Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Depremler, salgınlar ve seller bile, “rant” iştahını durduramıyor

17.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Son dönemlerde çevreye, doğaya, canlıların yaşam alanlarına, rant odaklı müdahaleler o denli yoğunlaştı ki; doğrusu insan hangi konuyu takip edeceğini şaşırıyor.

Ülkemizde insan ve çevre odaklı düşünen; doğaya ve doğadaki canlıların yaşam hakkına önem veren yurttaşların işi gerçekten zor. Bunca çevre sorunu içinde, hangisiyle baş edecekler ve nereye nasıl yetişebilecekler, hepsi birbirine karışıyor. ‘Kanal İstanbul’un çevresindeki imar hareketlerini daha tam kavrayamadan, Muğla’nın bazı sahilleri ile ilgili iddialar gündeme geliyor. Toplumdaki hak - hukuk - adalet kavramları zedeleniyor.

Mavişehir’de yeşil alanlar satıldı

Bu konulardaki olumsuz haberler ardı ardına gündeme düşüyor. En çarpıcısı da en yakınımızdan…

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay’ın açıklamasına göre; Mavişehir’de rekreasyon ve açık spor alanı olarak ayrılmış deniz kıyısı alanlar, kamu kurumu olan TOKİ tarafından çok yüksek bedellerle özel kişi ya da şirketlere satıldı.

Oysa bölgenin nefes almasını sağlayacak bu alanlar; kentin, kentlinin, kamunun çıkarları gözetilerek ve yerel yönetimin olanakları dikkate alınarak belediyeye bırakılabilirdi. Bu konuda Karşıyaka Belediyesi’nin girişimleri maalesef sonuç vermedi.

Aslında bu ve benzeri konular, belediyelerin boyunu aşıyor. Merkezi yönetimin yanlışlıklarını sergileyip halka teşhir edecek etkili siyasal kampanyalara ve girişimlere ihtiyaç var. Bu konuda görev öncelikle ana muhalefet partisinin yerel örgütlerine, kent konseylerine ve yerel inisiyatiflere düşüyor. Bu alanların ve buralarda yapılan - yapılacak imar değişikliklerinin, ayrıca bu alanlarla ilgili tüm satış işlemlerinin, saydam biçimde kamuoyuna açıklanması gerekiyor. Bunun sağlanması için, etkin bir toplumsal kampanya gerçekleştirilmelidir.

Küçük Menderes Deltası’nda sit alanı statü değişikliği

Ege’ye özgü çok değerli tarımsal ürünlerin yetiştirildiği Gediz, Küçük ve Büyük Menderes havzalarında, üreticilerin jeotermalcilerle başı dertte… Birçok yerde üreticiler, tarım alanlarına, topraklarına müdahale edilmesine karşı yıllardır direniyorlar.

Bugünlerde, var olan çevre sorunlarına bir de Küçük Menderes Deltası’nda yapılmak istenen sit alanı değişikliği konusu eklendi.

Efes Antik Kenti, Artemis Tapınağı gibi kültürel varlıklara ve pek çok bitki - hayvan türlerine ev sahipliği yapan Küçük Menderes Deltası’nda sit alanı statü değişikliği yapıldı. Bu değişikliğin bölgeyi yapılaşmaya açacağını söyleyen Efes Selçuk Kent Konseyi, kararın iptal edilmesi için kampanya başlattı.

Nesli tükenen kuşların avlanması

Yine son dönemde sosyal medyada çok yankılanan bir konu da, Merkez Av Komisyonu’nun nesli dünya ölçeğinde tehlike altında olan kuş türlerinin avlanmasına izin vermesiydi. Bu durumun Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmelere aykırı olduğunu belirten doğa koruma örgütleri, kararın iptali için yargıya başvuracaklar.

Günümüzde, avcılığın da doğanın, çevrenin ve buralarda yaşayan canlıların tükenmesine yol açacak bir hale getirilmesi; doğrusu bizi ve bizim gibi düşünen insanları yürekten yaralıyor.

Görüldüğü gibi, çevreciler ve doğaseverler için uğraşılacak o kadar çok konu var ki…

Dağ keçileri av ihalesi

Bu konulardan biri de, Tunceli’de dağ keçilerinin avlanması için ihale açılmasıydı. Kamuoyunda oluşan tepkiler üzerine şimdilik bu ihale iptal edildi. Ancak 9 ilde daha bu ihalelerin olduğu ve farklı tarihlerde yapılacağı ortaya çıktı.

CHP’nin Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gülizar Biçer Karaca, hayvanların katledilmesi için açılan ihalelere tepki gösterdi ve bütün ihalelerin iptalini istedi.

Öyle anlaşılıyor ki, yaşananlardan hiç ders çıkarmıyoruz. Depremler, salgınlar, seller, heyelanlar ve iklim değişiklikleri; doğayı, çevreyi, canlıları korumada uyarıcı olamıyor. Oysa daha hâlâ etkileri süren pandemi süreci bile bizim için yeterince uyarıcı olmalı.

Artık her yeri betonlaştırmaya, göllerimizi kurutmaya, tarımsal alanları çoraklaştırmaya hayır demeliyiz. Doğayı, çevreyi ve doğadaki canlıları hep birlikte korumalıyız. Bu konu günümüzün en temel sorunlarındandır.

Ülkemizi, kentimizi sevmenin ve yaşadığımız alanları korumanın yolu buradan geçiyor. En başta da sorumlu bir yurttaş ve insan olmanın!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ekim 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Ekim 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ekim ayında burçların aşk hayatı nasıl olacak? Burçları neler bekliyor?

Esra Erol'un programında yaşanan skandal bir olayla gündeme oturan Cengiz Koraltan'a Ülkücü oldukları anlaşılan bir grup meydan dayağı attı. Dayak görüntüleri sosyal m...

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test