Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Gen haritalarımız ve coronavirüs

3.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Her ne kadar “yeni” coronavirüs her iki cinsiyeti de eşit derecede etkiliyor gözükse de, erkekler kadınlara göre hastalığı daha ağır şekilde atlatıyor. Dünyadan ve Türkiye’den gelen tüm veriler coronavirüsün erkeklerde kadınlara kıyasla daha çok görüldüğünü gösteriyor. Erkekler coronavirüsten etkilendikten sonra daha uzun süreli ve daha çok hastanelik olup daha ağır semptomlar gösteriyor ve kadınlara kıyasla ölüm sayıları daha yüksek. Peki bunun sebebi ne?

Kanada’nın ABD ve İngiltere ortaklaşa yaptığı araştırmalarda erkeklerin virüsten etkilenmeye daha yatkın oluşu, insanları virüse karşı savunmasız yapan genlerin araştırılmasında ana çıkış noktası olarak kullanılıyor. Erkeklerin genetik özellikleri aynı zamanda bağışıklık sistemini de etkileyerek vücudun virüse karşı verdiği savaşı da etkiliyor. Bugüne değin yapılan araştırmalarda kan basıncı, kan grubu ve hatta Alzheimer hastalığı ile bağlantılı genler üzerinde yoğunlaşılmıştı. Tüm bu araştırmalar ve elde edilen sonuçlar her kişi için farklı risk profilleri çizerek gen haritasının hastalık üstündeki etkisini vurguluyor.

ABD, Kanada ve İngiltere, projelerini birleştirerek 10.000 COVID-19 hastasının tamamen kodu çözülmüş genomlarını, hastalığın arkasındaki genleri daha iyi anlamak adına araştırmakta. Proje totalde 100.000 genom hedefleyen küresel bir misyon. 40 milyon dolarlık federal devlet tarafından sağlanan bütçeli proje eğer başarılı olursa tüm Kanadalıların DNA’sını toplayıp saklamayı becerebilen ilk girişim olacak. Tıpkı, İkinci Dünya Savaşı sırasında antibiyotik kullanımının teşvik edildiği ve Soğuk Savaş’ın Uzay Havacılığı yarışını hızlandırdığı gibi, 2020 salgını, halk sağlığı için yeni bir araç olarak nüfus DNA veritabanlarının inşasını hızlandırıyor.

“Bu [veritabanını] oluşturduktan sonra sadece bu virüs ya da ikinci dalgası için değil, bundan sonra gelen virüs için de geçerli olacak bir altyapıya sahip olacağız” diyor Çocuk Hastanesi üst düzey bilim adamı proje lideri Stephen Scherer. "Bu bizim aya ilk ayak basışımız.”

Queen’s Üniversitesinden ülkelerarası DNA toplama araştırmasında çalışan doktor David Maslove hastalığın şiddeti ve genler arasındaki bağlantıyı anlamak için verilerin çok olması gerektiğini söylüyor. “İlgili genleri saptayabilirsek, bizi yeni tedavi fikirlerine yönlendirebilir ve genetik olarak hassas olan insanların korunmasına yardımcı olabilmemize olanak tanır... ve hastalığa daha dirençli olan insanların tedavide işlev görmelerine sağlar” diyor Maslove.

COVID-19 salgının en büyük zorluklarından biri, bu hastalığın nasıl kendi göstereceğini öngörmek oldu. Kimi hasta hiç semptom göstermezken kimi yalnızca boğaz ağrısından şikayetçi oluyor. Öte yandan bir diğer hasta ise canı için canla başla mücadele veriyor.

COVID-19'da yer alan insan genlerinin toplandığı liste her geçen gün büyümeye devam ediyor. İngiltere'deki araştırmacılar geçtiğimiz günlerde Alzheimer Hastalığı riskini önemli ölçüde artıran bir genin iki kopyasını taşıyan kişilerde COVID-19'u yakalama şansının daha yüksek olduğunu ve ondan iki kat daha fazla acı çekme riskinin bulunduğunu bildirdi.

Hastalıkla ilgili her gün yeni gelişmeler ve bilgiler bulunurken, hastalığın nasıl sonlandırılacağı ise hâlâ meçhul. Öte yandan hastalığı geride bırakabildiğimizde, toplanan gen haritaları ve saklanan verilerin kimlerce tutulacağı da halen bilinmiyor. Toplumların genlerinin ortak özelliklerinin çıkarılması ve genlerin bir toplumu hangi tür hastalıklara karşı savunmasız yaptığının bilgisi şu an toplanmakta olan gen haritalarından çıkarılabilir ve veriler ileride meydana gelebilecek kimyasal ve biyolojik savaşlarda kullanılabilir. Toplanan verilerin COVID-19’a karşı verilen mücadele dışında kullanılıp kullanılmayacağını ise zaman gösterecek.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test