Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Çeşme, turizmde parlayan bir sembol merkezdir

17.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Evet, İzmir Ege Bölgesi’nde denizden dünyaya açılan bir kapıdır. Ekonomik olarak da gelişmiş bir şehirdir.

Ekonomi, sanayi, ticaret, uluslararası ilişkiler olarak gelişmiş bir şehirdir. Türkiye sıralamasında İstanbul ve Ankara’nın ardından üçüncü sırada yer alır.

Peki, bunların dışında İzmir’in Türkiye haritasında yer alan diğer şehirlerden farkı nedir acaba?

Herkesin değer yargıları ve beğenileri farklı olabilir, bu durum çok normaldir. Benim için ise en önemli nokta, İzmir’in insanıdır, halkıdır. İzmir’in insanının düşünce yapısı, değer yargıları, uyum kabiliyeti, demokrasiye, insan haklarına ve hukuka saygılı, laik yapısıdır.

İzmirli için önce ülkesi, onun refahı, laiklik düşüncesi ve fanatik akımlara mesafe konulması her zaman her şeyden önce gelir.

Ayrıca İzmir’de doğmayan ve sonradan şehre gelip yerleşen insanlarda da bu önceliklerin ve düşüncelerin çoğunluklu olarak var olduğu da bir gerçektir.

İzmir aynı zamanda ekalliyet yapısının önemini bilen, bunu hazmeden bir huya da sahiptir. Sosyal ve kültürel yapısında var olan bu özelliklerini, doğal olarak siyasi tercihlerine de yansıtmıştır İzmirliler.

İşte bütün bu nedenlerden ötürü İzmir, Türkiye’de turizm konusunda ve turizm ekonomisinde işin en başından beri yer almıştır.

1960-70 yıllarında İstanbul’dan sonra İstanbul’un ardından turizm hareketi İzmir’de başlamış ve Efes, Bergama, Didim, Milet ve Priene gibi arkeolojik merkezlerin bu bölgede yer alması, Çeşme, Kuşadası ve Dikili gibi deniz limanlarının kruvaziyer ulaşımını desteklemesi, onun turizmin yıldızı bir bölge olmasını sağlamıştır.

Gelelim Çeşme’ye...

Çeşme, İzmir denilince akla ilk gelen sahil turizm merkezimizdir. Zira bir defa Çeşme, ismi üzerinde çeşmesi bol bir merkezdir. Osmanlı donanmasının Akdeniz’e açıldığı son merkezlerden olup, gemilerimizin su ihtiyacını karşıladığı, askerlerin rahatsızlıklarının tedavi edildiği termal merkezleri bulunan bir yerdir. Çeşme’nin “Ilıca” mevkiindeki sağlıklı sularda bu tedaviler tamamlanır, ardından donanma sefere çıkardı.
Bugün de Çeşme’nin Ilıca denizi ve termal kaynağı, ona çok değer katmıştır.

Ayrıca Ilıca koyunun içinde kalan denizde termal sular, deniz dibindeki muhtelif yerlerden kaynamaktadır ve denizi bir başka faydalı hale getirmektedir.

Çeşme, bunun yanında otel-motel tipi konaklama ve tatil merkezleri ve irili ufaklı diğer tesisleri ile de bir başka âlemde yaşatır ziyaretçilerini.

Son yıllarda Alaçatı ise Çeşme’nin diğer yerlerinin yanında sörf-spor ve eğlence tesisleri ise Çeşme’nin cazibesini artıran ve ona renk katan bir merkezdir.

Diğer merkezlerimiz de elbet güzeldir ama emin olun ki Çeşme bir pırlantadır; gerçekten bambaşka bir yerdir.

Bununla birlikte Çeşme’de nedense “termal” yeterince değer kazanmamış ve ihmal edilmiştir. Ancak Çeşme’nin tarihsel cazibesi, termale dayanmaktadır.

Ilıca’da termal tedavi merkezleri açılmalı, otellere su vermek yerine bu tedavi merkezlerinde uygulanacak kürler öne çıkarılmalıdır.

Zira yerli ve yabancı turist için bu tedavi, üç haftalık asgari konaklamayı gerektiren gelir getirici bir etkinliktir ve sağlıklı bir turizm çeşididir. Zannediyorum Çeşme’de teşviklerde sıra buna gelmiştir.

Ayrıca Türk-Rus turizm ilişkileri gelişmektedir. Çeşme’de Türk-Rus donanma savaşı olmuştur. Gerçi donanmamız zarar görmüştür, bu savaşı kaybetmişsek de Osmanlı’nın çok farklı hususlarda bu sonuçtan kazançları olmuştur.

Neticede Çeşme şu an bizimdir. Buraya gelen bir Rus tarihçi, “Şimdi para ödeyerek Çeşme’ye geliyoruz, demek ki kaybeden biz olmuşuz” şeklinde bir espri yapmaktan kendini alamamıştır.

Çeşme Kalesi içinde bu hususu anlatan bir sergi açılmıştı 2006’da. Bugün çok kötü haldedir ve derhal ihya edilmelidir.

Bu hususlarda Çeşmelilere tavsiyem şudur...

Termali ön plana alın, mevsimi uzatın. Çeşmeleri ihya edin ve “Çeşme turu” yaptırın. Çeşme’deki Rus harbinin çok iyi anlatılmasını sağlayın. Siz, Türk turizminin parlayan yıldızısınız.

Biraz toparlanma kâfi gelecektir.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 2 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Nadir Erbasaranoglu

20.07.2020 - 01:20
Lütfen yollara bir bakalım Simge sitesinden Akaylar Bizbizeyi takip edip Altınkum Sahiline biri inelim HAFTASONU 1000 lerce sayılan araç trafiğinde insanlar toz soluyor Virüs den değilde toprak solumaktan Hastalıklar gelecek Aliören Altinkum yolu can çekişiyor

Gülnur okyay

20.07.2020 - 00:25
Önce fikirleriniz için çok teşekkür ederim dediğiniz gibi çeşme toparlanmali malesef en son yapılacak işleri en başta yaparsak olmaz çevre düzenlenmesi ilk sırada olmalı Temizlik yollar bakıldığında birdaha gelincem diye bilmeli bir ortam yaratmak zor değil tamamen bilinçli ekip gerekir o kadar SÜPER bir CESMEYE
Yazarlar
Website Security Test