Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Türkiye, mevcut stratejik konumu ile hiç rahat olamayacak

29.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Evet, Türkiye Cumhuriyeti devletinin vatandaşlarıyız. Asya ile Avrupa’nın arasında adeta bir köprü konumundayız. Bunun yanında Karadeniz ile Ege ve Akdeniz’e geçişlerde stratejik bir konuma sahibiz. Dünya haritasına bakıldığında ne kadar kritik ve önemli bir lokasyonda olduğumuz açıkça görülebilir.

Bu konum çok önemli olmakla birlikte başımıza mütemadiyen dertler açan bir özelliğe sahip. Küresel petrol ve doğalgaz rotalarının tam üzerinde olmamız da özünde bir avantaj, ama çeşitli problemleri de beraberinde getiren bir durum.

Türkiye’nin halkına siyasi, ekonomik, sosyal ve dinsel farklılıklar anlamında hiçbir zaman rahatlık sağlamayan bu durum, bir hakikattir. Bilhassa da İstanbul şehri, bu bağlamda dünyanın gözlerinin üzerinde olduğu bir noktadır.

Karadeniz ve Akdeniz arasındaki deniz bağlantısı, Rusya ile olan ilişkilerimizde tarih boyunca belirleyici unsur olmuştur ve çok hassas dengelerin odak noktasını oluşturmuştur.

Özellikle Amerika’nın Rusya ile olan tarihsel yarışı, siyasi zıtlaşması, rekabeti ve petrol kaynakları konusu işin içine girdiğinde bitmez tükenmez bir dertler senfonisi ortaya çıkmaktadır.

Ayrıca Türkiye Osmanlı İmparatorluğu döneminde Orta Doğu’dan Kuzey Afrika’ya, Balkanlar’dan Kafkas coğrafyasına kadar büyük bir bölgeyi uzun süre kontrolü altında tuttuktan sora dağılınca, bazılarının sınırlarının İngiltere tarafından cetvelle çizildiği devletler ve devletçikler etrafımızı sarmış durumdadır.

Amerika, Rusya, AB ve onun içindeki Fransa, Almanya ve komşumuz Yunanistan, böylesi stratejik bir konuma sahip olan ülkemize bir yandan dost görünüp bir yandan altımızı oymaya çalışmaktadır.

Sözün özü, saydığımız minvaldeki tüm ülkeler bir şekilde Türkiye’nin refahını ve kalkınmasını istememekte, anlaşmazlıkların sürekli söz konusu olmasını sağlamak yolunda hareket etmektedirler.

Bakınız sınırlarımız kimler tarafından ve nasıl çevrelenmiş...

Kuzeyde Rusya, Karadeniz’de Romanya, batıda ezeli dost/düşman Yunanistan, doğuda Ermenistan, Irak, İran ve Suriye ile fiilen Amerika Birleşik Devletleri. Adeta bir çember içinde sarılı durumdayız. Rusya’nın fiilen Akdeniz’e indi, Suriye’de bir üssü dahi var.

Amerika’nın isteği Orta Doğu petrolleri ve Türkiye’nin güneydoğusunda Irak-Suriye’nin kuzey şeridinde konfederatif bir Kürt devletinin teşkilidir.

Son günlerde de İstanbul’da Aya Sofya’nın cami niteliğinde kullanımının tekrar başlatılması ile ortaya çıkan “dini” sorunlar var. Görünürde bu sorunların kısa süre içinde sonuçlanması mümkün görünmüyor. Siyasetin geleceği çözüm getirebilir, ancak bugün için bunu beklemiyoruz.

 

Peki, biz ne yapmalıyız?

Türkiye hariçte bir kıskaç içinde, ancak dâhilde de sorunları çok fazla. Muhafazakar kesim, siyaseten İslami bir devlet anlayışı ortaya koyuyor. Bu da “laik” Türkiye’de halkı ayrıştıran bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor.

Amerika-İsrail-İngiltere üçgeni de bu durumu tahriklerini artırmak ve Türkiye’nin başına yeni sorunlar sarmak için kullanıyor. Şu anda iki büyük dünya devi, Amerika ve Rusya hem dost ve hem de düşmanımız olarak tablonun iki aktörüdür.

İran ise bir başka dini nedenle, Şii olarak, Türkiye’nin baş karıştırıcısıdır. Suudi Arabistan’ın durumu da benzerdir. Yunanistan her şeyi bahane eden bir devlet olarak zaten başlı başına bir problemdir.

Bu tablo bize iki yol göstermektedir.

Ya gafletimiz devam edecek, ya da gerçek kurtuluş yoluna milletçe gideceğiz.

Bunun için de tek yol, milletin birliği ve beraberliğidir.

Ancak Türkiye’deki mevcut durum böyle değildir. Ayrımcılık ve bölünme hızla artmaktadır. Peki, nasıl bir ortak politik zeminde birleşeceğiz?

Bu kapıyı açacak en pratik yol şudur...

Sayın Cumhurbaşkanı, muhalefette olan CHP, İYİ Parti, HDP ve yeni partilerin başkanlarının bir araya gelmesi, ortak akıl ile kırmızı çizgilerimizde anlaşma sağlamalarıdır.

Bugünkü tablo ile sorunlarımızın çözümü imkansızdır.

Sayın Cumhurbaşkanım; lütfen bu hususu gerçekleştirecek ilk adımı, ülkesini seven bir lider/Cumhurbaşkanı olarak atınız. Akıl için yol birdir.

Bu, geleceğimiz için son şansımızdır.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test