deniyor mu?

El yakıyor meselesi

Gelelim tekrar konumuza... Kalite, konum, servisin yanında, damak tadı, mekan şartları ve talep ne kadar artarsa, işletmenin değeri ve sunum şartlarının bedelleri de değişir.

Unutmayalım, fiyatı yüksek olan yerlere gitmek de mecburi değildir. Tercih tüketicinindir. Ancak bile bile git, ondan sonra fatura gelince resmini çek, medyaya ver, şikayet et. Bu olamaz.

Bugün Türkiye’de her gelir düzeyindeki kişi ve aileler için tatil yerleri vardır. Ancak yukarda sıraladığım farklara haizdir.

Bodrum’da, Çeşme’de üst gelir gurubunun yanı sıra dar gelirlinin de tatil yapacağı, karnını doyuracağı ve yatacağı yerler bulur.

Bunun münakaşa edilecek bir tarafı yoktur.

Burada esnaf ve tesis sahiplerinin de tarifede yazandan farklı bir fiyat isteme hakkı yoktur, olamaz. Tesislerin çoğunun kapılarında zaten fiyat tarifeleri yazıyor. Bu kanuni mecburiyettir.

Unutmayalım, günümüzde artık dijital imkanlar da var. Bak ya da aç sor fiyatı öğren, işine gelirse gidersin. Beğenmezsen gitmezsin.

Unutmayalım...

Lüksün bedeli olduğu kadar da “riski” vardır. Gelen zaten ne istediğini bilmektedir. Tercihi bellidir. Gittiği yerde istediğini bulamazsa bir daha o semte uğramaz.

Ancak, tesislerde ve lokantalarda hile, hurda ve kaliteden taviz vermek zaten imkansızdır.

Unutmayalım, her nimetin bir külfeti vardır. Onunda bedeli ağırdır.

Katlanırsın veya katlanmazsınız. O tercih senindir.

Bence bunun medyada sakız edilmesi bir magazin şakasıdır. Bu iş biraz medyatiklerin ve yazısını okutmak isteyen habercinin istediği bir sansasyondur.

Benim gibi, turizmde yarım asrını geçirmiş kişilerin size tavsiyemiz şu olacaktır. Bir tatil seçmeden önce imkanlarını ve özelliklerini, fiyatını, sunduğu hizmetleri iyi araştırın. Kendi imkanlarınıza uygun yerleri seçin. O zaman zahmetsiz ve huzurlu bir tatil yaparsınız.

Siz bakmayın bu haberlere, bunlar her yaz mevsimi öncesinde yapılır.

Hepinize güzel bir yaz sezonu dilerim. Ancak maske, sosyal mesafe ve hijyeni unutmayalım.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test