Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kadın / Özgürlük / Adalet!..

16.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Hep inanmışımdır ki, Dünya’da “kadın kadar değerli bir canlı” yoktur! O, hayatın kaynağıdır; olmaya da devam edecektir!..

Anam, eşim, bacım, halam, teyzem, ninem, arkadaşım, dostum, meslektaşım olarak çok kadın tanıdım.
Elbette onlardan daha çok, baba olarak, kardeş olarak, oğul olarak, dayı, amca olarak, dost, arkadaş olarak, meslektaş olarak erkek de tanıdım.

Kendimi “bilmeye başladığım” yıllardan bugüne neredeyse 80 yıl geçti, bugün geriye doğru baktığımda kanaatim gene değişmemiştir; “Kadın hayatın da, insanlığın da kaynağıdır” ve “dünyanın en değerli” canlısıdır!..

Ne var ki, KADIN, “insanın yaratıldığı günden bugüne” hep haksızlığa, hep gadre uğramış, ezilmiş, “mal” olarak kabul edilmiş, “köle” olarak kullanılmış, “ana ve eş olarak bile” bütün fedakarlıklarına rağmen, “hak ettiği sevgiyi, saygıyı görememiştir!..”

Kadın “hiçbir zaman”, evet hiçbir zaman “tam olarak ‘özgür’ de olamamıştır”; görünüyor ki, olamayacaktır da…

Çıkıp da bana “O var, bu var” diye “istisnai” örnekleri göstermeyin, ben “o kadın” demiyorum, “kadın” diyorum; “milyarlarca” kadın!..

Ben diyor ve inanıyorum ki, “erkeğe kafa tutamadıkça, cumhurbaşkanı da, kraliçe de, başbakan da, bakan da, vali de, general de, olsa” kadın “tam özgür olamamış, olamayacak” demektir!..

Yani, altını yeniden çizeyim; kadın özgürlüğünde benim ölçüm göre “haklı ve hakkı olduğu zamanlarda erkeğe kafa tutamayan kadın”, kim olursa olsun, ne olursa olsun, özgür değildir!..

Çok açıktır ki, “Adalet bile” insanlık tarihi boyunca, kadına karşı “adil olamamış” ve “olmamaya” da devam etmektedir!..

Bıraktım dünyayı, “Laik ve sosyal bir hukuk devleti” olan Türkiye Cumhuriyeti’nde bile kadın ile ilgili hemen her gün “birkaç tane acı ve hazin” olayla karşılaşmıyor muyuz?..

İşte art arda gelen “3 adalet kararı” ve “kadın / erkek ayrımcılığının adalet dağıtılan salonlarda nasıl acımasızca yapıldığının” örneği…

Karar bir; Bir kamu kurumunun müdürü, kadın çalışanının kalçasına elleyerek “Maşallah çok güzelsin, fıstık gibisin” demiş. Mahkeme Müdüre “cinsel saldırıdan” ceza vermiş.

Yargıtay ise “Müdürün ‘babacan bir tavır’ sergilediğini belirterek, “bir tanığın uzaktan gördüğü olayla ilgili “yoruma dayalı” ifadesine dayanarak ve de “Olayın nasıl olduğuna dair İddia sadece davacıdan geldi” anlamına gelen bir gerekçe ile "Sanığın birlikte çalıştığı mağdurenin vücuduna dokunması şeklindeki eyleminin cinsel amaçla gerçekleştirildiği hususunun şüphede kaldığı...” denilerek mahkemenin kararını bozmuş…

(Onca kişinin önünde “poposu ellenen kadın” ya eşiniz, kızınız, kız kardeşiniz olsa ve “o duruma düşürülse” acaba aynı kararı verir miydiniz, ey benim saygıdeğer hakimlerim?..)

Karar iki: Adam boşanma davası açan karısını 23 yerinden bıçaklayarak öldürmüş. “Ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi ile dava açılmış. Adam ifadesinde “Beni tahrik edince kendimi tutamadım” demiş. Mahkeme, katilin ifadesini esas alarak "cinayeti tahrik altında işlediği" kanaatine varmış. Şahin'e "iyi hal indirimi" de uygulayarak önce müebbet hapis vermiş, sonra da cezayı 24 yıla indirmiş.

(Gene ütülenmiş pantolon, beyaz gömlek, takılmış kravat iyi hâli mi, sayın hakimlerim? Bir çocuk anasız kaldı, genç bir kadın 23 yerinden bıçaklandı ve öldürüldü; iyi hâl bunun neresinde?..”

Karar üç: Adam, “şort giydiği için” genç kadını darp etmiş, burnunu bile kırmış. Mahkeme, “A tipik psikoz rahatsızlığı şüphesi olduğundan” saldırganı serbest bırakmış. Hem de adamın “benim aklım başında” demesine rağmen…

(Peki, yarın kadın bacaklarından tahrik olan ve saldırgan “Mini etek giydi” diye bir genç kadını bıçaklayıp, öldürürse ne olacak?..)

Aslında yazacak çok şeyim var ama, son olarak 3 kısa paragraf da “Kadın hakları ile ilgili” İstanbul Sözleşmesi’nden “Türkiye’yi çıkartmak isteyen” zihniyete ayırayım:

İstanbul Sözleşmesi’ndeki şartlardan mesela “Zoraki Nikah” maddesini iyi okuyun, sonra da internete girin ve “Zoraki Nikah / İslam” yazın, tıklayın; karşınıza çıkan ayetleri ve hadisleri iyi okuyun!..

Ve 7’nci asırda İslam’ın, Kuran’ın, Hazreti Muhammed’in, “çıkılmak istenen İstanbul Sözleşmesi’ndeki ana fikri” taaa o zaman “Rıza şarttır” diyerek söylediğini göreceksiniz!..

Sizler, Türk kadınını “Arap’ın cahiliye dönemine mi götürmek” istiyorsunuz?..

+++++++++

Erdem ve Politika

Dil, politikanın can damarıdır. Ve adeta onu kullananların ruhlarının kutsallaştığı bir mabettir. Küfrün, hakaretin bu mabette yeri yoktur. “Var” deniyorsa orası politika meclisi değildir.

Ali Nail Erdem

+++++++

Sözün Özü

Bir banka “100.000 TL’lik vadeli hesaba ‘yüzde 8.40’ faiz” veriyor; “vatandaş tasarruf” ediyor. Bir başka banka “ayni miktardaki vadeli mevduata ‘yüzde 4.90’ faiz” veriyor; “kendi tasarruf” ediyor. Peki, anlı ve de şanlı Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) ne yapıyor; “bu düşük faiz için” nerede düzenleme ve denetleme?..

+++++++

İnternet’ten “esen “rüzgarlar!..

++++++++

Okuyucunun Sordukları…

Biden gelirse ne olacak, düşünmüyorlar mı?..

Bir okuyucum soruyor; Bizdeki “ABD karşıtları ve sol kesim” Trump’ı durmadan eleştiriyor, hakaret ediyor, alay ediyor, “Gidecek; anketler öyle gösteriyor” diye neredeyse zil takıp oynayacaklar. Ne var ki, Trump kaybederse “Türklerden hiç hazetmeyen” Biden gelecek, “Türkiye’ye yaptırımların hemen uygulanmasını isteyen” Demokratlar iktidar olacak. Hadi solcu takımı anlıyorum da, ya AKP iktidarını ve Erdoğan’ı destekleyen medyaya, onların yazarlarına ne demeli?.. Yaptırımların uygulanmasının önündeki tek engel olan Trump seçilemezse ne olacağını hiç düşünmüyorlar mı?..

CEVABIMDIR;ben de bu tabloya gülümsüyorum ama, Amerikalılar “moruk” Biden’i seçmeyecekler. Siz bakmayın bugünkü çoğu taraflı anketlere, Trump seçimi kazanır!..

+++++++++

Yorumsuz!..

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test