Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Osman Bey ve Salyangozlar

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

İstanbul’un biraz dışında bulunan hücresinde önüne gelen yemekten çıkan iki salyangozu beslemeye karar verir Osman Kavala. Her gün marul ve pirinçle beslediği salyangozların o kısa beraatinde bile derdine düşer, “Onlara ne olacak” der, yanında alıp götürmek ister.

2014’te Osman Kavala ile Salzburg’da gerçekleşen “sanat yolu ile barış inşa etme” seminerinde tanışan besteci Nigel Osbourne için, Kavala’nın insani yönünü anlatacak bundan güzel bir olay olamazdı. Gazeteci Thomas de Waal’in kendisine “Bu olayı operalaştırmalısın” şakasıyla başlayan serüven 10 dakikalık bir opera ile sonuçlandı.

“Osman Kavala için özgürlük" kampanyasına da bir yandan destek amaçlı bestelenen opera şu sözler ile açılıyor:

"Benim adım Osman, buradayım, sebep yok. Hücrede yalnızım, çok mevsimdir çok. Gündüzlerim gece, zaman geçmiyor. Düşümde ufuklar, gidecek yer yok.”

Osborne için bu olay, Kavala’nın “doğa ve güzellik sevgisini göstermeye dair bir fırsat” idi. Osborne Türkçe’nin yanı sıra bestesine Arapça, Kürtçe ve Balkan müziğinden esintiler katmayı da ihmal etmedi. Osmanlı Devleti’nin yıkılışı sanatçılar ve toplumların arasını açmıştı. Osborne’un eserindeki farklı kültürlerden dokunuşlar, Kavala’nın inşa etmeye çalıştığı toplumlar arası köprüyü sembolize ediyordu. Aralarında Kavala’nın da arkadaşlarının bulunduğu sanatçı ve insan hakları savunucularının olduğu bir grup metni yazarken, dünyanın her bir yanından birçok opera sanatçısı karantina süresince şarkıları evlerinden seslendirdi. Hiç kimse hiç bir ücret talep etmedi.

2013’te gerçekleşen Gezi olaylarına ilişkin suçlamalarla tutuklanan Osman Kavala bu yıl serbest bırakılmıştı. Mahkeme onu bütün suçlamalardan aklamıştı. Fakat hapishaneyi terk etmeye hazırlanırken bu sefer 2016 darbe girişimine ilişkin, çok daha ağır suçlamalarla kısa bir zaman içerisinde tekrar tutuklanmıştı.

Salyangozlar artık özgür ve Kavala’nın avukatıyla yaşıyor. Kavala ise halen parmaklıklar ardında.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test