Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Altın vuruş

29.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Gram altın son zamanların en şanslı yatırım aracı oldu. Yazılarımızı okuyanlar bilirler altın fiyatlarının yükselmesi, karmaşık bir denklemin gerçekleşme şartına bağlıdır. ABD ekonomisi kötüye gidecek ki ons altın fiyatları dolar karşısında değer kazansın ve Türkiye ekonomisi daha kötüye gidecek ki dolar Ons ve diğer para birimleri karşısında değer yitirirken TL karşısında değer kazansın. İşte bu kombinasyon gerçekleştiğinde, gram altın yatırımcısının yüzü güler.

Bu doğaüstü ihtimaller gerçekleşti ve gram altın son 5 yılda %186 oranında getiri sağlayarak diğer tüm yatırım araçlarını geride bırakarak ipi göğüsledi. Dolar %159 artışla 2. Sırada yer alabildi.

Diğer yatırım araçları altın ve doların arkasından toz yutarken; son zamanların en popüler yatırım aracı Borsa İstanbul 100 endeksi, %32,1 getiriyle bırakın altına dolara yaklaşmayı; son 5 yılda %78 olarak gerçekleşen enflasyonun çok gerisinde kalarak yatırımcılarına reel kaybettirdi.

Gelelim son zamandaki altın rallisine, sadece altın değil değerli madenlerden gümüş son ay içerinde %38 prim yaparak 1979’dan bu yana 1 ay içerisinde en büyük artışını kaydetti.

Pandemi gündemi yüzünden zor günler geçiren gelişmiş ülke ekonomileri için çareler aranmaya devam ediliyor.

21 Temmuzda AB Liderleri Brüksel’de toplanarak pandeminin Avrupa ekonomisine etkilerini ve kurtarma paketini görüştüler, zor da olsa 750 milyar Avroluk bir kurtarma paketi üzerine anlaştılar.

ABD’de ise uzun zamandır konuşulan ve teşvik paketinin, Senatoya sunulmasıyla ons altının değer artışına hız verilmiş oldu. Piyasalara verilecek her teşvik ve destek, para tedavülünü artıracağı anlamına geldiğinden paraya olan güven kaybolmakta sermaye kendine güvenli limanlar aramaktadır.

Pandemi sürecinde zarar gören ekonomileri onarma çabası, yeni para enjeksyonları yatırımcının alternatif aramasına değerli madenlere yönelmesine sebep olmaktadır.

Genellikle emtia gurubu yatırım araçlarının hareket trend takip eder tarzda oluşur. Kısa süreli aşırı dalgalanmalara yol açmaz. Bunun sebebi emtia aynı zamanda sanayide kullanılan bir girdi kalemi olduğundan ve arz tarafının artışı da hızlı olmadığı ya da zaman alabildiği için oluşan talebe bağlı trendler belli süreçler içerisinde devam etmektedir.

Ancak son zamanlarda gördüğümüz fiili fiziki talebe bağlı olmadan borsalar aracılığı ile alternatif yatırım olarak şişirilmiş talepler hızlı yükselişler ve hızlı düşüşler şeklinde volatil bir hal alabilmektedir.

Altındaki sert yükselişler de teşvik paketinin açıklanmasıyla anında bir düzeltmeye girebilmekte ve ardından tekrardan oluşan endişelere bağlı taleplerle yoluna devam edebilmektedir.

Pandemi süreci ekonomileri yorduğu yıprattığı gibi bireylerinde ekonomilerinde ciddi gelir kayıplarına yol açtı. Kolay paranın peşine düşen birikim sahipleri borsa, altın ya da dolar olsun giden trenin arkasına takılmaya çok hevesli görünüyorlar.

Yatırım mantığının yıllarca bize öğrettiği şey ise herkesin bildiği sır değildir. Ve herkesin bildiği kimseye fayda sağlamaz teorileridir.  Bazı sığ hisselerin defter değerlerinin kaç katı piyasada işlem gördüklerine göz attığımda. Defter değerlerinin 20 katı 40 katı fazlasından, alınan satılan hisse senetleri olduğunu gördüm. Oysaki bugün yüzüne bakılmayan Ülkemizin gururu Bazı hisse senetleri defter değerlerinin %50 %60 altında işlem görmeye devam ediyorlar.

Değerinin 20\30 katına işlem gören enstrümana yatırım yaptığınızda, kısa süreli bir kazanç elde edebilseniz bile işin sonunda birilerinin bunun altında kalacağını unutmamak gerekiyor. Özelliklede sizin olabileceğinizi hiç unutmayın.

Hisse örneğini özellikle verdim. Ancak değerli madenlerde de durum farklı değil reel kullanım alanları kısıtlı olduğu bu dönmede paraya olan talebin azalması ve gelen aşırı talebin tetiklediği balonların günün sonunda patlama ihtimalinin olduğu açıktır. Aman dikkat 

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Yazarlar
Website Security Test