Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Beklentilerin sınırı

17.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Piyasalarda yaşanan para bolluğu ve buna bağlı olarak hisse senetlerine olan yüksek talep devam ediyor. Piyasaya giren yatırımcı sayısı her geçen gün artarken, hisse senetlerinin gerçek değerleriyle piyasa değerleri arasındaki uçurum her geçen gün artıyor.

Uzmanlar olarak sağlıklı bir değerlendirme yapmak ancak, hisse senetlerinde temel ve teknik verilere bakarak olması gerektiği halde; aşırı talep, elimizdeki temel ve teknik verilere aykırı gelişmelerin ortaya çıkmasına sebep olmaya başladı.

Teknik ve temel anlamda yükselmesi için elinizde hiçbir gerekçe olmayan hisseler hakkında dolaşan 5 lira olacakmış 15 lira olacakmış gibi söylentiler, hisselere olan talebi artırmakta gelen talep başka alımları tetiklemektedir.

Bir gurubun ya da para gücünün hareket ettirdiği ve destek bulmak amacıyla söylentiler yaydığı bir ortamda, bu tür haberlerin gerçek olup olmadığını değerlendirmek; bir uzmanın ya da borsa çalışanın imkânları dâhilinde değildir.

Ali Perşembe’nin önemli bir tespiti olmuştu , “nereye gideceğini kendisi bilmeyen kitlenin nereye gideceğini yorumlayanlar” demişti.

Hisse senedi alanlar, orta uzun vadeli bir yatırım aracına yatırım yaptıklarının genellikle farkında değiller. Esasen orta ve uzun vadeli yatırım yapma gibi bir düşünce arzu kimsede yok.

Her yatırım aracına, uzun vadeli bakılmaz ise, peşinen kabul edilmiş riskler mevcuttur. Bu riskleri göğüsleyemeyecek, maddi ve psikolojik imkânı olmayan herkes kaybetmeye mahkûmdur.

Genellikle kazanan örnek üzerinden hareket etmek çok sağlıklı değildir. Dönemsel olarak sağlanan kazançların belli bir dönem sonunda ne kadarının elde kaldığı ile değerlendirmekte fayda var.

Son zamanlarda akla takılan soru, dünya tarihi boyunca piyasalara bunca nakit para dolaşıma sürülmemişken, bu para bolluğu, tedavülü artırıp, tüketime yönelecek mi? yoksa başka semptomlar ortaya çıkarak ve hastayı kaybedecek miyiz?

Açıkçası dünya yüzeyinde bunun cevabını bilen bir kişi olduğunu tahmin etmiyorum. Ancak bizim gibi tüketime meyilli bazı toplumların, şansının çıkış yakalamak için daha yüksek olduğunu düşünüyorum.

Diğerleri normal rutinleri içerisinde çıkış yolu aramaya devam edecekler, Japonya ve Avrupa örnekleri ortada duruyor.

Bizde ise başka sorun ortaya çıkacak son gelen enflasyon rakamlarına da baktığımızda %6,5 -7 civarında bir negatif faiz fiyatlamamız bulunuyor. Altın Ve dövize yönelimi, kambiyo vergisiyle frenleme gayretimiz de bulunuyor. Bununla birlikte paranın Borsa ve Konut tarafına doğru aktığına dair belirtiler Rakamlardan anlaşılıyor.

Dövizin bu şartlarda hareketlenmemesi ve Borsanın yeni giren yatırımcılara ne kadar kucaklayıcı ve sevecen davranacağı şimdilik meçhul.

Son kertede yatırımın temel mantığı olarak tek sepete yatırım yapanların risklerinin büyüdüğünü çeşitlendirmenin alternatif fırsatları yakalamak anlamına geldiğini söyleyebiliriz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 21 Ocak 2021 Perşembe. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 20 Ocak 2021 Çarşamba. Astrolojik burç yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 19 Ocak 2021 Salı. Astrolojik burç yorumları.

Günlük Burç Yorumları 18 Ocak 2021 Pazartesi. Astrolojik Burç Yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 16 Ocak 2021 Cumartesi. Astroloji Burç Yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test