Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kurultay’ın ardından, CHP’de şimdi hedef iktidar

29.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Türkiye’nin siyasal yaşamında ve tarihinde çok önemli bir konuma sahip Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 37’nci Olağan Kurultayı’nı hafta sonu Ankara’da topladı. Pandemi süreci nedeniyle bir süre yapılamayıp ertelenen kurultay, bu kez salgın koşulları dikkate alınarak gerçekleştirildi.

Kurultay, CHP’liler arasında ve kamuoyunda daha çok bu yönleriyle tartışıldı. Oysa biz, fiziki koşullardan çok, kurultayın anlamına, içeriğine ve mesajlarına odaklanılması gerektiğini düşünüyoruz.

 

‘İktidar Kurultayı’ neden önemliydi?

CHP’nin 37’nci Olağan Kurultayı, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından ‘İktidar Kurultayı’ olarak tanımlandı ve isimlendirildi. Aslında bu tanımlama, partinin iktidar hedefinin vurgulanması ve öne çıkarılması açısından büyük önem taşıyordu. Ancak bu iddianın altının doldurulması ve içeriğinin zenginleştirilmesi gerekiyordu.

Bu da ancak kurultayın üretken, verimli çalışmalarıyla ve kurultaydan çıkacak kararların - mesajların en geniş kesimlere ulaştırılmasıyla mümkün olacaktır. Tabii aynı zamanda yeni seçilenlerin üstün çabalarıyla…

Kısacası, ‘İktidar Kurultayı’ teması ve kurultayın mesajları kurultay salonlarında kalmamalı, ete kemiğe büründürülerek kitlelere ulaşmalıdır.

 

Halkın ve CHP tabanının kurultaydan beklentisi

CHP’nin kurultayları her daim kamuoyunun ilgisini çeker. CHP’liler de doğrusu kurultayları severler ve önemserler. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu partisi CHP’nin tarihi, bir anlamda kurultayların da tarihidir. Ayrıca kurultayların, genel anlamda sol ve sosyal demokrat siyaset dünyasında da önemli bir yeri ve geleneği vardır.

Ancak bu kurultay, içinde bulunduğumuz ekonomik, sosyal ve siyasal koşullar nedeniyle, gerçekten büyük önem taşıyordu. Günümüzde ülkemiz, iç ve dış politikada önemli sorunlarla karşı karşıya... Pandemi süreci nedeniyle daha da ağırlaşan ekonomik ve sosyal sorunlar, dar gelirli geniş kesimlerin belini büküyor. Başta işsizlik ve enflasyon olmak üzere, ekonomide yaşanan olumsuzluklar halkı derinden etkiliyor. 18 yıldır ülkeyi yöneten ve artık yorulan, yıpranan siyasal anlayış, bütün bu sorunların altında kalıyor. Ülke giderek yönetilemez hale geliyor.

İşte bütün bu nedenlerle, halk - seçmen yeni seçenek arıyor. Ülkemizin içinde bulunduğu ağır iç ve dış sorunları aşabilecek, ekonomide ve toplumsal yaşamda ferahlama yaratabilecek, halkın sesine kulak verecek yeni bir yönetim istiyor. CHP Kurultayı, bütün bu beklentilere cevap vermek durumundaydı.

 

İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi

İçinde bulunduğumuz 2020 yılında TBMM’nin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünü kutluyoruz.  2023 yılında da Türkiye Cumhuriyeti’nin ve CHP’nin 100’üncü kuruluş yıldönümleri kutlanacak.

Bu tarihsel dönemeçler, Cumhuriyetin kurucu partisi olan CHP’ye önemli bir misyon ve sorumluluk yüklüyordu. Biz de CHP’nin hem önümüzdeki yüzyılı hedefleyecek ve hem de güncel siyasal - toplumsal görevleri vurgulayacak ‘100’üncü yıl tezleri’ ve ‘Sosyal Devlet - DemokrasiProgramı’ile halkın karşısına çıkması gerektiğinin altını çizmiştik.

Bütün bu beklentiler, Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun kurultaya sunup onaylattığı, ‘İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde formüle edildi. Bu çalışmayla, hem CHP’nin tarihinde önemli bir yeri olan ‘İlk Hedefler Beyannamesi’ne gönderme yapılırken, hem de ülkenin içinde bulunduğu önemli güncel sorunlar sıralanarak, çözüm taahhütleri kamuoyuna sunuldu.

 

Kurultayın anahtar sözcüğü: ‘Dostlarımız’

Aynı zamanda ‘CHP’nin kurultay manifestosu’ olarak da kabul edilen 13 maddelik çözümlerin, CHP’nin ana omurgasını oluşturacağı yeni bir iktidarla gerçekleştirileceği vurgulandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, iktidarın, başta Millet İttifakı olmak üzere, ‘dostlarımız’ dediği siyasal çevrelerle birlikte kazanılacağının altını çizdi.

Üzerinde çokça konuşulan bu yaklaşım ve kavram, bir yandan kurultayın anahtar sözcüğü olarak algılanırken, aynı zamanda ‘iktidarın şifresi’ anlamına da geliyordu. Böylece, iktidara gidilen yolda, çok daha kapsayıcı olacak büyük bir şemsiye açılıyordu.

Kurultayda genel başkanlık tartışması ve çekişmesi olmayacağı zaten biliniyordu. Yerel seçim başarısından aldığı güçle, Genel Başkan Kılıçdaroğlu çok yüksek bir oyla seçildi ve kurultaya ağırlığını koydu. Parti Meclisi de isteği doğrultusunda şekillendi. Şimdi CHP’lilere ‘iktidar hedefi’ için çalışmak düşüyor.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 28 Ekim 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 27 Ekim 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 26 Ekim 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkında söylediği “zihinsel noktada tedaviye ihtiyacı var” ve benzeri sözler nedeniyle Fran...

Yazarlar
Website Security Test