Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

İkinci dalga başladı mı?

10.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Fransızca deja ve voir sözcükleri kısaca Déjàvu şeklinde okunur ve yaşanılan bir olayın daha önceden yaşamışlık hâlini anlatır. Dünya da CoVid19 Pandemisinde bir Dejavu durumu yaşıyor sanki! 1918 grip salgınında ilk dalga 10 milyon, ikinci dalga ise 40 milyon insanın ölümüne yol açmıştı. İnsanlık iki keskin tercihin kıskacında, ya tedbirler çok katı uygulanarak, sonrasında gelecek ekonomik resesyon ve kriz için çözümlere odaklanacak;  ya da ‘yeni normal’ gibi terminolojiler perspektifinde ekonomik sürdürülebilirliği öncelerken ikinci dalgaya hazırlık yapacak!

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son haftalarda gözlenen vaka sayılarına dikkat çekiyor: Bir günde bile rekor artışlar gözlenmekte, öyle ki bu sayılar 183.200’leri geçiyor ki bu, pandemi sürecinde görülen en yüksek günlük vaka sayıları anlamına geliyor. Sadece Kuzey ve Güney Amerika’da 24 saatte kayıtlara geçen vaka sayıları 116 bini geçmekte. Almanya Robert Koch Enstitüsü tarafından yapılan çalışmalarda da bulaştırma katsayısının 0.89'dan 2,03'e kadar yükseldiği tespit edilmiş durumda.

Güney Kore Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezi Direktörü Yeong EunKyeongde, ülkesinde vaka sayılarının azalması üzerine gevşettikleri önlem ve kısıtlamalar ardından normalleşme peryodu başlamışken, Seul ve çevresinde başlayan yeniden artışlar nedeni ile endişeli olduklarını ifade ediyor. Seul,50 milyon nüfuslu ülkenin yarısının yaşadığı kent! Kyeong, Ülkesi için ikinci dalga olarak sonbahar ve kış aylarını düşündüklerini ancak veriler itibari ile ikinci dalgayı yaşadıklarını belirtiyor.

İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nden Dr. MikeTildesley, Nottingham Üniversitesi’nden Prof. Jonathan Ball ile  London School of Hygieneand Tropical Medicine’dan Dr. Adam Kucharski, İlgiltere Hükümetini 2. dalga konusunda uyaran uzmanlardan. Kurcharski, önlemlerin gevşetilmesi ile 2. dalgaya davetiye çıkarıldığını söylerken, Dr. Tildesley, ağustos sonu ve eylül başının ikinci dalga için başlangıç olacağını vurguluyor. Prof. Balll da 2. dalga için hemfikir ve hükümete düşen görevin bu dalgaların sağlık sistemini tıkayacak noktaya gelmesini önlemek olduğunun altını çiziyor. Tabii gelecek sonbahar ve kış düşünüldüğünde, diğer coronavirüs türlerinden daha fazla yayılan Sars-cOv-2’nin pandemisinin ciddiyeti daha da önem kazanıyor.

Allah’tan bu görüşe katılmayan bilim insanları da var: Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, artışların görüldüğü İran, Güney Kore, Çin' deki durumun, 2. dalga olarak ifadesini çok yanlış buluyor. “Bunlar 1. dalganın dalgalanmaları” diyor. 2. dalgadan söz etmemiz için dünyada bu salgının tamamen bitmesi lazım. Ayrıca ikinci dalga dediğimiz şey genellikle virüsün mutasyona uğraması ile olur diye devam ediyor!

Şu verilerin altını çizmek isterim: CoVid19 enfeksiyonu nedeni ile Dünya’da vefat eden hasta sayısı 500 bini, vaka sayısı da 10 milyonu aşmış durumda. Tüm bunlar 6 ay içinde yani 23 Aralık 2019 tarihinden bu güne kadarki süreçte gerçekleşti. DSÖ, küresel bir tehdit olarak pandemi ilan etti, henüz tanımlanmış spesifik bir tedavisi olmadığı gibi, aşısı da bulunabilmiş değil. Durum ciddiyetini koruyor, öyle ki ülkemizde maske takmayanlar, Umumi Hıfzısıhha Kanununun 282. maddesine göre, 900 TL ceza ödüyor. Yani her vatandaş, bu enfeksiyondan kendini korumakla ve başkalarına bulaştırmamakla mükellef. Dünya’daki her ülke, tüm imkanları ile bu enfeksiyonla savaşıyor.

Ama ne yazık ki, geldiğimiz noktada, artık hadise, bir virüs ile mücadeleden ziyade ülkelerin ekonomilerinin sürdürülebilirliği noktasında düğümlenmiş durumda. Sosyal izolasyon dahil genel viral koruyucu tedbirler, üretim çarklarını bloke etti, işsizlik dahil ekonomik kriz ve resesyon Dünya Ekonomisi için büyük bir yük oluşturdu. Bu durum, birçok ülkeyi ‘yeni normal’ denilen ve önlemlerin azaltılması ile karakteristik bir uygulamaya zorladı.

Bu günlerin, önümüzdeki aylarda 2. salgının başladığı zaman dilimi olarak ajandalarda yer alması hepimizin ortak endişesi. Nitekim, Çin Japonya ve İran gibi ülkelerden gelen veriler bu düşünceyi kuvvetlendiriyor. Ülkemizde, Haziran ayının ilk haftasında 800 civarına inen yeni vaka sayıları haziranın son haftasında artarak 1500’lere ulaştı! Yoğun bakımda izlenen ve 600’lerin altında seyreden rakamlar 1000’i geçti. 261’lerdeki entübe vakalar ise katlanmış durumda. İvme yukarıya doğru yönlendi maalesef.

Normalde salgının bitmesi için üç olasılık var: Sürü bağışıklığı ya da etkili bir aşı, küçük bir umut olarak da virüsün mutasyona uğrayarak yok olması. Yakın gelecekte ufukta bunlar görülmediğine göre, önlemler dışında yapacağımız bir şey yok ne yazık ki!

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test