Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Kuzey Amerika’dan sert tepkiler…

29.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

“Ayasofya’da Cuma namazının kılınmasını” fırsat bilen Amerika / Kanada basını ağır yorumlar yazdı ve Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi “Türkiye’de laikliğin cenaze töreni” ve “Dindar yeni Türkiye’nin kurbanı” başlıklarıyla manşetlere taşındı.

Avrupa’da ise, Yunan Kültür Bakanı Mendoni, “Başkan Erdoğan tarafından gösterilen bu ‘milliyetçilik’ ülkesini en az altı yüzyıl geriye götürüyor. Bu karar Türkiye’de bağımsız bir yargı olmadığının kanıtıdır” dedi.

Rus Ortodoks Kilisesi, “Ayasofya’nın dönüşüm süresince yapılan eleştirilere hiç kulak verilmediğinin” altını çizdi. ABD basını “diğer Doğu Ortodoks liderlerinin ise kuralın kurbanları olduğunu” vurguladı. Ayasofya’nın Dünya Mirası listesinde yer aldığı UNESCO ise, “Türkiye’yi başka herhangi bir karar almadan diğer ülke ve kurumlara danışması” konusunda uyardı.

Öte yandan, yabancı basının en çok üstünde durduğu nokta ise Erdoğan’ın umursamazlığı. Kanadalı gazete Globe and Mail, haberinde şu açıklamalara yer vermiş, “Türkiye modern, seküler ve eğitimli, Avrupa ve liberal demokrasilerde yaşayan topluluklara benzer bir gruba ev sahipliği yapmakta. Ama o sınıfın dışarısında kalanlar için -ki artık büyük ihtimalle onlar çoğunluğu temsil ediyor- Erdoğan ve onun yönetimi çoktandır beklenen İslamcılığın sembolü. Erdoğan ise kendini tıpkı bir zamanlar padişahların gördüğü gibi Müslüman dünyanın temsilcisi olarak görmekte. Ve bu ‘umursamaz’ ve bir o kadar da ‘şaşırtıcı olmayan’ kararın kalbinde de bu yatıyor.”

Dünya genelinde bu olay aynı zamanda Türkiye’yi diğer dinlere karşı hoşgörülü olmayan bir ülke olarak lanse etmek için kullanılıyor. Ermeni soykırımının olduğunu iddia edenler, bu fırsattan istifade geçmiş olayları tekrar gündeme getirerek “Hoşgörüsüz Türkler” mesajını vermekte. Soykırım yaptığımızı iddia edenlerin hiçbiri ne taa Osmanlı Devleti’nden gelen “hoşgörü” politikalarından bahsetmekte, ne de kanunlaşan din ve inanç özgürlüğünden.

Osmanlı Devleti, varoluşu boyunca farklı inanç, millet ve kültürlere hoşgörü politikası uygulamış ve yaşamlarına müdahale etmemiştir. Fatih Sultan Mehmet, Hıristiyanlara hak ve güvenceler tanımıştır. Orta Çağ Avrupa’sında Yahudiler öldürülürken, Osmanlı Devleti farklı dinler arası barışı sağlamak adına kimsenin yaşamına müdahale etmemiştir.

Prof. Dr. Said Öztürk Osmanlı’nın hoşgörü politikasını şöyle anlatmakta: “Osmanlı Devleti’nde uygulamaya konulan millet sisteminin gereği olarak Gayr-ı Müslim Osmanlı vatandaşlarının dini işlerine hiç bir zaman müdahale edilmemiş ve bu sebeple din ve milliyetlerini korumaları mümkün olmuştur. Bosna ruhbanlarına ve Galata Cenevizlilerine verilen emannameler de Osmanlı Devleti’nde din ve ırk farklılığından dolayı temel hak ve hürriyetlerin kısıtlanmaya gidilmediğinin en bariz örnekleridir. Semt pazarlarının günü bile bu kesimin dini günlerine gelmemesine çalışılarak mağdur olmaları önleniyordu.”

Batılı pek çok seyyah ve tarihçinin kaleminden Osmanlı hoşgörüsüne dair yazılan daha pek çok örnek bulmak mümkündür. Bir ilim adamı olan Brockelman Osmanlı hoşgörüsüne dair şöyle diyor: “Müslüman Türkler, fetihler esnasında isteselerdi Hıristiyanları tamamen yok edebilirlerdi. Fakat mensubu bulundukları din, buna müsaade etmez.”

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları Aşk 3 Aralık 2020 Perşembe. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 2 Aralık 2020 Çarşamba. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Bir grup gencin Dünya ve Güneş'in dönüşü hakkındaki tartışması sosyal medyada yüksek etkileşim aldı. Videoda bazı gençler, Güneş'in Dünya'nın etrafında döndüğünü iddia...

Günlük Burç Yorumları Aşk 1 Aralık 2020 Salı. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları Aşk 30 Kasım 2020 Pazartesi. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Boris Johnson'ın, göreve geldiği 2019 aralık ayından bu yana ve özellikle pandemi boyunca, halkın gözüne girmek için elinden geleni yapmasına rağmen, etiğe aykırı kara...

Yazarlar
Website Security Test