Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

CHP iktidar, parti içi muhalefet yönetim için mücadele edecek

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İlk genel seçimlerde iktidar alternatifi ya da bir koalisyonun büyük ortağı olmaya aday CHP Kurultay’ı ile ilgili beklenti iki ana noktada kilitleniyor.

*

İlki; 25-26 Temmuz’daki 37. Olağan CHP Kurultayı’nda 31 Mart yerel seçimlerin rüzgarını alan Kılıçdaroğlu rakipsiz.

Kemal Bey’i değiştiremeyeceğini anlayan parti içi muhalefet, bu nedenle tüm gücüyle Parti Meclisi (PM) seçimlerine odaklanmış durumda.

Kurultay, parti içi muhalefet ile Kılıçdaroğlu yönetiminin “liste” yarışına sahne olacak.

*

Diğeri 11’lerin,(CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanları) parti yönetim kadrolarının belirlenmesinde ne kadar etkili olacakları..

İzmir, İstanbul, Ankara başta olmak üzere 11 CHP’li Büyükşehir Başkanının bir anahtar liste hazırlığında olduğunu duymayan kalmadı.

Bu da mevcut MYK üyesi Genel Başkan Yardımcılarını rahatsız ediyor. Uzlaşma ortamı aranıyor.

*

Kılıçdaroğlu PM seçimlerinde, sadece Genel Başkan’ın listesinin oylanacağı anlamına gelen “blok” liste yerine 10 delegenin imzasını alan tüm parti üyelerinin aday olabileceği “çarşaf” liste yöntemiyle yapılacağını açıkladı.

*

Ancak bu yöntem Kemal Bey’in seçim öncesinde bir “anahtar liste” hazırlayarak delegeye önermesinin önünde bir engel değil. Kılıçdaroğlu seçime gidilirken 52 kişilik PM seçimi için 52 isim önerecek ve bu listede partinin en üst yönetimi 18 MYK üyesi yapmayı düşündüğü isimler de yer alacak.

*

Kılıçdaroğlu’nun birkaç isimle sınırlı kalma koşuluyla kendisine muhalif bazı isimleri de listesine alacağı, böylelikle parti içi muhalefeti etkisizleştireceği konuşuluyor

Nitekim İzmir eski Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile İstanbul eski İl Başkanı Cemal Canpolat gibi isimlerin genel başkanın anahtar listesinde yer alabileceği ileri sürülüyor.

*

Kılıçdaroğlu’nun listesine karşı; İnce kanadı ile kendisini daha “sol” çizgide tanımlayan İlhan Cihaner öncülüğündeki “Gelecek İçin Biz” grubunun, kendi adaylarının PM’ye girmesi için gösterecekleri çaba ve mücadeleye sahne olacak.

Ayrıca, pandemi öncesi yapılan, İzmir, İstanbul, Ankara başta olmak üzere tek adaylı il kongrelerinden bu yana yönetime tepkili olan delegeler, Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesindeki isimler yerine kendi adaylarını PM’ye seçtirmek için çalışacaklar.

Kurultay’da bu yarış; parti içi muhalefetin hedeflerinde ne kadar başarılı olacağını..

Ve Kılıçdaroğlu yönetiminin delege üzerindeki hakimiyetinin boyutunu de göstermiş olacak.

 

Adaletin bu mu dünya?

Adalet tanrıçasının gözleri neden bağlıdır?

Tarafsızlığını korumak, yargıladığı kişiyi görmemek için bağlıdır. Adalet suçluya değil, suça bakar, yargıladığı kişinin kim olduğu önemli değildir.

*

Adalet tanrıçasının elinde niye kılıç vardır?

Verilen cezanın vatandaş üzerinde caydırıcı olmasını simgeler.

*

Ve diğer elindeki terazi.

Terazi de adaletin sembolüdür. Adaletin taraflardan birini kayırmadığını gösterir.

Bağımsız ve tarafsız yargının tanımı budur.

*

Peki bugün?

Sanırım onca tepki, suça değil de suçluya bakarak hüküm verilmesinden kaynaklanıyor.

Ve adaletin terazisi de bu yüzden şaşıyor.

*

Son birkaç gün iki yargı kararı bile bunun bir göstergesi.

İlki; bir müdürün kadın personelini taciz eden sözleri ve el hareketiydi.

Müdürün, "maşallah fıstık gibisin" sözleri ve sözlerine eşlik eden el hareketi karşısında, kadın çalışan dava açmış ve müdürün ceza almasını sağlamıştı.

Yargıtay bu kararı bozdu.

Müdürün hareketinin "taciz" değil, "babacan davranış" olarak niteledi!

*

Diğeri; CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, gazeteci Nevşin Mengü, avukat Feyza Altun ve sanatçı Berna Laçin’e sosyal medyadan yapılan taciz ve tecavüz tehdidiydi.

Savcılık, takipsizlik kararı verip, dosyayı rafa kaldırdı. Gerekçesi, sosyal medyadan yapılan saldırı,  taciz ve tecavüz tehdidi değil, "kaba ve nazik olmayan söz"den ibaretti!

*

Oysa daha kısa süre önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Albayrak, eşi Berat Albayrak ve yeni doğmuş bebeklerine yine sosyal medyadan yapılan ahlaksız saldırıya hepimiz tepki gösterdik.  Olması gereken de buydu.

Suçu işleyen yakalanıp cezası verildi.

*

Bilin ki, yargının insan onuruna yönelik bu saldırı ve tehditleri cezasız bırakması, iktidara yakın olan saldırganlarda "nasıl olsa bize bir şey olmaz" düşüncesi yaratıyor.

*

Dilerim, bu kararı verenler günün birinde böyle "ağır eleştiri niteliğinde davranış ve kaba bir söz" ile karşılaşmazlar!!!

 

Endişeliyiz…

Vak’a sayısı bir türlü “dörtlü” rakamlardan aşağı düşmüyor, aksine 7 ilimizde belirlenen hasta sayısı Mart ayından bile daha yüksek seyrediyor.

PSOS'un araştırmasına göre, halkımızın yüzde 95'i Covid–19 salgınına karşı gerekli önlemleri aldığına inanıyor.

Ancak, kendisinin gerekli önlemleri aldığını ve salgından başarıyla korunduğuna inananların yüzde 65'i, başkalarının korunmak için yeterli önlem almadığını düşünüyor.

*

Şaşırmıyorum, çünkü ülkeyi yönetenler de böyle düşünüyor.

Söyledikleri şu:

“Vatandaşlarımız az hassasiyet gösteriyor. Artışın tek nedeni bu…”

*

Soruyorum;

Bakanlığın genelgesine uyan plaj var mı?

Gece şezlongların arası 1.5 metre kuralına göre yerleştiriliyor, sonra halk bir hücum ediyor herkes iç içe!

Düğünlerde de öyle. Ne maske, ne sosyal mesafe..

Halay yasakmış. Takı takılmayacakmış.

Var mı uyan, uygulayan?

*

Hadi plajlarda, düğünlerde, parklarda, AVM’ler de, dev zincir marketlerde, restoranlarda, kafelerde kuralları bozan biziz.

*

Peki; minibüsler, otobüslerde oturma kapasitelerinin yarısı kadar yolcu alınacaktı; ne oldu?

*

Hani artık uçaklarda orta koltuk boş kalacaktı.

Ne boşu birader, uçaklar full gidip-geliyor.

*

Şehirlerarası otobüsler tam kapasite çalışıyor yazan-çizen-uyaran var mı?

Hepsi kağıt üzerinde kaldı.

*

Sıradan genelge yayımlamak sadece göz boyamaya yarar. Önemli olan hayatın gerçekleriyle bağdaşan tedbirleri almak ve takipçisi olmaktır.

Bugün yapamadığımız budur.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Rap dünyasının en popüler isimlerinden biri olan Ezhel, Instagram'dan paylaştığı hikaye ile sosyal medyayı salladı. Ezhel'in Instagram hikayesinin sonunda dediği Mr. E...

Yol kenarına aracını park edip, sandalyede oturarak havaya ateş açan adam sosyal medyada paylaşım rekoru kırıyor. Havaya ateş açan maganda üstü açık arabanın açılıp ka...

Yazarlar
Website Security Test