Facebook ta paylaştweet leGoogle Plus ile paylaş

Siyasi İslam ile ittifak sağlanamaz

29.7.2020
Büyült
Küçült
Haberi Yazdır

Toplumsal barışı sağlamış, sağlam bir ekonomik politikaya oturtulan bir düzen, dolu bir hazine ve teknoloji ile donatılmış bir ordu bir araya geldiğinde kavgalar olmaz. Türkiye’nin oturmuş sağlam bir ekonomi düzeni olmadığı gibi ordusu da çok kötü bir şekilde yıpratılmış durumdadır. Coğrafi konum olarak çok güzel bir yerde bulunan ülkemizin, bu sebeple dostları olduğu gibi düşmanları da oldukça fazladır ve muhakkak ki Türkiye’nin toplumsal barış ile içinde yaşayan her kesiminin birbirlerine bağlı, bir bütün halinde olmasını istemeyeceklerdir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk Cumhuriyet’i kurduğu zaman, “Yurtta sulh, cihanda sulh” dedi ve büyük bir diplomatik hamle ile Anadolu’ya saldıran, yakıp yağmalayan Yunanistan Başbakanı ile el sıkıştı. Siz Batı’yı dışlar sadece Arap kültürü ve Afganistan vb. ülkeleri yakın alırsanız sizin ayakta durma gücünüz zayıflar. Gazi’nin sizlere miras olarak, “Akıl ve ilim bıraktım” sözlerini bir tarafa atıp, Ayasofya’ya elde kılıçla çıkılıyorsa, çağdan kopulmuş demektir. Çağın insanı; barışçıl, dinin dostu, huzuru ve güvenliği sağlayan insan olmak demektir. Bizler hele de böyle bir coğrafyada çağın insanı olmak, aklı ve bilimi temele almak zorundayız.

Birlik ve beraberliğinizi sağlamak için demokrasiyi sağlıklı kılmaya mecbursunuz. Demokraside çok önemli olan şeylerden biri de diyalogdur. Karşılıklı oturup konuşulduğunda da en önemli şey uzlaşmadır. Eğer iktidar, “benim dediğim dedik çaldığım düdük” diyerek yoluna devam eder, muhalefet ve ona oy veren insanları dışlarsa birliği sağlama ihtimaliniz yoktur. Durum böyle iken, içerideki zayıflığı ve bölünmüşlüğü gören diğer devletler size yönelik yeni hamleler yapar, sizi ve ekonominizi bitirmeye çalışır. İktidar, çok uzun zamandır, “Muhalefet ne düşünür” düşüncesinden tamamen uzak, tek başına bir politika yürütüyor ve bunun sonucu olarak da Türkiye’nin halihazırdaki tablosu ortadadır.

Neredeyse tüm komşularımız ve birçok ülke ile dost olmaktan çıkmış hepsiyle kavgalı hale gelmiş durumdayız. Bunun sebebinin ne olduğuna baktığınızda da, “iktidar olmadaki birlik ve beraberliği sağlayamamak” cevabını alıyorsunuz. Birlik ve beraberliği sağlayamamanıza yol açan önemli bir uzuv olarak “Siyasi İslam” politikasını görüyorsunuz. Siyasi İslam, doğduğu yerde battığı gibi doğduğu yeri de batırmış bir sistemdir. Siz, siyasi İslam politikasını uyguladığınızda; hukuk, demokrasi ve adalet bitiyor. Bunların hepsi bir yere toplandığında siz, modern bir devlet olmaktan çıkıp ilkel bir devlet olmuş oluyorsunuz. Siz; hukuk, demokrasi ve adaleti dışlarsanız zaaflarınız çoğalır ve dışarıya karşı güçsüz bir devlet haline gelerek yalnızlaşırsınız. Durum böyle olduğunda da yabancıların bu coğrafya üzerindeki iştahı artar. Örneğin Yunanistan gibi bir ülke bile, Ege’de daha fazla hak iddia ediyor, “Ege benim gölüm, adalar benim” diyor, bayrağımızı yakıyor ve sürekli başını kaldırır hale geliyor.

Türkiye’de yaşayan tüm halkı kucaklayıp, “Kederde ve kıvançta bir” olmalıyız. Aklı ve bilimi temel almalı, sorunlarımızı diyalog yoluyla çözerek, sorularımızı rahatça sorabilmeli ve aklı hür kılmalıyız. Türkiye bu zaafları devam ettirdiği sürece bu ittifakı sağlayamaz.

Her türlü hakkı saklıdır.

Yorumlar - Toplam ( 0 ) Yorum Yapıldı.

Adınız *

Yorum Yaz

yükleniyor...

 Yorumlar

Henüz Yorum yapılammış. ilk yorumu yapan siz olun...

Diğer Yazarlar

Günlük Burç Yorumları 8 Mart 2021 Pazartesi. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Günlük Burç Yorumları 7 Mart 2021 Pazar. Aşk. Astroloji tüm burçlar ve yükselenleri.

Gazeteci yazar Murat Kışlalı, GÖZLEM’in ülke gündemindeki olay ve gelişmelerle ilgili sorularını cevapladı. Kışlalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İnadına yapacağız” dediğ...

Yazarlar
Website Security Test