Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Aşıdan da öte olumlu bir gelişme

24.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Dünya’nın önde gelen bilim dergisi Lancet, Temmuz sayısında son yıllarda ipuçları giderek belirginleşen bir gelişmeyi paylaştı.

Politikacıların bırakın yapmayı, önermeyi, teşvik etmeyi popülist nedenlerle ve kolaycılıkla reddettiği nüfus kontrolü işini bireyler kendileri ele aldı.

Havada uçarken aniden yön değiştiren kuş sürüsü gibi insanoğlunun en azından biraz daha fazla okuma fırsatı bulduğu ülkelerde insanlar anlamlı miktarda daha az çocuk yapmaya başladılar!

Vollset, Goren, Yuan ve arkadaşlarının bulgularına göre:

2064 yılında 9.7 milyara varacağı öngörülen dünya nüfusu ise, 2100 yılına varmadan 8.8 e gerileyecek.
Japonya, Güney Kore, İspanya, Portekiz, İtalya örneğin 2100 e gelmeden bu günkü nüfusunun yarısı kadar insan barındıracak.

Çin ise 1.4 milyar nüfusa vardıktan sonra düşmeye başlayacak. Ve yüzyılın sonunda bu çalışmaya göre 750 milyon altında olacak.

2017 de 141 milyon olan dünya 80 ve üstü yaş gurubu 2100 yılında 866 milyona varacak.
Sahara altı Afrika’da ise nüfus bugünün 3 misline varacak yüzyılın sonunda. Ama orada da 50 sene arkadan gelerek nüfus sonunda azalacak.

Nüfus binlerce yıldır artarken artık azalmaya başlıyor. Bu ezber bozan bir olay ve alışacağız. İlk başta artması için çaba gösterenler olacak. Azalma tabirinden tedirgin olanlar. Ciddi münakaşalar ve sonunda benimseyeceğiz

Nüfusun azalması aslında türümüzün bu gezegende hayatta kalması için büyük bir umut. Hükümetler değil, yetkililer değil, bireyler karar veriyorlar bu gelişmeye!

Ekonomi açısından artan nüfus bol kazanç demek. Çocuklara sık sık yeni ayakkabı, giysi gerek. 70 yaşındaki ayağındakilerle yıllarca dolanabilir.

Artan nüfusa yeni binalar gerek. Ekonomi ona göre ayarlanmış.

Daha biz ezberimizi bozup – düzeltip – olayı kavrayıp giderek uzayan yaşam süresine adapte olamadık.
65 yaşındakini noterde işlem yapacağı zaman otomatikman akli dengesini test için hekim raporu istiyoruz. İstememizde bir sakınca yok da belki 65 yaşından sonra her beş yılda bir tek kez istesek?

65 yaş üstündekinin kan bağışlamasını Kızılay önlüyor. Hangi eskimiş 1960’lardan kalma bilgi birikimi ile önlüyorsa artık. Bazı ülkelerde böyle bir kısıtlama artık yok.

Corona salgınında gördük: 65 üstünü yöneticiler evine tıkıp unutmaya yatkın.

Halbuki düşkün 65 yaşında olan var, canlı faal olanı var, spor yapanı ve bir sürü 30 yaşındakine taş çıkartacak 70-80 yaşında insan var. Otomatiğe bağlama lüksümüz yok. Zihin haritamızı artık değiştirmeliyiz.

Şimdi 65 yaş deyince anladığımızı veya daha ziyade anlamadığımızı, zihnimizde 85 olarak değiştirmemiz gerek demografik verilere göre. Bu bile daha en az 10- 20 yıl sürer.

Sonra 65 üstü emekli maaşı alanlardan faydalanmanın yollarını bulmak zorundayız toplum olarak. Hukuk, eğitim çok faydalı olabilecekleri alanlar.

Bugünlerde bu yörede doğan her iki bebekten biri 100 yaşına kadar yaşayacak. Bu bize inanılmaz sorunlar ve imkanlar getiren bir gerçek

Şu anda hayatta olan 85 yaş üstü insanların sayısı türümüz ortaya çıktığından beri bu gezegende bu yaşa kadar yaşamış olan hemcinslerimizin kat be kat fazlası.

Bundan on yıl kadar önce yazdım: Dünya var olduğundan beri 70 yaşına kadar gelen insanların yüzde 90 ‘ı şu an yaşıyorlar. Bu artık geçerli değil. Şimdi artık tahminen yüzde 99 şu an hayatta!

Bu cümleleri hazmetmek gerek, bu konuda bir şeyler söylemek için kendini yeterli hissetmeden önce. Bu da korkarım birkaç nesil sürecektir daha.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Ekim 2020 Cuma. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Ekim 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri. Ekim ayında burçların aşk hayatı nasıl olacak? Burçları neler bekliyor?

Esra Erol'un programında yaşanan skandal bir olayla gündeme oturan Cengiz Koraltan'a Ülkücü oldukları anlaşılan bir grup meydan dayağı attı. Dayak görüntüleri sosyal m...

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Eylül 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 29 Eylül 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Eylül 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Yazarlar
Website Security Test